عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

داروي نوتركيب درمان سكته قلبي و مغزي توليد شد

داروي نوتركيب درمان سكته قلبي و مغزي توليد شد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  12:18 ب.ظ

جام جم آنلاين: پژوهشگران دانشكده علوم دارويي و داروسازي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان موفق به توليد داروي نوتركيب «پلاسمينوژن بافتي» شدند كه با از بين بردن لخته خون در سکته هاي قلبي و مغزي باعث نجات بيماران مي‌شود.‌
به گزارش ايسنا، دكتر ميرمحمد صادقي، سرگروه تيم تحقيقاتي توليد اين دارو با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: گروهي تحقيقاتي متشكل از 10 كارشناس از پنج سال پيش كار تحقيقاتي در خصوص تهيه اين دارو را آغاز كردند.

وي با بيان اين‌كه ابتدا بايد ژن اين پروتئين شبيه‌سازي مي‌شد، افزود: براي توليد اين پروتئين (پلاسمينوژن) از نوعي باكتري استفاده شد و به دليل در اختيار نداشتن اطلاعات كامل در اين زمينه گروه تحقيق ابداعات جديدي را براي توليد اين پروتئين به كار گرفت.

سرگروه تيم تحقيق در ادامه با اشاره به اين‌كه پس از توليد پروتئين براي فعال كردن آن عملياتي بر روي آن انجام شد، خاطرنشان كرد: براي فعال شدن اين پروتئين 2.5 سال زمان صرف شد و در اين مدت آزمايش‌هايي براي فعال كردن دارو و مقايسه با نمونه‌هاي خارجي صورت گرفت.

مدير روابط بين‌الملل دانشگاه علوم پزشکي اصفهان گفت: تكنولوژي توليد داروي پلاسمينوژن بافتي فعال براي از بين بردن لخته خون در سطح آزمايشگاهي را داريم، اما براي توليد انبوه به وسايل و تجهيزات جديد نياز داريم، به طوري كه هم‌اكنون به دنبال گرفتن مجوز براي تست كلينيكي و توليد انبوه در خود دانشگاه هستيم.

وي تصريح كرد: امكانات لازم براي توليد انبوه در تهران وجود دارد، اما توليد اين دارو در دانشگاه بهتر است چرا كه در كنار نظارت بر روند توليد، زمينه لازم براي توليد داروهاي ديگر نيز در دانشگاه فراهم مي‌شود.

مير محمد صادقي، هزينه تهيه داروي پلاسمينوژن بافتي را يك صد ميليون تومان اعلام كرد و افزود: 70 ميليون تومان اين اعتبار براي خريد دستگاه‌هاي مورد نياز هزينه شد.

وي با بيان اين‌كه با توليد انبوه داروي پلاسمينوژن بافتي قيمت آن يك دهم قيمت نمونه خارجي آن خواهد بود، تصريح كرد: با توليد انبوه اين دارو مي‌توان يك صد هزار بيمار را تحت پوشش قرار داد.

ميرمحمد صادقي تصريح كرد: در صورت فراهم شدن امكانات و گرفتن مجوز توليد به دليل اين‌كه تكنولوژي توليد را در اختيار داريم، حداكثر تا سال آينده مي‌توانيم اين دارو را به توليد انبوه برسانيم.

وي در پايان خاطرنشان کرد: با در اختيار داشتن امكانات و با تلاش محققان دانشكده علوم دارويي و داروسازي، دانشگاه علوم پزشکي اصفهان تا پنج سال آينده قادر به توليد دو داروي ديگر است.
 

aavfei

aavfei
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 265

دسترسی سریع به انجمن ها