عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

چرخش عجيب فدراسيون فوتبال

چرخش عجيب فدراسيون فوتبال
چهارشنبه 4 اسفند 1389  01:27 ب.ظ

چرخش عجيب فدراسيون فوتبال

در حالي که فدراسيون فوتبال و سازمان تربيت بدني تاکيد کرده بودند براي هدايت تيم ملي از يک مربي بزرگ خارجي استفاده خواهند کرد، اما علي کفاشيان امروز از جذب مربي داخلي خبر داد.

در شرايطي که اکثر اهالي فوتبال و علاقمندان به اين رشته ورزشي خواهان حضور مربي خارجي در تيم ملي فوتبال کشورمان هستند و مي خواهند يک مربي واجد شرايط خارجي ايران را نيز مانند استراليا، کره جنوبي و ژاپن در مسير پيشرفت قرار دهد، انصراف کارلوس کرش از حضور در تيم ملي فوتبال کشورمان تمام روياهاي آنها را نقش برآب کرد تا بازهم فوتبال ايران به خانه اول بازگردد و اين شعار را سردهد که "ايراني! جنس ايراني بهتر است".

تکرار تاريخ براي فوتبال ايران

هميشه بعد از هر شکست پرونده جذب مربي خارجي در فدراسيون فوتبال باز مي شود. اين موضوع خاص ديروز و امروز نيست و در آينده هم تکرار خواهد شد. هنوز ذهن اهالي فوتبال خاطرات مذاکره جدي با اتوفيستر، آلفرد ريدل، خاوير کلمنته و ... را ياد نبرده است و اينکه فوتبال ايران از عقد قرارداد با آنها به سپردن تيم ملي به مايلي کهن و دايي و ... بسنده کرد. اين بار هم سنگ بزرگ برداشتيم و به جاي زدن آن برهدف به دنبال سنگ ريزه مي گرديم تا اندازه دست‌مان باشد.

بهانه جويي کارلوس کرش

قبل از اينکه کارلوس کرش به ايران بيايد، نگاه خوبي به کشورمان نداشت. متاسفانه برخي‌ها با او تماس حاصل کرده و اطلاعات غلطي به اين مربي داده بودند. حضور 48 ساعته کرش در ايران و بازديد از نقاط مختلف شهر تهران، کمپ تيم‌هاي ملي، ميل کردن چند وعده غذاي ايراني و... نگاه او به ايران را تغيير داد تا جائيکه او در ايميلي که صبح دوشنبه به فدراسيون فوتبال ايران فرستاده بود، ابراز تمايل و علاقه کرده بود تا سرمربي تيم ملي کشورمان شود.

بايد بررسي کرد و ديد از صبح تا بعدازظهر دوشنبه چه اتفاقي افتاد که کرش را برآن داشت تا در تصميم خود براي حضور در ايران صرفنظر کند. آيا پشنهادي تازه دريافت کرده است؟ البته براي ما اين اتفاقات تازه نيست. هنوز فراموش نکرده‌ايم روزهايي را که قرار بود اتوفيستر آلماني سرمربي تيم ملي ايران شود اما او به عربستان رفت و شد سرمربي رقيب ما در راه مسابقات انتخابي جام جهاني 1998!

نقش سازمان تربيت بدني در حضور مربي خارجي در تيم ملي ايران

زمانيکه علي سعيدلو، رئيس سازمان تربيت بدني به مسئولان فدراسيون فوتبال چراغ سبز نشان داد که "برويد يک مربي خوب درجه يک براي تيم ملي بياوريد"، مسئولان فدراسيون از خود بيخود شدند و دو ماه مانده به آغاز جام ملت‌هاي آسيا اعلام کردند "مربي درجه يک خارجي جانشين قطبي مي شود"!

کارلوس کرش دوشنبه شب ايميلي براي ترابيان فرستاد که در آن خطاب به کفاشيان از حضور در تيم ملي کشورمان عذرخواهي کرده بود

متاسفانه در اين مدت اتفاقات به گونه‌اي رقم خورد که مسئولان فدراسيون فوتبال به ويژه علي کفاشيان از حمايت مالي سازمان براي جذب مربي درجه يک خارجي دلسرد شدند. مسئولان سازمان تربيت بدني که دغدغه امروزشان تبديل شدن اين سازمان به وزارتخانه ورزش است، مانند گذشته براي جذب مربي خارجي جدي نبودند و همين جدي نبودن باعث شد تا کفاشيان دلسرد از حمايت مالي مسئولان سازمان تربيت بدني به جذب مربي ايراني هم فکر کند.

نشست تعيين کننده کميته فني

کارلوس کرش دوشنبه شب ايميلي براي ترابيان فرستاد که در آن خطاب به کفاشيان از حضور در تيم ملي کشورمان عذرخواهي کرده بود. قرار بود صبح سه شنبه در فدراسيون فوتبال جلسه اي برگزار شود تا در خصوص انتخاب مربي براي تيم‌هاي ملي بزرگسالان، اميد و جوانان بحث و تصميم گيري شود. اين جلسه برگزار نشد، چرا که فدراسيون فوتبال به اظهارنظر همه اعضاي کميته فني که امير قلعه نويي و منصور ابراهيم‌زاده هم جزو آنها هستند، نياز دارد تا اين بار براي استخدام مربي تيم ملي بي گدار به آب نزند.

به احتمال زياد نشست کميته فني روز شنبه هفته آينده برگزار خواهد شد، با حضور همه اعضا، يعني هم قلعه نويي هست و هم ابراهيم زاده. آنجا بهتر مي شود با اين دو مربي که گزينه‌هاي اصلي هدايت تيم ملي هستند، مذاکره کرد و نظرشان را براي پذيرش اين مسئوليت مهم جويا شد. شنبه روز مهمي براي فوتبال ايران است.

تاريخ مدام تکرار مي شود

کميته انتقالي فدراسيون فوتبال يک به يک پرونده مربيان خارجي را براي حضور در تيم ملي زير و رو مي کرد تا رسيد به گزينه "آرتور جورج". اين مربي پرتغالي به ايران نيامد و نشد که بيايد تا اينکه گزينه‌اي ديگر براي هدايت تيم ملي انتخاب شود. اين بار فدراسيون تازه روي کارآمده کفاشيان کار مذاکره با مربيان خارجي را براي حضور در تيم ملي در دست گرفت. در آن زمان هم تيم ملي بصورت اورژانسي به منصور ابراهيم‌زاده سپرده شد تا در کمترين زمان ممکن اين تيم را براي بازي با سوريه در مرحله سوم انتخابي جام جهاني 2010 آماده کند و کلمنته هم شد تماشاگر آن بازي. اما در پايان مسابقه ديگر نه ابراهيم‌زاده سرمربي ايران بود و نه کلمنته در ايران ماند تا تيم ما را به آفريقاي جنوبي ببرد.

دوباره انگار دارد تاريخ تکرار مي شود. يک هفته ديگر تيم اميد اولين ديدار خود در مرحله انتخابي المپيک 2012 را بايد برابر قزقيزستان برگزار کند اما اين تيم نه سرمربي دارد و نه گزينه‌اي خارجي که نزديک به اميدهاي فوتبال ايران باشد. معلوم نيست اين تيم چطور مي خواهد مهياي ديدار با قزقيزستان شود، فقط قرار است سرمربي اين تيم تا روز شنبه مشخص شد، در فاصله چهار روز تا بازي با قرقيزستان!

کرش رفت و ما بازهم مانديم و فوتبالي که معلوم نيست دواي دردش چيست. مردم که هفته گذشته در برنامه ورزشي 90 بصورت قاطع به حضور مربي درجه يک خارجي در تيم ملي راي دادند. بايد ديد در تصميم گيري‌هاي مسئولان ورزش و فوتبال کشور نظر مردم چقدر تاثيرگذار است.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها