عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

راهی برای کاهش آسیب دیدن ناخواسته اعصاب در جراحی‌ها

راهی برای کاهش آسیب دیدن ناخواسته اعصاب در جراحی‌ها
چهارشنبه 4 اسفند 1389  12:36 ب.ظ

 آسیب تصادفی اعصاب باریک یا پنهان در طی جراحی‌ها، عواقب بدی دارد، عواقبی مثل درد مزمن یا فلج دائمی. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در دانشکده پزشکی سن دیه‌گو، اخیرا راهی برای کاهش این حوادث یافته‌اند. آنها پپتیدهای فلوروسانی fluorescent را به اعصاب محیطی تزریق می‌کنند که باعث نمایان شدن آنها می‌شود و به این ترتیب جراحان را از موقعیت آنها آگاه می‌شوند.

نتایج این تحقیق در نسخه آنلاین ژورنال فناوری زیستی نیچر به چاپ رسیده است.

گرچه جراحان به خوبی با اعصابی که ممکن است در اعمال جراحی مختلف، آسیب ببینند، آشنا هستند، اما علیرغم احتیاط آنها محافظت از اعصاب، کار چالش‌برانگیزی است. مثلا اگر اعصاب توسط تومورها مورد تهاجم قرار گرفته باشند یا در شرایط تروما یا عفونت، اعصاب ظاهری شبیه اعصاب طبیعی ندارند و تمیز دادن آنها دشوارتر از حالات دیگری می‌شود.

منظور از پپتید که پیش‌تر به آن اشاره کردم، قطعاتی پروتئینی است که متشکل از آمینواسیدها هستند. محققان نخست، ‌پپتیدهای فلوروسان را به موشی‌ها تزریق کردند و متوجه شدند که به یاری آنها می‌شود کنتراست اعصاب را نسبت به بافت‌های پیرامون افزایش داد. شروع این اثر، بعد از دو ساعت از گذشت تزریق شروع می‌شود و تا شش تا هشت ساعت ادامه می‌یابد و خوشبختانه اثر بدی بر عملکرد اعصاب هم ندارد.
 

aavfei

aavfei
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 265

hojat20 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها