عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

آزمون ياران حضرت

آزمون ياران حضرت
چهارشنبه 4 اسفند 1389  05:56 ب.ظ
آزمون ياران حضرت

همه انبياء ومصلحان الهى، هسته هاى اصلى نهضت خويش را با آزمايش برگزيده اند، چراكه راه دشوار است و آميخته با رنج ها، وبدون داشتن يارانى آبديده، سرد وگرم چشيده، فداكار و وفادار، نمى توان خطركرد.
طالوت، كه در روايات، ياران مهدى به ياران او تشبيه شده اند، (1)در نبرد با جالوت، لشكريانش را با تشنگى آزمود. تن پروران وناشكيبايان نظم را بر هم زدند، حريصانه به آب افتادند، ولى صبور مردان از آن، لب تر نكردند.
از اين راه، روشن شد كه گروه نخست، ارزش وتوان همراهى با طالوت را ندارند وسرانجام، در رويارويى با سپاه دشمن، وحشت آنان را فرا گرفت واز جنگيدن، باز ماندند ولى گروه دوم كه ايمان فكري و بصيرت واقعى داشتند، همه پيروزى را در اختيار خدا ديدند و صبورانه مقاومت ورزيدند.
ياران مهدى (ع) نيز براى رسيدن به درجه شايستگى همراهى، از قربال هاى گوناگون گذر داده مي شوند وپس از پيمودن مراحل دشوار، به قله رفيع نصرت بالا مي روند.
پاره اى آزمايش ها پيش از قيام صورت مي گيرد وپاره اى پس از آن طولانى شدن غيبت، فتنه ها، فريبندگى ها، افكار باطل، جاه و مقام، جلوه فروشان، محراب داران، دين به دنيا فروشان، عالِم نمايان و... بسيارى از منتظران را از راه باز مي دارند.
به ميزان درجات ايمان وگذر از آزمون ها، منتظران متمايز مي شوند و به ميزان مايه هاى ايمانى، در يارى امام بر يكديگر پيشى مي جويند.
به فرموده امام صادق (ع) در وقت ظهور، برخى ياران، شب در بستر ناپديد مي شوند و فرداى آن در مکه اند وگروهى روز در آسمان راه مي سپارند. گفتم: فدايت شوم كدام يک ايمانشان بيشتر است فرمود: آن كه در آسمان حركت مي كند.(2)
پس ازكرد آمدن نيروها، آزمون ها سخت تر مي شود. امام با آزمون هاى جسمى وروانى، باورها را به آزمايش مي گذارد. از جمله، همانند طالوت كه سپاهيانش را با تشنگى آزمود، ياران امام نيز با تشنگى امتحان خواهند شد. (3)
فراتر از آن، امام بى پروا به باورهاى خرافى وعوامانه حمله مي برد و معارف به دوراز دسترس وپوشانده شده در غبار فراموشى را آشكار مي سازد. در اين تكان هاى فكرى، صاحبان بصيرت و معرفت، تزلزلى به خود راه نداده واستوار بر جاى مي مانند، ولى آنان كه در باورهاى خود ناخالصى دارند و انديشه را از سرچشمه نگرفته اند و در حقانيت امام ترديد كرده اند، از پيرامون حضرت پراكنده مي شوند.(4)
هنگام سخنرانى امام در مسجد كوفه وتخریب ديوار مسجد پيامبر، تفاوت هاى فكرى وبينش همراهان به بوته آزمايش در مي آيد و درجه و رتبه ياران درپيروي فرامين امام ارزيابى مي شود. (5)

پی نوشتها :

1. غيبة نعمانى ص 316.
2. بحار الانوارج 52، ص 356
3. غيبة نعمانى ص 316.
4. چشم به راه مهدى ص 371
5. بحا رالا نوار ج 52، ص 386.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها