عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

ديكتاتورهاي خوب،ديكتاتورهاي بد

ديكتاتورهاي خوب،ديكتاتورهاي بد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:15 ب.ظ

تحليل زوددويچه
ديكتاتورهاي خوب،ديكتاتورهاي بد
جام جم آنلاين: «مشكل دولت آمريكا با رويدادهاي كشورهاي عربي، اين است كه اگر اين كشور از ديكتاتورهاي اين كشورها حمايت كند، وجهه خود را از دست خواهد داد و درصورتي كه از مقاومت در آنها حمايت كند، به متحدان خود توهين كرده است.»

به گزارش ايسنا، پايگاه اينترنتي زود دويچه در تحليلي تحت عنوان "ديكتاتورهاي خوب، ديكتاتورهاي بد" با اشاره به رويكرد دوگانه آمريكا در قبال رويدادهاي اخير كشورهاي عربي نوشته است:

«درحالي كه دولت آمريكا اقدامات خونين نيروهاي امنيتي عليه تظاهرات صلح آميز اين كشورهاي عربي را به شدت محكوم كرده است، نسبت به ناآرامي‌هاي بحرين به عنوان كشوري كه براي آمريكا متحد محسوب مي‌شود واكنش بسيار متعادل‌تري داشته است.

در شرايطي كه عدم وحدت و اتفاق نظر در واشنگتن در قبال رويدادهاي كشورهاي عربي بيش از پيش به چشم مي‌خورد، اين سوال كه رويكرد آمريكا در قبال اين ناآرامي‌ها نهايتا بايد چه شكلي به خود بگيرد، ذهن اين مقامات را بسيار به خود معطوف كرده است.

ديپلمات‌هاي آمريكايي در مذاكرات خود با مقامات دولتي ليبي مراتب اعتراض جدي خود را عليه خشونت معمر قذافي، رهبر ليبي اعلام داشتند.

اظهارات فيليپ كراولي، سخنگوي وزارت امور خارجه‌ آمريكا در واكنش به رويدادهاي اخير شديدترين موضعي است كه آمريكا تاكنون در قبال يك كشور عربي اتخاذ كرده است.

با وجود آن كه آمريكا از سال 2009 بار ديگر روابط ديپلماتيك خود را با رژيم قذافي ازسرگرفت، اما اين كشور در صدر كشورهايي است كه آمريكا آن را متهم به حمايت از تروريسم كرده است.

در هر صورت اظهارات كراولي حاكي از موضع دوگانه‌ي آمريكا در قبال رويدادهاي اخير در دنياي عرب و تاثيرگذاري و نفوذ نامتعادل آمريكا در اين كشورهاست.

مقامات مختلف آمريكا در گفت‌وگوهاي مكرر خود با مقامات بحرين و تونس اظهار داشته‌اند كه حقوق بشر مهمترين چيزي است كه در اين كشورها بايد مورد توجه قرار گيرد.

با اين وجود، اقدامات عملي آمريكا در قبال اين رويدادها بسيار متفاوت بوده است. درحالي كه اوباما در رويارويي با ليبي به اعمال فشار مستقيم روي آورده است، در مورد بحرين و حوادث خونين اين كشور عليه تظاهركنندگان تنها به سكوتي ديپلماتيك بسنده كرده است.

حتي باراك اوباما طي روزهاي گذشته از پادشاه اين كشور درخواست كرد كه اجازه دهد اعتراضات مردم بحرين به گونه‌اي مسالمت آميز انجام شود.

روز بعد از آن نيز مشاور امنيت ملي اوباما در يك تماس تلفني به پادشاه اين كشور از بابت اتخاد اين تصميم تبريك گفت. بحرين يكي از مهمترين متحدان آمريكا در منطقه است و يكي از پايگاه‌هاي ناوگان دريايي آمريكا است.

از سوي ديگر، واكنش كاخ سفيد به اعتراضات منطقه باعث پيچيدگي روابط آمريكا با عربستان سعودي خواهد شد. پادشاه عربستان در ابتداي شروع اعتراضات عليه حسني مبارك، رييس جمهور مصر، در يك گفت‌وگوي تلفني با اوباما عنوان داشته بود كه وي تا چه حد از سياست متفاوت آمريكا در زمينه‌ي حقوق بشر و همين طور رويكرد اين كشور در قبال مبارك ناراضي است.

مقامات ديپلماتيك عربستان سعودي در يك گفت‌وگوي تلفني از مقامات كشور همسايه‌ خود بحرين، درخواست كرده بودند كه با سركوب هر چه بيشتر اعتراضات مردمي، باعث حاكم شدن آرامش بر اين كشور شوند.

سفر مولن به عربستان نيز با هدف درك بيشتر ميان دو كشور و حل اختلاف نظرهاي دوجانبه در قبال رويدادهاي اخير كشورهاي عربي صورت گرفت.

علاوه بر اين، اوباما به رژيم يمن درخصوص هرگونه برخورد متعادل و همراه با صبر و تحمل در قبال معترضان هشدار داده است.

روابط دوگانه‌ آمريكا در قبال رويدادهاي اخير كشورهاي عربي در شرايطي آشكار شده است كه اوباما نه تنها مقامات صنعا را به برخورد به دور از خشونت در برابر معترضان يمني دعوت نكرد كه حتي با اعطاي پول و كمك مالي به اين كشور، مقامات اين كشور را به مبارزه و فعاليت بيشتر براي مبارزه با افراطيون القاعده دعوت كرده است. يمن از مدت‌ها پيش به مكاني براي پناه گرفتن افراطيون القاعده تبديل شده است.

طي روزهاي گذشته مقامات واشنگتن تاييد كردند كه يمن تقريبا 200 ميليون دلار كمك از آمريكا دريافت كرده است كه 75 ميليون دلار آن صرف يگان‌هاي ضد ترور خواهد شد.»

 سنگینی باری که خدا به دوش ما می گذارد آنقدر نیست که کمرمان راخرد کند بلکه آنقدر است که ما را برای دعا به زانو در آورد.


 

Hosyin

Hosyin
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 1437
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها