عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بازگشت فضاپيماي روسي حامل قرآن پس ازشش ماه

بازگشت فضاپيماي روسي حامل قرآن پس ازشش ماه
چهارشنبه 4 اسفند 1389  02:22 ب.ظ

در نشستي كه نمايندگان شركاي ايستگاه فضايي بين المللي برگزار كردند برنامه نهايي پروازهاي اين ايستگاه تا پايان سال 2013 به تصويب رسيد.

به گزارش خبرنگار فناوري ايسنا، كيهان نوردي سرنشيندار سال 2011 قرار است با پرتاب كيهان پيماي «ديسكاوري« در 24 فوريه 2011 آغاز شود.

شمارش معكوس آخرين ماموريت مداري «ديسكاوري»

اين سي و نهمين و آخرين ماموريت مداري فضاپيماي ديسكاوري خواهد بود. اگر همه چيز طبق برنامه پيش رود، اين ناو به فرماندهي استيون ليندسي و خلباني اريك بوئه راهي مدار مي شود تا تجهيزاتي را به ايستگاه فضايي بين المللي برساند.

الوين درو، مايكل بارت، استيفن بوون و نيكوله استات، اين دو تن را در سفر مداري، همراهي خواهند كرد.

ماموريت پرواز شماره 133 شاتل فضايي 11 روز طول مي كشد و با بازگشت آن به زمين، كيهان پيماي ديسكاوري براي هميشه، خانه نشين خواهد شد.

بازگشت سايوز حامل قرآن مجيد پس از شش ماه

نزديك به سه هفته بعد يعني روز 16 مارس 2011 ناو سايوز تي.ام.آ 0-1 ام پس از ماموريتي تقريبا شش ماهه به زمين بر مي گردد و الكساندر كالري، اسكات كلي و اولگ اسكريپوچكا را كه از هفتم اكتبر 2010 در فضا هستند به زمين برخواهد گرداند.

نكته جالب توجه براي ما ايرانيان در اين پرواز، حمل قرآن مجيد توسط الكساندر كالري به فضا بود و قرار است اين قرآن در پايان سفر به زمين بازگردد و تحويل سيروس برزو - روزنامه‌نگار علمي ايراني مقيم روسيه - شود كه اين كار بنا به ابتكار او انجام شد.

پرتاب كيهان‌پيماي روسي با فضانوردان روس و آمريكايي

سايوز تي.ام.آ- 21 در 30 مارس2011 به فرماندهي الكساندر ساموكوتيايف و سرنشيني آندري باريسنكو از روسيه، بايكونور را به مقصد مدار زمين ترك خواهد كرد.

در اين سفر، يك كيهان نورد آمريكايي به نام رونالد گاران، دو فضانورد روس را براي ماموريتي همراهي مي كند كه تا 16 سپتامبر 2011 ادامه خواهد داشت. در اين گروه، تنها، گاران، تجربه فضايي دارد و قبلا سفري 14 روزه به مدار زمين داشته است.

كيهان پيماي اينديور در نوبت پرتاب

بر اساس برنامه اعلام شده توسط ناسا، ماموريت بعدي را كيهان پيماي اينديور بر عهده خواهد داشت.

گرچه مشكلات فني اين ناو فضايي پر دردسر- به جز موارد استثنايي - اجازه نداده ناسا طي سي سال گذشته در مورد پرتاب شاتل خوش قولي كند، اما اين سازمان تصميم دارد كيهان پيما را در 19 آوريل به فضا بفرستد.

به گزارش ايسنا، اين يكصد و سي و چهارمين پرتاب شاتل فضايي و بيست و پنجمين ماموريت اينديور خواهد بود.

در آخرين ماموريت مداري اينديور، مارك كلي به عنوان فرمانده حضور دارد. گريگوي جانسن سمت خلباني ناو را بر عهده دارد. آندرو فيوستل، گريگوري چاميتوف، مايكل فينك و روبرتو ويتوري ( كيهان نورد ايتاليايي سازمان فضايي اروپا) ديگر سرنشينان شاتل خواهند بود.

اين ماموريت 14 روزه، در چارچوب تجهيز ايستگاه فضايي بين المللي صورت مي گيرد.

بازگشت سايوز از ايستگاه فضايي

در 16 ماه مه 2011 ناو كيهاني سايوز از سكوي الحاق ايستگاه فضايي بين المللي جدا شده و راهي خاك قزاقستان مي شود. در اين زمان، سه سرنشين به نام هاي ديميتري كاندراتيف از روسيه، كاترين كوله مان از آمريكا و پائولو نسپولي از ايتاليا در اين ناو مستقر هستند. آنان 15 دسامبر 2010 با همين ناو سكوي پرتاب شماره 1 پايگاه بايكونور را ترك كرده بودند.

پرتاب ناوكيهاني سايوز تي.ام.آ- 02 ام

نزديك به دو هفته بعد، غرش پرتاب يك موشك سايوز، آغاز ماموريت ديگري در ايستگاه فضايي بين المللي را نويد خواهد داد.

سايوز تي.ام.آ- 02 ام در 30 ماه مه، سرگئي ولكف از روسيه، مايكل فاسوم از آمريكا و ساتوشي فوروكاوا را به فضا مي برد. ناو آنها دو روز بعد به ايستگاه خواهد پيوست و قرار است اين افراد تا 16 ماه نوامبر در اين مجتمع غول‌پيكر به كار و فعاليت مشغول باشند.

بسته شدن پرونده شاتل‌ها

پرواز شماره 135شاتل فضايي، بسته شدن كامل پرونده كيهان پيماهاي شاتل را در بر خواهد داشت. طبق برنامه اعلام شده از سوي ناسا- سازمان فضانوردي آمريكا- فرماندهي خدمه ناو آتلانتيس در سي و سومين ماموريت مداري خود كه 11 روز به طول انجام خواهد گرفت را كريستفر فرگوسن بر عهده دارد.

ديگر اعضاي گروه عبارتند از دوگلاس هارلي به عنوان خلبان، ساندرا ماگنوس و ركس والهيم به عنوان متخصص ماموريت.

ظاهرا دو كيهان نورد ديگر نيز در اين سفر شركت دارند كه ناسا هنوز آنها را انتخاب نكرده است.

از اين پس و به دنبال بازگشت آتلانتيس به زمين، ناسا براي سفر كيهان نوردانش تا چند سال متكي به سفينه هاي سايوز خواهد بود كه نخستين آنها قرار است در 30 سپتامبر 2011 دانيل بوربانگ، فضانورد آمريكايي به همراه دو كيهان نورد روس به نام هاي آنتوان شكاپلروف و آناتولي ايوانيشين را به ايستگاه فضايي بين المللي برساند. سايوز تي.ام.آ -22 در 16 مارس 2012 به زمين باز خواهد گشت.

سفر فضاپيماي بعدي روسيه در اواخر 2011

سايوز تي.ام.آ –03 ام ناو بعدي خواهد بود كه در 30 نوامبر 2011 سكوي پرتاب بايكونور را با يك گروه بين المللي ترك خواهد كرد.

فرماندهي ناو با اولگ كانوننكوكيهان نورد باسابقه روس است كه قبلا ماموريتي قريب به 200 روزه در مدار داشته و با ايستگاه فضايي بين المللي كاملا آشنا است.

به گزارش ايسنا، دو سرنشين ديگر يعني دانالد پتيت از آمريكا و آندره كويپرز، فضانورد سازمان فضايي اروپا نيز از افراد با تجربه به شمار مي روند.

پتيت تاكنون دو بار به فضا سفر كرده و 177 روز از عمرش را در مدار زمين به سر برده است. كويپرز نيز قبلا سفري 11 روزه را به فضا داشته است.

براي بازگشت اين گروه هنوز تاريخ دقيقي تعيين نشده اما با توجه به سابقه پرواز هاي گذشته، اين ماموريت نمي‌تواند بيش از شش يا حداكثر هفت ماه باشد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها