عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

خورشيد مي گيرد ...

خورشيد مي گيرد ...
چهارشنبه 4 اسفند 1389  01:09 ب.ظ

خورشيد مي گيرد ...

اسدالله قمري نژاد دبير اجرايي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکيد بر اينکه خورشيد گرفتکي روز 31 تيرماه در دو سوم کشور قابل رويت است، اظهار داشت: اين پديده در ايران به صورت گرفتگي جزئي خواهد بود و در شهرهاي شرقي قابل رويت است. طولاني ترين مدت زمان گرفت جزئي در منطقه "کوهک" در مرز ايران و پاکستان است و هر چه به سمت غرب کشور حرکت کنيم به لحاظ مدت زمان و درصد گرفت جزئي کمتر مي شود.

وي با بيان اينکه قبل و بعد از خورشيد گرفتگي کامل خورشيد، بخشي از خورشيد گرفته مي شود که به آن گرفتگي جزئي مي گويند، گفت: اين گرفت در ايران در صبح هنگام طلوع خورشيد قابل مشاهده است.

لزوم رعايت استانداردها براي رصد خورشيدگرفتگي

قمري نژاد با تاکيد بر اينکه مطالعه اين پديده بايد با رعايت کامل استانداردها و ايمني انجام شود، افزود: متاسفانه بسياري از افراد بدون توجه به جنبه هاي ايمني اقدام به رصد خورشيدگرفتگي با چشم غيرمسلح مي کنند که نه تنها موفق به رويت پديده نمي شوند بلکه در برخي موارد مضرات نگاه کردن به خورشيد را هم بايد متحمل شوند.

بيشترين آسيبها در گرفت هاي جزئي اتفاق مي افتد چرا که تا دقايقي قبل از گرفت کامل بدون فيلتر نمي توان گرفت جزئي را تشخيص داد و افرادي که در اين زمان اقدام به ديدن خورشيد مي کنند، آسيبهاي جبران ناپذيري را متحمل مي شوند.

وي دراين باره توضيح داد: يکي از موارد مهم در رصد گرفت جزئي، نگاه مستقيم به خورشيد است. در اين حالت به دليل حساسيت بيش از حد سلول هاي بينايي و وضعيت خاص اعصاب بينايي در صورت رويت خورشيد با چشم غير مسلح، آسيب هاي جدي به چشم وارد مي شود.

دبير اجرايي شاخه آماتوري انجمن نجوم با تاکيد بر اينکه اعصاب بينايي هيچ دردي را منتقل نمي کنند، اظهار داشت: از اين رو 20 تا 30 ثانيه پس از ديدن مداوم خورشيد فرد دچار کوريهاي موضعي و يا گاه نابينايي هاي دائمي مي شود.

قمري نژاد ادامه داد: هر چند براي رويت گرفت هاي جزئي استفاده از شيشه هاي دوداندود، فيلترهاي جوشکاري و يا فلاپي ديسکها توصيه مي شود ولي از آنجا که طول موج هاي مضر خورشيد قابل ديدن نيست از اين رو استفاده از اين ابزار تنها براي چند ثانيه مفيد خواهد بود.

عضو انجمن نجوم ايران استفاده از عينکهاي مخصوص خورشيدگرفتگي و فيلترهاي "بادر" و يا "مايلار" را براي رصد گرفت جزئي خورشيد پيشنهاد و گفت: علاقه مندان به رصد اين پديده مي توانند اين فيلترها را از فروشگاههايي که ابزار رصدي را عرضه مي کنند، تهيه کنند.
استفاده از دوربينهاي دو چشمي

قمري نژاد با تاکيد بر اينکه براي رصد اين پديده از استفاده مستقيم تلسکوپها و دوربينهاي دو چشمي پرهيز شود، افزود: قبل از رصد اين پديده لازم است اين وسايل به فيلترهاي ويژه مجهز شوند و يا رصد به صورت غير مستقيم انجام شود.
عکسبرداري از پديده کسوف

دبير اجرايي شاخه آماتوري انجمن نجوم با تاکيد بر اينکه دوربين هاي عکسبرداري نيز بايد مجهز به فيلترهاي خاصي باشند، اظهار داشت: علاقه مندان براي عکسبرداري از پديده خورشيدگرفتگي لازم است قبل از عکسبرداري دوربينهاي خود را مجهز کنند تا آسيبهاي چشمي را به حداقل برسانند.

عضو انجمن نجوم ايران از خورشيد گرفتگي جزئي ديگر در دي ماه خبر داد و به مهر گفت: اين خورشيد گرفتگي در دي ماه سال جاري رخ مي دهد که اطلاعات بيشتر متعاقبا اعلام خواهد شد.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها