عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

جزییات لایحه بودجه ؛درآمد 57 میلیارد دلاری صادرات نفت

جزییات لایحه بودجه ؛درآمد 57 میلیارد دلاری صادرات نفت
چهارشنبه 4 اسفند 1389  04:01 ب.ظ

درآمد فروش نفت و فرآورده های نفتی در لایحه بودجه سال 1390 کل کشور 57 هزار و 720میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 
 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی ، از مجموع 59 هزار و 194میلیارد تومان منابع حاصل از واگذاری داراییهای سرمایه ای،57هزار و 720میلیاردتومان به منابع حاصل از فروش نفت و فراورده های نفتی و هزار و 474میلیاردتومان به منابع ناشی از فروش اموال منقول و غیرمنقول دولت اختصاص دارد.

* افزایش 51درصدی بودجه عمرانی

 

در لایحه بودجه سال 90 آمده است از مجموع 47هزار و 596میلیارد تومان مصارف مربوط به تملک داراییهای سرمایه ای(عمرانی)،32هزار و 694میلیارد تومان به ساختمان و مستحدثات،8هزار و 836میلیاردتومان به ماشین آلات و تجهیزات،71میلیاردتومان به سایر دارییهای ثابت،2میلیارد تومان به استفاده از موجودی انبارها،9میلیاردتومان به اقلام گرانبها،267میلیاردتومان به زمین و 5هزارو 688 میلیارد تومان به سایر دارایی‌های تولید نشده تعلق یافته است.

بر این اساس خالص دارایی‌های سرمایه‌ای پس از کسر دو مجموع ذکر شده رقم 11 هزار و 597 میلیارد تومان را در بودجه پیشنهادی 90 نشان می‌دهد.

رقم بند مربوط به درآمدهای نفت و فرآورده‌های نفتی پس از اعمال ماده 299 قانون برنامه پنجم و پس از کسر از عواید خالص ناشی از صادرات نفت خام و میعانات گازی به دست می‌آید.

* درآمد دولت از هدفمندی یارانه ها

 

در لایحه بودجه ؛ یارانه نان،کالای اساسی،دارو و حمل و نقل در سال آینده 21 هزار و 786 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

در قانون بودجه سال جاری 4 هزار میلیارد تومان اعتبار برای جبران هزینه شرکت‌های دولتی ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها و بابت سهم 20 درصد درآمد یارانه آزاد شده اختصاص یافته بود که برای سال آینده به 6 هزار میلیارد تومان رسیده است.

دولت قصد دارد در دومین سال اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها 30 هزار میلیارد تومان از یارانه‌ها را هدفمند کند که سهم 20 درصد برای جبران هزینه شرکت‌های دولتی - 6 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

بر این اساس سهم یارانه نقدی خانوارها در سال آینده 15 هزار میلیارد تومان خواهد بود که با توجه با مدت اجرا،سهم یارانه نقدی خانوار مشخص خواهد شد.

همچنین در لایحه بودجه 90 در جدول 9 اعتبارات یارانه‌ها در مجموع 21.7 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که به نان، کالاهای اساسی، داروهای خاص، حمل و نقل اختصاص می‌یابد و 17 هزار و پانصد میلیارد تومان در قالب اعتبار هزینه‌ای و 4هزار و 190میلیاردتومان اعتبار تملک دارای‌های سرمایه‌ای اختصاص خواهد یافت.

* یارانه 3500 میلیاردتومانی نان

 

در لایحه بودجه سال آینده،یارانه نقدی نان 3 هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

در این لایحه برای پرداخت یارانه نهاده‌ها و عوامل تولید کشاورزی، کمک‌های فنی و اعتباری و حمایت مالی برای قانون خرید تضمینی هزار و 200 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

درلایحه بودجه سال آینده یارانه کالاهای اساسی 2500 میلیارد تومان و یارانه پرداخت ضرر و زیان خریدهای تضمینی کشاورزی 100 میلیارد تومان لحاظ شده است.

از اقلام عمده یارانه‌بگیر در سال آینده یارانه دارو و شیر خشک از سوی وزارت بهداشت و به مبلغ 390 میلیارد تومان، یارانه تفاوت قیمت خرید تضمینی آب و پساب تصفیه شده از بخش خصوصی 30 میلیارد تومان است.

یارانه حمایت از بیماران خاص صعب‌العلاج، سرطانی، ام‌.اس و کمک به تامین هزینه بیماران دچار هزینه تحمل‌ناپذیر 110 میلیارد تومان و یارانه طرح‌های توسعه حمل و نقل عمومی شهرها 60 میلیارد تومان و یارانه ایجاد زیر ساخت تاسیسات عمومی مسکن مهر 300 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

* درامد 39هزارمیلیاردتومانی دولت از محل مالیات ها

 

در لایحه بودجه 90 کل درآمد دولت از محل کل مالیاتها شامل مالیاتهای مستقیم و غیر مستقیم، مالیات بر درآمد، ارزش افزوده، عملکرد و مالیات اصناف، 39 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که این رقم در سال جاری 27 هزار میلیارد تومان بوده است.

مالیات بر کالا و خدمات در سال 90 در مجموع 5 هزار و 808 میلیارد تومان خواهد بود.

مالیات از محل فروش فرآورده‌های نفتی، مالیات بر بنزین به میزان 20 درصد مصوب ،545 میلیارد و 454 میلیون تومان و عوارض خروج مسافر از کشور 156 میلیارد تومان

پیش بینی شده است.

مالیات بر فروش سیگار 125 میلیارد تومان، مالیات بر نقل و انتقال خودرو 185 میلیارد و 996 میلیون تومان پیش بینی شده است.

دولت از محل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه سال آینده 41 هزار میلیارد ریال درآمد خواهد داشت.

بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه در سال اول اجرای قانون برنامه، نرخ 3 درصدی مالیات برارزش افزوده یک درصد بیشتر می شود و به 4 درصد می‌رسد که بر این اساس درآمد پیش‌بینی این نوع مالیات در سال آینده 41 هزار و 424 میلیارد و 343 میلیون ریال است.

درآمد مالیات بر ارزش افزوده در سال 89 حدود 3000 میلیارد تومان برآورد شده است.

* حقوق زیر 483 هزارتومان معاف از مالیات

در لایحه بودجه ، حقوق و دستمزد زیر 483 هزار تومان در سال آینده از پرداخت مالیات معاف است.

سقف معافیت مالیاتی موضوع مواد ( 84 ) و ( 85 ) قانون مالیاتهای مستقیم برای سال اینده ، پنجاه و هشت میلیون ریال در سال تعیین می شود که ماهانه 4 میلیون و 833 هزار ریال محاسبه می شود.

سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران برای سال 89 مبلغ 52 میلیون و 500 هزار ریال درآمد سالانه تعیین شده و در سال جاری حقوق زیر 437 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف بوده است که با این حساب سقف معافیت مالیاتی در سال آینده 46 هزار تومان افزایش یافته است.

* اعتبارات پژوهشی 2درصد بودجه دستگاهها

بر اساس لایحه بودجه سال 90 دستگاه‌های اجرایی مجازند حداکثر 2 درصد از اعتبارات خود را به امور پژوهشی اختصاص دهند.

علاوه بر اعتبارات پژوهشی،دستگاه‌های اجرایی می توانند موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 50 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت حداکثر تا دو درصد (‌2 %) از اعتبارات خود (به استثنای فصول 1 و 6 بودجه هزینه‌ای و هزینه‌های مستقیم تولید شرکت‌های دولتی) را برای انجام امور پژوهشی و توسعه علمی و فناوری در قالب مبادله موافقتنامه متبادله هزینه کند.

* درآمد بانک ها

 

دولت در لایحه بودجه سال 90 در بخش بودجه بانکها 19 هزارو 337 میلیارد تومان درآمد در نظر گرفته است.

براساس لایحه بودجه در بخش بودجه بانک ها در قسمت منابع درامدها 19 هزارو 337 میلیارد تومان، اعتبارات تملک داراییهای سرمایه ای،تسهیلات بانکی،وام های خارجی،دارایی های جاری را صفر و سایر دریافت ها را 90 میلیارد تومان در نظر گرفته است.

در بخش مصارف نیز هزینه ها به میزان 16 هزار و 545 میلیارد تومان،مالیات به میزان 618 میلیارد تومان، 40 درصد سود ویژه به میزان 993 میلیارد تومان،سود سهام به میزان 22 میلیارد تومان،سایر حساب های تخصیص سود به میزان 4 میلیارد تومان،بازپرداخت تسهیلات بانکی و سایر وام های داخلی،بازپرداخت وام های خارجی،وجوه اداره شده،بازپرداخت ودیعه و بدهی ها وسایر پرداخت ها را به میزان صفر تومان،هزینه های سرمایه ای به میزان 766 میلیارد تومان،افزایش دارایی های جاری به میزان 361 میلیارد تومان و مبلغ 193 میلیارد تومان به منظور ذخیره استهلاک کسر کرده که قسمت منابع و مصارف از نظر حسابداری با هم برابر است.

* بودجه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی

 

در لایحه بودجه ، دانشگاه تهران دو هزار و 267 میلیارد و 60 میلیون ریال، بیشترین بودجه را در بین تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم به خود اختصاص داده است.

کل بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مجموعه‌های وابسته به آن برای سال آینده معادل12 هزار و 82 میلیارد و 314 میلیون ریال است که در بین زیرمجموعه‌های مختلف وزارت علوم از جمله پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، پژوهشگاه‌ها، موسسات و سازمان‌های وابسته و مراکز علمی و پژوهشی تقسیم خواهد شد.

بنابر مواد پیشنهادی در لایحه بودجه سال 90 کشور، 246 میلیارد و 145 میلیون ریال از بودجه کشور صرف امور علمی، فرهنگی و آموزشی،333 میلیارد و 855 میلیون ریال صرف پاداش پایان خدمت بازنشستگان و578 میلیارد و 140 میلیون ریال صرف امور دانشجویان امور بورسیه خواهد شد.

همچنین برای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بودجه‌ای معادل

در بودجه پیشنهادی دولت برای سال 90 مبلغی معادل دو هزار و 167 میلیارد ریال برای دانشگاه تهران، 799 میلیارد و 524 میلیون ریال برای دانشگاه صنعتی امیرکبیر،

812 میلیارد و 220 میلیون ریال برای دانشگاه علم و صنعت ایران، 734 میلیارد و 851 میلیون ریال برای دانشگاه شهید بهشتی،739 میلیارد و 68 میلیون ریال برای دانشگاه شیراز، 602 میلیارد و 250 میلیون ریال برای دانشگاه صنعتی اصفهان، 687 میلیارد و

860 میلیون ریال برای دانشگاه فردوسی مشهد و 756 میلیارد و 125 میلیون ریال برای دانشگاه صنعتی شریف پیشنهاد شده است.

بر اساس این گزارش بودجه پیشنهادی برای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سال آینده 219 میلیارد و 996 میلیون ریال بودجه پیشنهادی برای جهاد دانشگاهی و مجموعه‌های وابسته به آن معادل 989 میلیارد ریال و بودجه پیشنهادی برای نهاد نمایندگانی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها معادل491 میلیارد و 756 میلیون ریال خواهد بود.

8 میلیارد دلار اعتبار برای افزایش سهم تسهیلات ارزی

 

دولت در لایحه بودجه سال آینده کل کشور پیشنهاد داده است به منظور افتتاح خط اعتبار ارزی برای افزایش سهم تسهیلات ارزی بانک‌های دولتی، بانک‌های مرکزی اجازه می‌یابد 8 میلیارد دلار اختصاص دهد.

بر اساس بند 8 ماده واحده لایحه بودجه 1390 کل کشور به منظور افتتاح خط اعتباری ارزی جهت افزایش سهم تسهیلات ارزی بخش‌های غیر دولتی به بانک مرکزی اجازه داده می‌شود، از محل منابع ارزی خود مبلغ 5 میلیارد دلار را در بانک‌های عامل از جمله بانک توسعه صادرات یا بانک‌های خارجی جهت واحدهای تولیدی سپرده‌گذاری کند.

همچنین به هیئت امنای حساب ذخیره ارزی اجازه داه می‌شود 3 میلیارد دلار دیگر از منابع خود را به همان منظور در همان بانک‌ها سپرده گذاری کند.

بر اساس این ماده، سپرده‌گذاری دولتی این 8 میلیارد دلار در کنار 12 میلیارد دلار موجودی فعلی صندوق توسعه ملی که از سال آینده در خدمت سرمایه‌گذاران خصوصی و تعاونی غیردولتی قرار می‌گیرد، امکان استفاده از دستکم 20 میلیارد دلار منابع ارزی را برای تسهیلات دهی بانک‌های عامل برای سرمایه‌گذاران در کشور در سال آینده فراهم می‌کند.

 * افزایش سرمایه 330 میلیارد تومانی بانک صنعت و معدن

 

بر اساس بندد 9 ماده واحده لایحه بودجه سال 90 از محل وجوه واریزی سال 1383 سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران جهت خرید سهام نزد بانک صنعت و معدن برای تأمین سرمایه دولت نزد بانک صنعت و معدن محاسبه و معادل 330 میلیارد تومان از محل حساب ذخیره به حساب سازمان‌های یاد شده واریز می‌شود، تا در اجرا و اتمام طرح‌های با اولویت در مناطق محروم هزینه می‌شود.

در بند 10 ماده واحده لایحه بودجه آمده است، به دولت اجازه داده می‌شود، از محل بازپرداخت اصل و فرع تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی و وجوه اداره شده و کمک‌های فنی و اعتباری توسط بانک‌های دولتی مبلغ 50 هزار میلیارد ریال (5 هزار میلیارد تومان) حسب مورد به حساب افزایش سرمایه یا بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌های مذکور اختصاص دهد.

* کاهش حقوق و مزایای دستگاههای دولتی در بودجه 90

براساس لایحه بودجه سال 90 مجموع اعتبار حقوق و مزایای مستمر دستگاههای دولتی در سال آینده 90 بیش از 14 هزار و 684 میلیارد تومان پیشنهاد شده است که در مقایسه با قانون بودجه 89 بیش از 7 درصد کاهش نشان می دهد.

اعتبار حقوق و مزایای مستمر دستگاههای دولتی در قانون بودجه سال جاری 15 هزار و 759 میلیارد تومان بوده است.

* دولت مجاز به افزایش سرمایه شد

در لایحه بودجه سال 90 دولت مجاز به اختصاص پنجاه هزار میلیارد ریال به حساب افزایش سرمایه شده است.

بر اساس متن لایحه بودجه سال 90 به دولت اجازه داده شده است که از محل بازپرداخت اصل و فرع تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی و وجوه اداره شده و کمک‌های فنی و اعتباری بانک‌های دولتی، مبلغ پنجاه هزار میلیارد ریال حسب مورد به حساب افزایش سرمایه یا بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌های مذکور اختصاص دهد.

* هزار میلیارد تومان بابت بازپرداخت بدهی دولت در سال 90

براساس لایحه بودجه 90 بازپرداخت بدهی دولت در سال آینده 10 هزار میلیارد ریال خواهد بود.

بر اساس جدول شماره 8 لایحه بودجه کل کشور، برای بازپرداخت بدهی دولت و افزایش سرمایه بانکهای دولتی مبلغ 10 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

براساس این جدول برای پرداخت تعهدات پرداخت نشده دولت در سالهای قبل 270 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

در جدول 8 لایحه بودجه برای بازپرداخت اصل طرح‌های خارجی و تعهدات 684 میلیارد و 980 میلیون تومان در نظر گرفته شده و برای بازپرداخت تعهدات ارزی مبلغ 200 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

همچنین در بخش واگذاری طرح‌ها تملک دارایی‌های سرمایه‌‌ای 175 میلیارد تومان در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است.

لایحه بودجه سال 90پس از بحث و بررسی در کمیسیون تلفیق بودجه برای تصویب نهایی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد.

953 میلیارد و 61 میلیون ریال پیشنهاد شده است.

 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها