عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مبحث رنگ

مبحث رنگ
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:33 ب.ظ

 

 


 

 

رنگ به وجود ما بر می‌گردد،شادی هریك ازما رنگ خاص خودش را داشته باشد...(لوكوربوزیه)
رنگ مهم‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین عنصر مورد استفاده در معماری داخلی است (می‌باشد). به هنگام ورود به یك فضای بسته، اولین اثر را در چشم باقی می‌گذارد.در واقع این رنگ است كه به عنوان عامل اساسی، شخصیت در تركیب زیبا یا نازیبا را مشخص می‌كند.به كمك رنگ می‌توان به محیط گرمی،یا سردی، نشاط یا غم داد.بسیاری عیوب مربوط به معماری ساختمان و اثاثیه نازیبا را می‌توان به كمك رنگ پوشانده و چشم را به سمت زیبایی‌ها هدایت كرد.استفاده صحیح ازرنگ نیاز به اثاثیه را درمنزل تا حد قابل ملاحظه‌ای كاهش می‌دهد.تركیب درست رنگ با گیاهان زینتی،محیط را پرو صمیمی جلوه‌گر می‌سازد. درحقیقت كسانی كه بودجه‌ی محدودی برای تزئین منزل خود در اختیاردارند لازم است توجه بیش‌تری به ویژگی‌های رنگ بنمایند.

با وجود خصوصیات فوق‌العاده‌ای كه رنگ دارد،غالباً اشخاص نسبت به آن كم توجه یا كاملاً بی تفاوت هستند.رنگ‌هایی مانند كرم، مغز پسته‌ای سال‌ها دراین كشور مورد استفاده بوده‌اند.حال آنكه قیمت انواع رنگ با یكدیگر تفاوت دارد. اجتناب ازبه كار بردن رنگ‌های مختلف امری قابل درك است زیرا افراد به دلیل عدم آشنایی با تركیبات رنگی دراستفاده ازآن هراس دارند و برای پرهیز از تمسخردیگران و تحمل هزینه نقاشی مجدد،به یك یا دو رنگ متداول اكتفا می‌نمایند.
كافیست به طبیعت نگاه كنیم تا متوجه شویم چگونه با عوض شدن فصول رنگ‌ها تغییر می‌كنند و پیوسته تركیبات زیبا به وجود می‌آورند. معیارانسان در یك تركیب رنگی زیبا طبیعت است. علاوه بر زیبایی،رنگ واجد قدرت و نیروی شگرفی است. شناخت این قدرت به انسان درحل پاره‌ای مشكلات كمك قابل توجهی نموده است. علی رغم خصوصیات گوناگون رنگ این پدیده از قواعدی پیروی می‌كند كه شناخت آنها می‌تواند دربهره‌گیری مناسب از رنگ كمك و راهنمای مؤثری باشد. با فراگیری چنین قواعدی استفاده ازرنگ‌های مختلف آسان گشته و می‌توان محیط زندگی را به مكان دلپذیری برای زیست تبدیل نمود. نورپردازی یكی ازخصوصیات اصلی درهنرخانه می‌باشد. بقدری عادی كه درواقع آن را نادیده گرفته و عامه مردم بینش و تصور خاصی در زمینه معیار و شاخص‌های نورپردازی مناسب با فضای مختلف خانه ندارند. همان‌گونه كه درانتخاب مبلمان و یا رنگ‌ها ارزیابی و هماهنگی حائز اهمیت است دقت دراجرای نورپردازی و روشنایی در روند زیباسازی و ایجاد توازن و تناسب در دكوراسیون و فضاهای گوناگون نیزضروری می‌باشد. فواید نورپردازی صرفاً به معنای روشن ساختن اتاق‌ها نبوده بلكه كاربرد آن،طراحی و اجرای نورپردازی مناسب برای فضاهای مختلف و منطبق با انجام فعالیت‌های پیش‌بینی شده می‌باشد. مقوله نورپردازی از ویژگی‌هایی از قبیل تأثیرگزاری برفضا و عملكردها و حتی جلوه بخشیدن به دكوراسیونها برخورداراست.لذا این فرایند می‌تواند امكان هرگونه نوآوری در فضاسازی را نیز فراهم نموده و احساساتی همچون رمانتیك و یا كسل كننده را القا نماید.یك اتاق زیبا با نورهای یكنواخت و ناكافی هیچگونه جلوه‌ای ندارد.

فنگ‌شویی
فنگ‌شویی هنری چینی است با قدمت زیاد و بسیار پیچیده، اما تعریف شدنی.به زبان ساده، فنگ‌شویی،‌هنرتعیین و انتخاب مكان مناسب ساختمان‌های مسكونی، اداری ...و شیوه چیدن درست وسایل و اثاثیه برای بردن بیشتر سود ازانرژی به وجود آمده است. فنگ‌شویی برعناصرمثبت تأكید دارد تا تأثیرعناصر منفی را به حداقل برساند.فنگ‌شویی در لغت به معنای «باد و آب» است كه این دو از مهم‌ترین عناصر مورد استفاده در هنر‌اند.
هدف از فنگ‌شویی كردن خانه این است كه موقعیت مكانی آن را ارزیابی و مسیرحركت انرژی‌ها را در داخل خانه كشف كنیم و آن را با علائم و عناصر خاص مربوط به زمان تولد ساكنان و صاحبان آن به گونه‌ای ارتباط دهیم كه خوشبختی و سلامتی با استفاده بهینه ازاتاق‌ها،اشیاء،رنگ‌ها و تزئین‌ها به بالاترین حد خود برسد. هر روزتعداد زیادی از مردم خانه‌ای (چه ازراه خرید یا اجاره) برای سكونت خود انتخاب می‌كنند. چون خانه‌ها مكان‌هایی هستند ما در آن عمرخود را می‌گذرانیم، بنابراین مهم است كه برای این بزرگترین سرمایه‌گذاری،در انتخاب محل و نیزچیدن اشیا و اثاثه درون آن با شیوه‌ای مناسب، آن گونه دقت شود كه انرژی، خوشبختی،سلامتی و طول عمر در آن جریان پیدا كند.استفاده‌های بسیاری ازفنگ‌شویی برای برقرار كردن توازن و جبران انرژی به عمل می‌آید،زیرا كه به طور نمادین انرژی موجود درنصف‌النهار را از طریق قراردادن اشیا حذف موانع و ایجاد توازن انرژی،درخانه به گردش در می‌آورد.شواهد بسیاری وجود دارد كه نشان می‌دهد تاریكی و زندگی ملال‌آورو كسالت‌بار نتیجه حضورجنبه منفی فنگ‌شوی نورصورتی ازانرژی تشعشعی است كه غالب موجودات زنده در برابرآن آگاهانه یا ناخودآگاه واكنش نشان می‌دهند.درانسان این واكنش‌ها تركیب پیچیده‌ای از تظاهرات جسمی و روحی باشند. پاسخ انسان به نور فوری و شدید است زیرا نور قادراست شخص خواب را به فوریت بیداركند. كیفیت نوربه درستی شناخته نشده است اما كمیت آن را می‌توان برحسب منبع نورتعیین نمود. نور قوی تحریك كننده و جذاب و نور ضعیف آرام و منفعل است. نوری كه به واجد رنگ‌های گرم باشد عموماً شادی‌آفرین و نورهای سبز و آبی مورد كسالت‌باریا آرام كننده می‌باشند.طبیعت (نمایش نور) مداومی اجرا می‌كند كه غالباً بی توجه ازآن می‌گذریم.ازطلوع تا شام،روشنایی،رنگ و جهت نور در تغییراست.ظاهراشیا و سایه حاصل ازآن‌ها با حركت وضعی زمین دگرگون می‌گردد.....

hamed1368104

hamed1368104
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 3294
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها