عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

«موعود گرايي» و «انتظار»از نگاه صحيفه سجاديه كتاب ارزشمند صحيفه سجاديه،

«موعود گرايي» و «انتظار»از نگاه صحيفه سجاديه كتاب ارزشمند صحيفه سجاديه،
چهارشنبه 4 اسفند 1389  05:42 ب.ظ«موعود گرايي» و «انتظار»از نگاه صحيفه سجاديه كتاب ارزشمند صحيفه سجاديه، مجموعه‌اي از ادعيه و نجواهاي امام چهارم شيعيان، حضرت علي بن الحسين (ع) را شامل مي‌شود.
اين كتاب به «انجيل اهل بيت» و «زبور آل محمد» و «اخت القرآن» معروف است و آيت‌الله مرعشي نجفي آن را دومين كتاب بزرگ شيعيان مي‌داند. صحيفه سجاديه در قالب دعا و نيايش، مفاهيم عميقي و حقايق بسياري از علوم و معارف اسلامي و عرفاني، قوانين و حدود شرعي و حتي مسايل سياسي، اجتماعي، تربيتي و اخلاقي را در خود جاي داده است.
يكي از نكات جالبي كه در اين كتاب ارزشمند وجود دارد، ادعيه‌اي است كه در مورد مقوله انتظار و منجي مطرح شده است.
قطعات ۶۰، ۶۱، ۶۲ و ۶۳ از دعاي چهل‌وهفتم صحيفه و همچنين، قطعه يازدهم از دعاي چهل‌وهشتم صحيفه سجاديه، ارتباط مستقيمي با امام زمان (عج) و انتظار فرج آن حضرت دارد، كه در متن آن (ترجمه علي شيرواني) در پي مي‌آيد:

* قطعه ۶۰ از دعاي چهل‌وهفتم:

ـ اللهم انّك ايّدت دينك في كل اوانٍ بامام اقمته علماً لعبادك، ومناراً في بلادك بعد أنْ وصلت حبله بحبلك، وجعلته الذّريعة الي رضوانك، و افترضت طاعته، وحذّرت معصيته، وأمرت بامتثال اوامر، والانتهآء عند نهيه، واَلّا يتقدمه متقدم، ولا يتاخّر عنه متأخر فهو عصمة اللائذين، وكهف المؤمنين وعروة المتمسّكين، و بهاء العالمين.


ـ بار الها! تو در هر زمان دين‌ات را به وسيله امامي تأييد كردي و او را نشانه هدايت بندگانت، و مشعلي تابناك در شهرهايت قرار دادي، پس از آن كه رشته او را به ريسمان خود پيوند زدي، و او را وسيله دستيابي به خشنودي خود ساختي، و فرمانبرداريش را واجب كردي، و از نافرمانيش بر حذر داشتي، و فرمان دادي كه اوامرش را اطاعت، و نواهي‌اش را ترك كنند، و كسي بر او تقدم نجويد، و از او عقب نيفتد، كه او پناه پناه‌آورندگان، ملجأ مؤمنان، دستاويز چنگ‌زنندگان، و روشنايي چشم جهانيان است.


* قطعه ۶۱ از دعاي چهل‌وهفتم:

ـ اللهم فاَوزعْ لوليّك شكرمآ انعمت به عليه، واوزعنا مثله فيه، واته من لدنك سلطاناً نصيراً، وافْتح له فتحاً يسيراً، واعنه بركنك الاعزّ،‌ واشْدد ازره، وقوّ عضده، وراعه بعينك، واحْمه بحفظك وانصره بملائكتك، وامدده بجندك الاغلب.


ـ بار الها! به ولي خود، شكر نعمت‌هايي را كه به او عطا كرده‌اي الهام فرما، و به ما نيز سپاس چنين وجودي را الهام نما، از جانب خود به او نيرويي ياري دهنده عطا فرما، و به آساني درهاي پيروزي را به رويش بگشا، و با قوي‌ترين استوانه‌هايت ياريش ده، پشتش را گرم، و بازويش را توانمند گردان، و به ديده خود مورد عنايتش قرار ده، و در كنف حفاظت خود حمايتش كن، و با فرشتگانت ياريش فرما، با نيرومندترين سپاهت به او مدد رسان.


* قطعه ۶۲ از دعاي چهل‌وهفتم:

ـ واقم به كتابك وحدودك وشرآئعك وسنن رسولك، واَحْي به ما اماته الظالمون من معالم دينك، واجل به صدآء الجور عن طريقتك، وابن به الضّراء من سبيلك، وازل به النّاكبين عن صراطك، وامحق به بغاة قصدك عوجاً.


‌ـ توسط او كتاب و حدود و احكام و سنت‌هاي پيامبرت را به پا دار، و توسط او آن نشانه‌هاي دين‌ات را كه ستمگران از بين برده‌اند احيا كن، و به وسيله او تيرگي ستم را از راه خود پاك ساز، و سختي راه خود را برطرف ساز، و آنان را كه از راهت منحرف شده‌اند از سر راه بردار، و كساني را كه مي‌خواهند كژي پديد آورند؛ نابود كن!


* قطعه ۶۳ از دعاي چهل‌وهفتم:

ـ واَلن جانبه لاوليآئك، وابسط يده علي اعدائك، وهبْ لنا رأفته، ورحمته وتعطّفه وتحنّنه، واجعلنا له سامعين مطيعين، وفي رضا ساعين، والي نصرته والمدافعه عنه مكنفين، واليك وإلي رسولك بذلك متقرّبين.


ـ و دل او را بر دوستانت نرم گردان، و دست قدرتش را بر دشمنانت بگشا، و رأفت و مهرباني و عطوفت و لطفش را نصيب ما گردان، و ما را مطيع او قرار ده، و در راه خشنودي او پر تلاش، و در نصرت و دفاع از او ياري‌رسان گردان، تا بدين وسيله به سوي تو و پيامبرت تقرب جويم.


* قطعه ۱۱ از دعاي چهل‌وهشتم

ـ اللهم صلّ علي محمدٍ وال محمدٍ، إنك حميدٌ مجيدٌ، كصلواتك وبركاتك وتحيّاتك علي اصفيائك ابراهيم وال ابراهيم، وعجّل الفرج والرّوح والنّصرة والتّمكين والتّاييد لهم.


ـ بار خدايا! بر محمد و آل محمد درود فرست، كه تو ستوده و بلند مرتبه‌اي، همانند درودها و بركت‌ها و تحياتت بر برگزيدگانت، ابراهيم و آل ابراهيم، و در فرج، آسايش، ياري، تمكين و تأييد آنان تعجيل فرما.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها