عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ربات جراح دهه فجر رونمايي مي‌شود

ربات جراح دهه فجر رونمايي مي‌شود
چهارشنبه 4 اسفند 1389  12:20 ب.ظ

خبرگزاري فارس: معاون پژوهشي وزارت بهداشت گفت: امسال در دهه فجر اولين ربات جراح مغز كه در جراحي‌ها مي‌تواند كمك كند رونمايي مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، مصطفي قانعي امروز در اولين مجمع روساي دانشگاه‌هاي طب سنتي كه در دانشگاه طب سنتي تهران برگزار شد افزود: سهم داروهاي گياهي در كشور بايد افزايش پيدا كند. ميزان افزايش سهم اين داروها در برنامه پنجم توسعه مشخص شده كه هم اكنون 3درصد است و بايد افزايش يابد كه بايد تا پايان برنامه پنجم به 10 درصد يعني 3 برابر برسد و در آينده به 30 درصد برسد.

قانعي گفت: در شبكه تحقيقاتي كه براي داروهاي گياهي تشكيل شد،بالاترين محققان كشور عضو هستند و از نماينده‌هاي وزارت بهداشت و بخش‌هاي خصوصي در اين شبكه حضور دارد.

وي ادامه داد:هم افزايي بين نيروها براي تحقق برنامه نيز بايد وجود داشته باشد. در اين شبكه بايد شوراي راهبردي تشكيل شود و پس از تشكيل شوراي راهبردي برنامه‌هايي داده مي‌شود كه بدانيم كه چگونه اهداف وزارت بهداشت را در اين امر به تحقق برسانيم.

معاون پژوهشي وزارت بهداشت افزود: در اين شبكه حمايت‌هاي لازم را انجام خواهيم داد. ما اين شبكه را به شكل مستقل نمي‌بينيم اين شبكه در يك برنامه جامع وزارت بهداشت وجود دارد و براي طب ايراني يك هدفگذاري كلي در طب ايراني داريم.

وي گفت: طب ايراني كاركرد خود را دارد به طوري كه در مقالات معتبر دنيا نيز بايد به طب ايراني اشاره شود و كشورهاي ديگر نيز بايد از اين طب استفاده كنند.

قانعي گفت: در سفري كه به كشور چين داشتيم. طب سوزني را وارد كشور كرديم. در حالي كه اين طب مربوط به چيني‌هاست و متعلق به كشور ايران نبود. طب سوزني كاركرد مشخصي داشت و اثر آن در كتابها آورده شده بود. در صورتي كه مجامع علمي كاركرد طب سوزني را بپذيرند. ايران نيز از اين طب در كشور استفاده مي‌كند.

وي اضافه كرد: قصد ما اين است كه با توجه به اينكه تبحر و تواني كه در گياهان دارويي داريم و با توجه به اخلاق و فرهنگ ايراني، به كمك فرهنگ گذشته خودمان مي‌توانيم طب سنتي را توسعه دهيم.

*سالانه 400 تن قرص بروفن براي كاهش دردهاي عضلاني در كشور مصرف مي‌شود

وي گفت: كاركرد طب سنتي تأمين سلامت مردم است. براي مثال مي‌توان گفت كه براي يك درمان بيماري عضلاني هزينه‌اي در طب مدرن تحميل مي‌شود. به عنوان مثال سالانه براي درمان دردهاي عضلاني و ورم 400 تن قرص بروفن مصرف مي‌كنيم كه علاوه بر اينكه هزينه زيادي تحميل مي‌شود عوارضي را براي مصرف كننده به جا مي‌گذارد.

قانعي گفت: اگر در طب سنتي دارويي باشد كه هم دردهاي عضلاني را برطرف كند و هم عوارضي براي مصرف كننده نداشته باشد مي‌تواند موثر باشد و بايد تحقيق صورت گيرد و به صورت يك مقاله درآيد و دنيا را به سمت مصرف آن پيش برد.

وي گفت: در تحقق اين اهداف بايد از گياهان دارويي و طب سنتي ايران استفاده شود. طب سنتي در اذهان مردم به شكل يك عطاري شكل پيدا كرده كه اين درست نيست و بايد طرح جامعي وجود داشته باشد.

معاون پژوهشي وزارت بهداشت گفت: امروزه سايه كمپاني‌هاي دارويي دنيا در پشت علم پزشكي است . آنها قدرتي دارند و ما بايد در مقابل آنها طب سنتي را رواج دهيم. اثبات كردن يك طب بايد به زبان علمي روز دنيا بيان شود و مبتني بر شواهد باشد.

قانعي اضافه كرد: در ايران حدود 500 گياه دارويي توسط بخش‌هاي مختلف توليد شده است. اين داروها ثبت شده و در بازار موجود است. براي داروهاي گياهي يك ارزشي قائل شده‌ايم كه خود شركت قيمت دارو را مشخص مي‌كند.

وي گفت: براي دانشجويان پزشكي، پرستاري دو واحد درسي فرهنگ و تمدن پزشكي ايران و اسلام اضافه شده است كه آنها از منابع نياكان خودشان مطالب را به زبان علمي درمي‌آورند و چاپ مي‌كنند و خروجي اين مطالب در يك مجله آورده مي‌شود.

وي گفت: داروهاي گياهي بايد مبتني بر شواهد باشد. به همين خاطر آزمايشگاهي در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اين داروها را آزمايش مي‌كند و پس از تأييد و در اختيار مردم قرار مي‌گيرد.

معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت گفت: دانشجوياني كه در دانشكده طب سنتي تحصيل مي‌كنند و از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل مي‌شوند. مدرك دكتراي طب سنتي دريافت مي‌كنند و اجازه طبابت دارند. اين در حالي است كه در دنيا از افراد غيرپزشك براي طبابت استفاده مي‌كنند.

وي گفت: در حوزه علم پزشكي يك نقشه جامع سلامت طراحي كرده‌ايم كه در دهه فجر، نقشه راه پياده كردن نقشه سلامت رونمايي مي‌شود كه بر اساس آن مي‌توانيم در برنامه 1404 كه پيش‌بيني كرده‌ايم رتبه اول منطقه را كسب كنيم.

قانعي گفت: در تكنولوژي روز دنيا از فناوري‌هاي مختلفي مانند تله‌‌مديسن و استفاده از رباتها در جراحي‌ها از اهميت زيادي برخوردار است و برخي از كشورهاي دنيا از اين فناوري استفاده مي‌كنند.

وي افزود: امسال براي اولين بار ربات جراح كه در جراحي‌هاي مغز مي‌تواند به جراح كمك كند دهه فجر رونمايي مي‌شود و تست‌هاي موفقي بر روي جسد با استفاده از اين ربات انجام شده است.
 

aavfei

aavfei
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 265

دسترسی سریع به انجمن ها