عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

محمد رسول الله(ص) اسوه خلق عالم

محمد رسول الله(ص) اسوه خلق عالم
چهارشنبه 4 اسفند 1389  04:26 ب.ظ

محمد رسول الله(ص) اسوه خلق عالم
  ويژگي هاي اخلاقي محمد رسول الله(ص) اين انسان نمونه تا اندازه اي بسيار است كه خداوند كتاب آسمانيش را بر او نازل كرد و در قرآنش او را يك اسوه تمام عيار اخلاق انساني و در حد بسيار بالايي بر ساير مخلوقات برشمرد.


كودكي در هفدهم ربيع الاول ۵۷۱ ميلادي در ميان عرب و در خانه محقر عبدالله و آمنه در شهر مكه متولد شد در زمان تولد اين كودك اتفاقات و حوادث خارق العاده اي رخ داد گويي با اين حوادث عظمت ولادت اين نوزاد به زمينيان گوشزد مي شد.

اين نوزاد كسي نبود جز سرور همه مخلوقات كه خداوند در آيات قرآن و روايات فرموده است كه زمين را بخاطر محمد (ص) خلق كرده ام و همچنين در جاي ديگري فرموده است: در حقيقت تو( اي محمد(ص)) بر نيكو و خلقي عظيم آراسته اي ... .

بدون شك در تولد چنين مردي از قبايل عرب نيز بايد حوادث عظيمي روي مي داد كه خداوند او را رسول بر روي زمين قرار دهد تا نجات بخش و هدايتگر انسان هاي جاهل و خودباخته از سياهي و ظلماني باشد.

از حضرت صادق (ع) روايت شده است كه ابليس به هفت آسمان مي‌رفت و خبرهاي سماويه را مي‌شنيد، از وقتي كه حضرت عيسي(ع) متولد شد او را از سه آسمان منع كردند و تا چهار آسمان بالا مي رفت و چون پيامبر اكرم(ص) متولد شد او را از همه آسمان ها منع كردند و شياطين را با تيرهاي شهاب از درهاي آسمان راندند، پس قريش گفتند: حتما وقت تمام شدن دنيا و آمدن قيامت است كه اهل كتاب (يهود و نصاري) ذكر مي‌كردند و ما شنيديم.

عمرو بن اميه كه داناترين اهل جاهليت بود گفت: نگاه كنيد به ستاره‌هاي معروف كه مردم با آنها زمان هاي زمستان و تابستان را مي‌شناسند اگر يكي از آنها بيفتد، بدانيد وقت آن است كه همة خلايق هلاك شوند و اگر آنها به حال خود و ستاره‌هاي ديگر ظاهر شوند پس امر غريبي اتفاق خواهد افتاد.

وقتي صبح آن روز رسول خدا(ص) متولد شد، هر بتي كه در هر جاي عالم بود بر روي زمين افتادند، ديوها رانده شدند و مردم را زمين لرزه اي فرا گرفت كه به همه جاي دنيا رسيد تا آنجا كه كليساها ويران گشت و چيزي كه جز خدا پرستش مي‌شد از جاي خود كنده شد و ستارگاني هويدا گشت كه پيش از آن ديده نمي‌شد و كاهنان يهود از آن در شگفت ماندند.

ايوان كسري بلرزيد و چهار كنگره آن افتاد و آتشكده فارس كه هزار سال خاموش نشده بود در آن شب خاموش شد و داناترين علماي مجوس در آن شب در خواب ديد كه شتراني عربي اسباني سركش را مي‌كشند و از دجله گذشتند و داخل بلاد ايشان شدند و طاق كسري از ميانش شكست و دو حصه شد و آب دجله شكافته شد و در قصر او جاري گرديد و نوري در آن شب از طرف حجاز ظاهر شد و در عالم منتشر شد و پرواز كرد تا به مشرق رسيد، و درياچه ساوه كه سال ها آن را مي‌پرستيدند فرو رفت و خشك شد و وادي سماوه كه سال ها بود كسي آب در آن نديده بود آب در آن جاري شد.

در روايات آمده است: آمنه مادر پيامبر اكرم (ص) گفت: كه چون پسرم بر زمين رسيد دست ها را بر زمين گذاشت و سر به سوي آسمان بلند كرد و به اطراف نظر كرد پس از او نوري ساطع شد كه همه چيز را روشن كرد و به سبب آن نور قصرهاي شام را ديدم و در ميان آن روشني صدايي شنيدم كه قایلي (گوينده‌اي) مي‌گفت: زاييدي بهترين مردم را، پس نام او را محمد بگذار.(۱)

از آن پس اين كودك به نام محمد، احمد با شهرت رسول الله و خاتم پيامبران و كنيه ابوقاسم نام گرفت.

همچنين از امير المومنين (ع) نيز در خصوص ولادت پيامبر(ص) روايت شده است كه چون آن حضرت متولد شد بت ها كه بر كعبه گذاشته بودند همه بر رو افتادند و چون شام شد اين ندا از آسمان رسيد كه: حق آمد و باطل نابود شد همانا باطل نابود شدني است. و جميع دنيا در آن شب روشن شد و هر سنگ و كلوخي و درختي خنديد و آنچه در آسمان ها و زمين ها بود تسبيح خدا گفتند و شيطان گريخت و مي‌گفت: بهترين امت ها و بهترين خلايق و گرامي ترين بندگان و بزرگ ترين عالميان محمّد ـ صلي الله عليه و آله ـ است.(۲)

اين كودك قبل از اينكه قدم بر اين زمين خاكي بگذارد پدرش را از دست داد و در سن شش سالگي نيز مادرش دارفاني را وداع گفت و بعد از آن در كنار جدش زندگي مي كرد و هنگام فوت عبدالمطلب تحت سرپرستي عمويش ابوطالب قرار گرفت.

اين نوجوان برگزيده خداوند متعال بر روي زمين بود به قدري كه قران كريم نيز شخصيت پيامبر اسلام را اسوه معرفي مي كند و از مسلمانان مي خواهد كه از اوامر او اطاعت و پيروي كنند همچنين در احاديث آمده است كه خداوند به هيچ پيامبري مرتبه اي نبخشيد و به هيچ فرستاده اي فضيلتي عطا نكرد، مگر اينكه تمامي آن مراتب و فضایل را براي محمد(ص) فراهم آورد و علاوه بر آنها فضایل و مراتبي چند برابر پيامبران(ع) را به آن حضرت ارزاني داشت.(۳)

چهره اي گشاده رو، زبانش نرم ترين زبان ها، رفتاري نيكو و خويي خوش، داراي صبر و مقاومت، ايثار و بردبار، جنگجو و شجاع ترين ،شايسته ترين و رئوف ترين مخلوقات، كريمترين افراد، با حيا و شكيبا، امين و صادق؛ اين ها تنها گوشه اي از خصوصيات رفتاري پيامبر اكرم(ص) بود.

پيامبر(ص) در جواني داراي برتري هاي اخلاقي و بزگواري هاي معنوي روحي بود مردم او را امانتدار خويش مي دانستند او به فردي راستگو و امين و دانا مي ناميدند و اينگونه شد كه مهرش بر قلب خديجه ثروتمند ترين زن مكي افتاد و با او ازدواج كرد. همسر پيامبر نخستين كسي بود كه به دعوتش لبيك گفت و مال و جانش را در راه اسلام گذاشت و تا واپسين لحظه هاي زندگي اش دوش به دوش پيامبر (ص)حركت كرد.

همچنين بعثت پيامبر (ص) يا برانگيخته شدن آن حضرت به مقام رسالت، مهم ترين فراز از تاريخ اسلام بود اسلام را در دنيا انتشار داد اين مرد آسماني تمام وظايفش را به حق انجام داد دستوري كه از سوي خداوند به او ابلاغ مي شد را بي كم و كاست مي پذيرفت و به مردم ابلاغ مي كرد.

پيامبر اسلام (ص) در حجه الوداع نيز به رسالت خود كه جانشيني و معرفي امام علي(ع) بود پرداخت و واقعه غدير را دو ذهن تاريخ ثبت كرد نه تنها جانشيني امام اول شيعيان بلكه تا دوازدهم مهدي موعود را به جهانيان و حتي غايبان وعده داد و حجتش را بر مردم تمام كرد و در سن ۶۳ سالگي به سوي خالق مهرباني ها شتافت.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها