عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تلاش محققان کشور برای کشف دنیای گلسنگها/ تولید آنتی بیوتیک از گلسنگها

تلاش محققان کشور برای کشف دنیای گلسنگها/ تولید آنتی بیوتیک از گلسنگها
چهارشنبه 4 اسفند 1389  12:35 ب.ظ

پروژه تحقیقاتی با عنوان "پروژه آنلاین سازی مایکوتای گلسنگی ایران" از سوی محققان طراحی شده که هدف عمده آن توسعه و بومی سازی مطالعات قارچ شناسی-گلسنگ شناسی در کشور و تشویق دانشجویان به یادگیری آسان گلسنگها است.

محمد سهرابی- مجری طرح مایکو-لیک (گلسنگ-قارچ) در گفتگو با خبرنگار مهر، زمینه مطالعات خود را بر روی گلسنگ های بومی ایران ذکر کرد و گفت: گلسنگ ها موجوداتی هستند که ازهمزیستی گروهی از قارچها با جلبک ها و سیانوباکتری ها تشکیل می شوند. این رابطه همزیستی و پدیده گلسنگی شدن یکی از پر رمز و رازترین روابط شناخته شده در جهان خلقت است که هنوز با پیشرفت علم بخش بزرگی از سئوالات دانشمندان زیست شناسی در این ارتباط بی پاسخ مانده است.
وی از لحاظ تخصصی گرایش گلسنگ شناسی را زیر شاخه ای از علم قارچ شناسی دانست و افزود: گلسنگ شناسی به معنی واقعی در ایران قدمت چندانی ندارد و اولین مطالعات در سالهای 1368 تا 70 توسط یکی از دانشجویان زیست شناسی در دانشگاه تربیت معلم تهران انجام شد در عین حال جمع آوری گلسنگ های ایران تاریخی به درازای جمع آوری اولین گیاهان از خاک ایران دارد که در حدود 200 سال پیش بوده است.
این محقق یاداور شد: در خبرنامه گلسنگ شناسان انگلستان مقاله ای چاپ شد که در آن محمد بن زکریای رازی جزء اولین ایرانی ها بوده که گلسنگ ها را به صورت آنتی بیوتیک استفاده کرده است تا جایی که نام گلسنگ USNEA را که به ریشه عربی متون نوشته شده در کتاب رازی ربط می دهند.
 

aavfei

aavfei
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 265

دسترسی سریع به انجمن ها