عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

9 ابررايانه ديگر در ايران توليد مي‌شود

9 ابررايانه ديگر در ايران توليد مي‌شود
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:22 ب.ظ

راه اندازي رصدخانه ملي تا سال 92
9 ابررايانه ديگر در ايران توليد مي‌شود
جام جم آنلاين: معاون علمي و فناوري رياست جمهوري با اشاره به رونمايي دو مرکز ابررايانه در دانشگاه صنعتي اميرکبير و صنعتي اصفهان گفت: در آينده نزديک قرار است 9 ابررايانه ديگر با ظرفيت محاسباتي حداکثر 3 ترافلاپس در 9 مرکز علمي ديگر نصب شود.

به گزارش مهر، دکتر نسرين سلطانخواه امروز چهارشنبه با اشاره به رونمايي طرح کلان ابررايانه ملي افزود: اين طرح کلان از سوي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري پس از ظرفيت سنجي دانشگاه هاي کشور به دو دانشگاه صنعتي اميرکبير و صنعتي اصفهان واگذار شد تا اولين مرکز ابررايانش ملي را راه‌اندازي کنند.

وي با بيان اينکه طراحي ساخت و نصب هر کدام از سايت‌هاي اين دو مرکز ابررايانه 22 ماه طول کشيد ، اظهار داشت: محققان دو دانشگاه با مشارکت يکديگر موفق به آماده سازي مرکز ابررايانش شدند. همچنين موفق شدند 60 نرم افزار صنعتي را بر روي سامانه ابررايانه ملي تست و به مرحله بهره برداري برسانند.

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري ابررايانه ملي را يکي از بزرگترين طرح‌هاي اجرايي در حوزه فناوري اطلاعات توصيف کرد و افزود: از مشخصات سخت افزاري اين ابررايانه مي‌توان به حداکثر توان نامي يعني مجموع قدرت محاسباتي آنها اشاره کرد که ابررايانه اميرکبير با 89 ترافلاپس يعني 89 هزار ميليارد عمليات در ثانيه و ابررايانه شيخ بهايي دانشگاه صنعتي اصفهان با 66 ترافلاپس يعني 66 هزار ميليارد عمليات در ثانيه بر پردازش مي‌کند. همچنين سرعت، حجم، ظرفيت ذخيره سازي از ويژگي‌هاي بارز اين دو ابررايانه است.

سلطانخواه با تاکيد بر اينکه هر کدام از اين دو ابررايانه جزء 500 ابررايانه بزرگ دنيا قرار دارند، ادامه داد: با طراحي و ساخت اين دو ابررايانه ايران جزء کشورهاي صاحب کامپيوترهاي فوق سريع شده است. اين ابررايانه ها مي‌توانند نياز صنعتي کشور را در کوتاه‌ترين زمان ممکن مرتفع کنند.

رئيس بنياد ملي نخبگان با اشاره به کاربردهاي ابررايانه در حوزه‌هايي چون هواشناسي، صنايع دفاعي و کليه پروژه‌هاي تحقيقاتي پرريسک اضافه کرد: با استفاده از اين ابررايانه مي‌توان علاوه بر شبيه سازي سامانه‌هاي پيش‌رانش در جهت شبيه سازي دارورساني به سلول‌هاي بدن و تحقيقاتي که نياز به محاسبات عظيم دارد بهره برداري کرد.

سلطانخواه همچنين از اتصال ابررايانش ملي به شبکه گريد ملي خبر داد و توضيح داد: اين ابررايانه به گونه‌اي طراحي شده است که مي‌توان از طريق اتصال به گريد ملي خدمات ديگري را عرضه کرد.

وي با اشاره به اقدامات توسعه‌اي اين پروژه کلان ملي يادآور شد: مرحله پس از راه‌اندازي ابررايانه ملي ايجاد 9 ابر رايانه ديگر با ظرفيت محاسباتي حداکثر 3 ترافلاپس در 9 مرکز علمي ديگر است که اين مراکز از طريق شبکه ملي (گريد) در سيستم يکپارچه به يکديگر متصل مي‌شوند و از اين طريق همه دستگاه‌ها مي‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.

به گفته سلطانخواه کليه زيرساخت‌هاي لازم که از جمله آن فيبر نوري است براي راه‌اندازي اين 9 مرکز ابررايانه آماده هستند.

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به تلاش‌هاي اين معاونت در حوزه نجوم اشاره کرد و توضيح داد: در حال حاضر طراحي و راه‌اندازي رصدخانه ملي ايران نيز در دستور کار قراردارد که اميدواريم طي سه سال آينده به بهره برداري برسد.

 سنگینی باری که خدا به دوش ما می گذارد آنقدر نیست که کمرمان راخرد کند بلکه آنقدر است که ما را برای دعا به زانو در آورد.


 

Hosyin

Hosyin
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 1437
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها