عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

چرا نقد فیلم کیمیایی، توهین به سینما تلقی می‌شود؟!

چرا نقد فیلم کیمیایی، توهین به سینما تلقی می‌شود؟!
چهارشنبه 4 اسفند 1389  05:51 ب.ظ

چرا نقد فیلم کیمیایی، توهین به سینما تلقی می‌شود؟!

دوستداران کیمیایی پاسخ دهند؛


واقعا چرا برشمردن نقاط ضعف فیلم جدید کیمیایی توسط مسعود فراستی، از سوی دوستداران کیمیایی توهین به ساحت سینما تلقی می‌شود؟!


 به مانند همیشه یک بار دیگر نمایش فیلمی از مسعود کیمیایی اسباب تفسیرها و تاویل‌های مختلف و به تبع آن درگیری‌های دو طیف مختلف از منتقدان را موجب شد. در یک سوی این تاویل‌ها هواداران سینه‌چاک کیمیایی قرار دارند که همواره حتی ضعیف‌ترین آثار او را هم شاهکار خوانده‌اند و در سوی دیگر گروهی از منتقدان واقع‌بین‌تر- و در راس آنها مسعود فراستی- که کوشیده‌اند با واکاوی نقاط ضعف آثار این کارگردان، به این واقعیت اشاره کنند که کیمیایی سالها است از نقطه اوج خود فاصله گرفته.

فیلم جدید کیمیایی «جرم» علیرغم اینکه به نسبت کارهای اخیر او، اثری استانداردتر به شمار می‌رود اما باز هم ضعف دراماتیک در بخش زیادی از اثر به چشم می‌خورد و همین مساله بوده که مسعود فراستی را واداشته تا به گونه‌ای صریح، این فیلم و نحوه تفکر فیلمسازی کیمیایی را زیر سوال ببرد.

فیلم جدید کیمیایی «جرم» علیرغم اینکه به نسبت کارهای اخیر او، اثری استانداردتر به شمار می‌رود اما باز هم ضعف دراماتیک در بخش زیادی از اثر به چشم می‌خورد و همین مساله بوده که مسعود فراستی را واداشته تا به گونه‌ای صریح، این فیلم و نحوه تفکر فیلمسازی کیمیایی را زیر سوال ببرد. البته این فقط فراستی نبوده که نسبت به این فیلم موضع منفی اتخاذ کرده و بوده‌اند بسیاری از نشریات، که انتقاداتی به مراتب تندتر از فراستی داشته‌اند اما آنچه باعث تعجب شده، آشفتگی دوستداران کیمیایی از این مساله است که چرا فراستی به این راحتی فیلم استاد آنها را آن هم در برنامه «هفت» زیر سوال برده است.

جالب اینجاست که بخش زیادی از این دوستداران وابسته به سایتی سینمایی هستند که به دلیل حضور سردبیر این سایت در برنامه «هفت» حتی یک بار هم انتقادی را به برنامه «هفت» وارد ندانسته و همواره برنامه «هفت» را می‌ستودند اما همین که فیلمساز محبوب سردبیر سایت، با انتقاد صریح آن هم در یک برنامه تلویزیونی روبه‌رو شد، این دوستداران «هفت» به این نتیجه رسیدند که «هفت» هم ایرادات خاص خود را دارد و باید به خاطر استادشان کیمیایی هم که شده، در محکومیت منتقدی که تنها جرمش ابراز نظر صریحش است، بیانیه صادر کنند. بدتر اینکه منتقد قدیمی سینه‌چاک کیمیایی یعنی جواد طوسی که همواره حمایت یا عدم حمایت از یک فیلمساز را حق طبیعی خودش می‌دانسته هم به ناگاه وارد این بازی رسانه‌ای شده و نقدهای فراستی به «جرم» را توهین به ساحت سینما دانسته است!

واقعا اوضاع خنده‌داری است؛ اینکه منتقدی یک فیلم و روش تکراری یک فیلمساز برای ساخت فیلم را زیر سوال می‌برد، توهین به ساحت سینما تلقی می‌شود اما اگر دوستان کیمیایی حتی آشکارترین نواقص اثر جدید او «جرم» که فقط یکی از آنها تقلید کورکورانه بازیگر اول از بهروز وثوقی است را نادیده بگیرند نه توهین به سینما که حتی توهین به گروهی از مخاطبان سینما هم قلمداد نمی‌شود.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

پاسخ به:چرا نقد فیلم کیمیایی، توهین به سینما تلقی می‌شود؟!
جمعه 13 اسفند 1389  04:13 ب.ظ

دوست عزیز نقد خوب است خیلی خوب و لی نه تا آنجایی که توهین شود.

شما می گویید فیلم های کیمیایی تکراری است یک نگاهی به جامعه بکنید می فههمید که چرا فیلم های کیمیایی موضوع اصلی تکراری دارد.

 

mohamadali69

mohamadali69
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 175
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها