عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله: فرزند هفت سال سروَر، هفت سال فرمانبردار و هفت سال وزیر است. مکارم الاخلاق، ص222

آب‌پاکی رئیس‌کل‌بانک‌مرکزی روی دست مالباختگان

آب‌پاکی رئیس‌کل‌بانک‌مرکزی روی دست مالباختگان
چهارشنبه 4 اسفند 1389  04:02 ب.ظ

موسساتی که تعطیل شده‌اند مجوزی از بانک مرکزی نداشته‌اند از همین رو این بانک مسئول پاسخگویی درخصوص عملکرد موسسات بدون مجوز نیست.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که هیچ ستاد ویژه‌ای درباره تعطیلی موسسات اعتباری تشکیل نشده در ارتباط با وضعیت تسهیلات گیرندگان و سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتبار و تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز تعطیل شده، به فارس گفت: این تعاونی‌ها قبلاً مجوزهای تعاونی را دریافت کرده و هیچ مجوزی از بانک مرکزی اخذ نکرده بودند؛ بانک مرکزی هم‌اکنون در راستای ساماندهی با این موسسات و تعاونی‌ها وارد عمل شده است.
وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه با این حساب، سپرده‌گذاران این تعاونی‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری می‌توانند به دریافت سرمایه خود امیدوار باشند، تصریح کرد: این افراد مشکلی ندارند.

درحالی که برخی منابع خبری از تشکیل ستادی برای رسیدگی به وضعیت تسهیلات گیرندگان و سپرده‌گذاران موسسات و تعاونی‌های غیرمجاز تعطیل شده خبر داده بودند، بهمنی این مورد را تکذیب کرد و گفت: به هیچ وجه ستادی در این خصوص در بانک مرکزی تشکیل نشده است.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: خود آقایان براساس موجودیت الان باید پاسخگو باشند؛ موسسات و تعاونی‌های غیر مجاز که تعطیل شده‌اند مسئولیت پاسخگویی را بعهده دارند.
وی تأکید کرد: این موسسات که تعطیل شده‌اند مجوزی از بانک مرکزی نداشته‌اند از همین رو این بانک مسئول پاسخگویی درخصوص عملکرد موسسات بدون مجوز نیست.
به گفته بهمنی، وقتی که این موسسات و تعاونی‌ها بدون مجوز تشکیل شده و اقدام به تأسیس شعب می‌نمایند باید پاسخ مشتریان خود را دهند.
این مقام مسئول در شبکه بانکی با بیان اینکه هر نهاد دیگری نیز به این موسسات و تعاونی‌ها مجوز داده باید الان پاسخگو باشد، گفت: اصلاً منطقی نیست که تعاونی یا موسسه‌ بدون مجازی پول مردم را بدون اطلاع و مجوز بانک مرکزی دریافت کند و آن وقت در شرایط مشابه وضعیت فعلی، این بانک را مسئول بدانند. بهمنی در واکنش به اعلام این نکته از سوی موسسات غیرمجاز تعطیل شده مبنی بر بلوکه شدن منابع این موسسات نزد بانک مرکزی، اظهار کرد: به هیج وجه بانک مرکزی منابع این موسسات و تعاونی‌های اعتباری غیر مجاز را بلوکه نکرده است.

گزارش فارس حاکی‌است، مسئولان ارشد برخی از موسسات و تعاونی‌های اعتباری بدون مجوز علت تعطیلی شعب خود را بلوکه شدن منابعشان نزد بانک مرکزی عنوان می‌کنند.
از طرف دیگر این موسسات با وعده‌های پرداخت تسهیلات با سودهای پایین موفق به جذب سپرده‌های حجم عظیمی از مردم شده‌اند و با تعطیل شدن شعب آنها در حقیقت وضیعت سپرده‌گذاران و تسهیلات گیرندگان در هاله‌ای از ابهام فرورفته است.
جدا از وضعیت مبهم سپرده‌های سپرده‌گذران در این موسسات و تعاونی‌های تعطیل شده باید گفت وضعیت وثایق دریافتی این موسسات از تسیهلات گیرندگان نیز نامشخص است چراکه اطلاعات کسب شده در این خصوص بیانگر دریافت وثایق کلان و سنگین در ازای پرداخت تسهیلات به متقاضیان این مؤسسات و تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز است.


mostafa_101

mostafa_101
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1389 
تعداد پست ها : 960
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها