عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

معاون نوسازي معاونت تحول اداري رياست جمهوري خبر داد:

معاون نوسازي معاونت تحول اداري رياست جمهوري خبر داد:
چهارشنبه 4 اسفند 1389  12:33 ب.ظ

معاون نوسازي معاونت تحول اداري رياست جمهوري خبر داد:
شناسايي 50 اشكال در قانون مديريت خدمات كشوري

خبرگزاري فارس: معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور از شناسايي 50 اشكال در قانون مديريت خدمات كشوري خبر داد.


به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين، احمد بزرگيان سه‌شنبه شب در جلسه شوراي اداري استان كه در سالن اجتماعات استانداري قزوين برگزار شد، اظهار داشت: نخستين نياز تحول اداري، ايجاد تحول در نگرش است و در نظامي كه امام با آن شخصيت متعالي مي‌فرمايد «اگر به من خدمتگزار بگويند بهتر از اين است كه رهبر گويند» تكليف را روشن مي‌كند.
وي ادامه داد: مقام معظم رهبري فرمودند ما نوكر مردم هستيم و به اين نوكري افتخار مي‌كنيم و در فرهنگ ديني نگاه مرجع تقليد و رهبر به مسئله حكومت اين است كه ما نوكر مردم هستيم و اين افتخاري است.
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور اضافه كرد: در فرهنگ ديني ما كسي افضل بر ديگران است كه نفعش بيشتر به مردم مي‌رسد و اين نگاه ديگر ميز، صندلي و زمان نمي‌شناسند و فرد با عشق به خدمت مي‌رود.

* داوطلب بودن 400 كارمند براي انتقال از تهران به قزوين
وي با اشاره به نگاه رئيس جمهور در خدمت به مردم افزود: خدا را شاكر هستيم در دولتي خدمت مي‌كنيم كه افتخارش نوكري و خادمي مردم است و ثابت كرده با اين ديدگاه آمده به طوريكه خودروي 504 رئيس جمهور آن تغيير نكرده و در خصوص ساعت كار ايشان نيز به جرأت مي‌گويم رئيس دولت در شبانه‌روز ممكن نيست به چهار ساعت خواب برسد به طوريكه بين دو تا 3.5 ساعت خواب در شبانه‌روز دارد.
بزرگيان با اشاره به اهميت تحول اداري اعلام كرد: ما نظام اداري چابك و چالاك مي‌خواهيم و كارگزار زيرك آن است كه از فرصت‌ها به نحو احسن استفاده كند.
وي با اشاره به لزوم كوچك‌سازي دولت گفت: دريافتي يك كارمند دولت در سال 81 مساوي 50 درصد قدرت خريد كارمند دولت در سال 58 بود چراكه‌ 575 هزار نفر كارمند در سال 57 به 2 ميليون و 700 هزار نفر رسيده بود.
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور خاطرنشان كرد: اكنون فرصتي به صورت انتقال كاركنان به ديگر استان‌ها پيش آمده است كه اكنون از تهران 400 نفر داوطلب شدند به قزوين منتقل شوند و اگر مديران حالت جذب ايجاد كنند با مصوبات دولت 2 هزار نفر را قزوين مي‌تواند بدون مجوز استخدام جذب كند كه شامل هم پست و هم نيروي انساني است.

* شناسايي 50 اشكال اساسي در قانون مديريت خدمات كشوري
وي يادآور شد: از طرفي نيز در استان مي‌توانيد وضعيت افراد قراردادي را به پيماني تبديل كنيد، بنابراين اين يك فرصت طلايي است و اگر آنچه نيز دولت مصوب كرده تا در خصوص اين كاركنان اجرايي شود مانند تأمين زمين و مسكن مهر و در سيستم بوروكراسي نيز معطل نشوند، اين رقم چهار و پنج برابر مي‌شود.
بزرگيان اضافه كرد: اگر اين افراد متقاضي انتقال نيز داراي فرزند دانشجو باشند مشكلي نيست زيرا قزوين يك شهر دانشگاهي است و همچنين فاصله زيادي با تهران ندارد بنابراين زمينه جذب را مي‌توان فراهم كرد ولي گله‌مندي نيروهاي متقاضي اين است كه وعده‌هايي كه دولت داده آنچنان كه دولت خواسته، در استان‌ها عملي نشده است.
وي با اشاره به مباني قانوني براي تحول اداري توضيح داد: نخستين موضوع در اين حوزه سياست‌هاي ابلاغي توسط مقام معظم رهبري است كه صدور ابلاغيه 26 ماده‌اي براي ايجاد تحول اداري بوده است و مورد ديگر قانون مديريت خدمات كشوري است كه 3.5 سال روي آن كار شده است.
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور يادآور شد: البته اين قانون بي‌نقص نيست ولي بعد از 40 سال قانوني جديد براي نظام اداري كشور با نگاهي نو كه دولت را با يك حالت عملكردي به جاي فرآيندي مي‌بيند، تدوين شده است كه نزديك به 50 اشكال تاكنون شناسايي شده و نكات اصلاحي آن نوشته شده و در نخستين فرصت در مجلس پيگيري مي‌شود.
وي اعلام كرد: اين قانون نجات‌بخش اقتصاد كشور است و اگر درست انجام شود، مي‌توانيم در بسياري از رشته‌هاي صنعتي با دنيا رقابت كنيم.

* واگذاري 30 درصد تصدي دولتي به بخش خصوصي در سال 90
بزرگيان خاطرنشان كرد: ما اكنون 18 هزار پيشخوان در سطح كشور داريم كه در برنامه پنجم توسعه 6 هزار دفتر ICT روستايي در برنامه داريم كه استان مي‌تواند براي اين منظور اعلام آمادگي كند.
وي عنوان داشت: در اين خصوص 250 ميليارد تومان بودجه پيش‌بيني شده است تا اين دفاتر با ارائه خدمات متعدد راه‌اندازي شود و روستائيان ديگر مجبور نشوند كه براي دريافت خدمات به شهر آيند و از اين‌رو با بيمه توسعه، بيمه معلم، خدمات درماني، پست، تأمين اجتماعي و وزارت كار تفاهمنامه امضا كرده‌ايم و به‌زودي به تمام دفاتر اين اختيار داده مي‌شود.
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور ادامه داد: به دستگاه‌ها اعلام شده كه از ايجاد دفاتر پيشخوان دولتي خودداري كنند و خدمات را واگذار كنند مگر در مناطق محروم و موارد خاص كه بخش خصوصي يا نمي‌تواند و يا نبايد انجام دهد.
وي خاطرنشان كرد: ما اكنون در تهران پيشخوان‌ها را به سمت ارائه حداقل 20 خدمت مي‌بريم و اميدواريم در سال 90 بتوانيم 30 درصد تصدي دولتي را به بخش خصوصي واگذار كنيم‌ و پيشنهاد مي‌دهيم كه از ظرفيت ماده 13 قانون خدمات كشوري استفاده شود و يا با مديران قرارداد بسته شود كه در اين خصوص آيين‌نامه‌ها ابلاغ شده و اينگونه كار مسئولان نظام اداري ما خط و مشي‌دهي و تفكر در راستاي حاكميتي مي‌شود.

* 100 درصد روابط بين دستگاه‌ها الكترونيكي مي‌شود
بزرگيان با اشاره به برنامه‌هاي اجرايي در راستاي ايجاد تحول گفت: نخستين كار فرهنگ‌سازي است، بايد عادت كنيم كه نخواهيم اطراف ما شلوغ باشد كه در اين راستا آيين‌نامه دوركاري را ابلاغ كرديم كه ما در مجموعه كاري خود 55 درصد افراد را به دوركاري فرستاده‌ايم و كار تعريف شده را انجام مي‌دهند و هفته‌اي يك‌بار گزارش مي‌دهند.
وي اعلام كرد: براي خانم‌ها با توجه به بحث صيانت از خانواده موضوع دوركاري مهم است، البته كار تعريف شده است كه بسيار مي‌تواند راهگشا باشد.
بزرگيان عنوان داشت: ساماندهي ساختار تشكيلاتي، توانمندسازي نيروي انساني و توسعه الكترونيك از ديگر موارد لازم براي ايجاد تحول است، قرار است صد درصد روابط بين دستگاهي در بخش دولت را الكترونيكي كنيم كه از هم‌اكنون بايد اين بستر فراهم شود.

* 60 درصد كاغذ مصرفي در كشور مربوط به بخش دولتي است
وي تأكيد كرد: بايد تن به مكانيزه شدن سيستم‌ اداري و حذف كاغذها دهيم، ما در كشور 500 هزار تن كاغذ در سال مصرف مي‌كنيم كه 60 درصد مربوط به بخش دولتي است، يعني
300 هزار تن اين كاغذها و اينها نامه‌هايي است كه رد و بدل مي‌شود و كپي‌هايي است كه از مردم مي‌خواهيم و مدارك پيوست مي‌فرستيم.
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور تصريح كرد: اگر نظام دولت الكترونيك را اجرا كنيم 50 درصد مصرف كاغذ پايين مي‌آيد كه 250 هزار تن كاغذ چند صد ميليون دلار مي‌شود.

* رضايت 75 درصدي مردم از نظام اداري
وي با اشاره به ميزان رضايت مردم از دستگاه‌ها توضيح داد: وقتي ما از مردم اين كشور نظرسنجي نسبت به وضعيت اداري مي‌كنيم سطح رضايت مردم نسبت به سال 82، 12 درصد رشد داشته است و به مرز 75 درصد در سال 88 رسيده است كه 25 درصد هنوز نارضايتي وجود دارد.
بزرگيان اضافه كرد: رضايت مردم نسبت به نظام اداري در دنيا خوب است ولي در نظام اسلامي ما به عنوان خدمتگزار مردم راضي نيستيم، در بخش سلامت اداري چهار سئوال از مردم كرديم كه نياز به پارتي و سفارش براي انجام كار است؟ آيا شما براي دريافت خدمت سفارش كرده‌ايد؟ آيا نياز به پول اضافه پرداخت كردن است و آيا شما پرداخت كرده‌ايد؟ در نظام اداري اسلامي اين مطلوب نيست كه فقط 65 درصد بگويند نه، كم، خيلي كم ولي 35 درصد نيز پاسخ بله، كم، خيلي زياد را بگويند.
وي خاطرنشان كرد: دولت الكترونيك ارتباط مستقيم بين كارمند و ارباب رجوع را قطع مي‌كند و اين امر موجب ارتقاي سلامت اداري و سرعت بالاي كار مي‌شود.

* الكترونيكي شدن 70 درصد خدمات دولت به مردم تا پايان برنامه پنجم
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور گفت: تا پايان برنامه پنجم توسعه 70 درصد خدمات دولت به مردم بايد الكترونيكي شود، صد درصد مردم بايد پرونده سلامت الكترونيكي و همچنين كارت ملي هوشمند داشته باشند و 20 درصد تجارت دخلي بايد از طريق اينترنت باشد.
وي تصريح كرد: راه نجات امروز نظام اداري كشور و بهترين تحول استقرار دولت الكترونيك است و مديران خط مقدم اين امر هستند و بايد بپذيرند و درود بر مديري كه ميز خود را از كاغذ پاك مي‌كند و بايد كاري كنيد مردم از خانه‌ها تماس گرفته و ارباب رجوع نداشته باشيد.
بزرگيان با اشاره به اهميت دوركاري افزود: اشكال ما اين است تاكنون نمره را به حضور، اتوي كت و شلوار و يا اصلاح سر و صورت داديم و امروز اين نمره را بايد به خروجي كار و كار راه‌اندازي كارمند داد.
وي ادامه داد: ما داريم به سمت دولت الكترونيك حركت مي‌كنيم و استان قزوين به خاطر سلامت مردم و انگيزه مديران شرايط لازم را براي اين منظور دارد.
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور با اشاره به 10 برنامه تحول اداري توضيح داد: استقرار دولت الكترونيك، عدالت استخدامي و نظام پرداخت، ساماندهي نيروي انساني، تمركززدايي، افزايش بهره‌وري و استقرار نظام جامع مديريت عملكرد، سلامت اداري، اصلاح ساختارها و فرآيندها، توانمندسازي و آموزش فرهنگي و تخصصي منابع انساني، تقويت مديريت و توان كارشناسي كشور و ارتقاي روحيه خودكنترلي در كارها و خدمت‌رساني به مردم و تكريم ارباب رجوع 10 برنامه تحول اداري است.

* 39 رشته شغلي امكان دوركاري دارد
وي در خصوص ساماندهي نيروي انساني افزود: استان قزوين داراي 17 هزار و 971 پست است كه 6 هزار و 71 پست بلاتصدي است كه استان بيش از پست نياز به نيروي انساني دارد.
بزرگيان اضافه كرد: بايد سيستم را در نظام اداري چابك كرده و كف استخدام را ليسانس گرفته زيرا دولتي كه قرار است خط مشي كند بايد داراي افراد اهل تحقيق و تحصيل باشد.
وي توضيح داد: ما بايد ذهن‌مان را به سمتي ببريم كه كاغذ و ساختمان عريض و طويل نباشد و از ابتداي سال آينده اگر واحد سازماني و دستگاهي تفكيك مشاغل ماده 24 انجام نداده باشد در پرداخت حقوق و استخدام دچار مشكل مي‌شود.
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور با اشاره به دوركاري بيان داشت: يك بخش دوركاري در ايران IT است كه با توجه به تحقيق صورت گرفته 39 رشته شغلي در دنيا قابليت دوركاتري دارد كه مواردي مانند پژوهشگران، حسابرسان و خبرنگاران بستر IT به آن شدت نمي‌خواهند.
وي تأكيد كرد: ما در برنامه پنجم توسعه درصدد هستيم مصرف خانگي را به 512 كيلووات برسانيم و در مصرف اداري هيچ محدوديتي نداريم و با توجه به الكترونيكي كردن امور، به سمت اينترنت پرسرعت در حال حركت هستيم و از شبكه اينترانت كه شبكه ارتباط داخلي كشور است نيز مي‌توانيم استفاده كنيم.
بزرگيان اظهار داشت: حدود 12 هزار و 500 متخصص IT در كشور داريم كه در بخش‌هاي مختلف كار مي‌كنند و پيش‌بيني كرديم كه در تهيه سند دولت الكترونيك بستر كارها در بخش خصوصي انجام شود كه بيش از 8 هزار و 800 نفر كارشناس قابل اعتماد كه مي‌توانند شبكه طراحي كنند، داريم، البته تربيت متخصص نيز در برنامه است.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

hojat20 تشکرات از این پست

پاسخ به:معاون نوسازي معاونت تحول اداري رياست جمهوري خبر داد:
چهارشنبه 4 اسفند 1389  03:15 ب.ظ

كاربر محترم  bmasoudd

با سلام و احترام 

مطالب شما ارتباطي با اين پست   ندارد آنچه مربوط به هركشور است را در پست قاره مربوطه و آنچه مربوط به هراستان است در استان مربوط به خود قرار دهيد .قرار دهيد چون تا 24 ساعت آينده حذف ميشود .

 

 

 
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
mohammad_43

mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 34076
محل سکونت : اصفهان
bmasoudd تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها