عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

در جلسه نقد فیلم«مرگ کسب و کار من است» چه گذشت؟

در جلسه نقد فیلم«مرگ کسب و کار من است» چه گذشت؟
چهارشنبه 4 اسفند 1389  05:40 ب.ظ

در جلسه نقد فیلم«مرگ کسب و کار من است» چه گذشت؟ جواد طوسی منتقد فیلم ابراز امیدواری کرد که آثار راه یافته به بخش «نوعی نگاه» جشنواره فیلم فجر در اکران عمومی با مشکل روبرو نشوند. جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی «مرگ کسب و کار من است» به کارگردانی امیر ثقفی در اولین روز برگزاری جشنواره فیلم فجر با حضور علی‌اکبر ثقفی تهیه‌کننده، پژمان بازغی، امیر آقایی، کامران تفتی بازیگران، مستانه مهاجر تدوینگر و جواد طوسی منتقد در سالن نشست‌های برج میلاد برگزار شد.

در ابتدای این نشست جواد طوسی گفت: «از سیاست‌گذاران جشنواره توقع دارم فضای امنی را به وجود بیاورند که جوان‌ها خلاقیت‌هایشان را به تصویر بکشند، چرا که خوشبختانه تعداد زیادی از فیلم‌ها در این دوره از جشنواره کار جوان‌های فیلمساز ما از نسل سوم و چهارم است.»

اگر قرار است از موضع دلسوزانه به این نوع فیلم‌ها نگاه شود بهتر است، در مرحله بازبینی فیلمنامه تمام ملاحظات در نظر گرفته شود و یا حرف نهایی زده شود تا با حجم انبوهی از فیلم‌ها که قطعا بسیاری از آن‌ها کیفیت خوبی نیز دارند و مهم‌تر از آن نیروی انسانی زیادی برای ساخت این فیلم انرژی گذاشته اند

او در ادامه گفت: «سئوالی که از ابتدای جشنواره ذهن مرا درگیر کرده موبوط به اضافه شدن بخشی به نام «نوعی نگاه» در جشنواره امسال است. اگر فیلمی مجوز ساخت گرفته، اضافه شدن این بخش برای اکران آن چه مفهومی دارد؟»

طوسی افزود: «اگر قرار است از موضع دلسوزانه به این نوع فیلم‌ها نگاه شود بهتر است، در مرحله بازبینی فیلمنامه تمام ملاحظات در نظر گرفته شود و یا حرف نهایی زده شود تا با حجم انبوهی از فیلم‌ها که قطعا بسیاری از آن‌ها کیفیت خوبی نیز دارند و مهم‌تر از آن نیروی انسانی زیادی برای ساخت این فیلم انرژی گذاشته اند دچار جرح و تعدیل نشود، امیدوارم فیلم های بخش «نوعی نگاه» در اکران عمومی نیز با مشکلات اکران روبرو نشوند.»

امیر ثقفی هم در این نشست گفت که هر روز 110 کیلومتر برای رفتن به لوکیشن وقت صرف میشد و در کل میتوانم بگویم این فیلم در شرایط بسیار سختی به لحاظ مسائل جوی ساخته شد.

 وی در ادامه افزود: در کل برای این فیلم 50 جلسه فیلمبرداری داشتیم و در یک زمان 4 ماهه و با حدود 2 ماه پیشتولید این فیلم ساخته شد. لوکیشن در منطقه مازندران و یک منطقه کوهستانی یخی بود که هر روز 110 کیلومتر برای رفتن به لوکیشن وقت صرف میشد. در کل میتوانم بگویم این فیلم در شرایط بسیار سختی به لحاظ مسائل جوی ساخته شد.

 

 پژمان بازغی هم درباره نقش خود در فیلم «مرگ کسب و کار من است» گفت:« در طول 2 ماه پیش تولید این فیلم بیشتر وقتم را صرف مطالعه فیلمنامه و آشنایی با شرایط فیلمبرداری کردم و میدانستم که شرایط سختی بر این فیلم حاکم است.»

این بازیگر در ادامه افزود: «ایمان داشتم که امیر ثقفی به کارش مسلط است و از طرفی، برای من نکته قابل توجه این نقش، این بود که کمترین دیالوگ را دارد و با بازی در آن، میتوانم بازی در سکوت را تجربه کنم.»

مستانه مهاجر در ادامه این نشست درباره تدوین این فیلم سخن گفت: «خوشحالم که در این فیلم به عنوان تدوینگر حضور داشتم و به نظر من امیر ثقفی به دلیل تفکر و نوع جهان بینی خاصی که دارد، آدم خارقالعادهای است و بعد از خواندن فیلمنامه، مصمم شدم که در این کار حضور داشته باشم.»

امیر آقایی بازیگر نقش دوم فیلم «مرگ کسب و کار من است» نیز با اشاره به عنوان فیلم گفت:« عنوان فیلم وام گرفته از یک متن ادبی است و این موضوع برای من که با ادبیات بسیار عجین هستم، اتفاق خوبی بود.» او گفت: این فیلم، تلخ است چرا که دغدغه روزمره آدمها را به تصویر میکشد.

 

کامران تفتی بازیگر دیگر این فیلم نیز در ادامه نشست درباره نحوه همکاری با امیر ثقفی گفت: احساس میکنم که سازنده این فیلم بهشدت دچار واقعه سواد و اندیشه سینما است. من با عشق این فیلم را کار کردم و بازیگران و عوامل این فیلم پازل قدرتمندی را به وجود آوردند. این فیلم بهشدت نیاز سینمای ما است و این جنس روایت بسیار نایاب است.

بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از تاریخ 16 تا 26 بهمن‌ماه به دبیری مهدی مسعودشاهی در تهران برگزار می‌شود.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها