عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: صله رحم و نیکى، حساب (قیامت) را آسان و از گناهان جلوگیرى مى‌کند. کافى، ج2، ص157

حكومت جهاني حضرت مهدي(علیه السلام)

حكومت جهاني حضرت مهدي(علیه السلام)
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:43 ب.ظ

حكومت جهاني حضرت مهدي(علیه السلام) در کلام امام حسین (علیه السلام) امام حسين (ع) به واسطه مأموريت بزرگي كه در راه اصلاح دين اسلام داشت و سرافرازي در اجراي آن از جايگاه خاصي نزد شيعيان، ديگر مسلمانان و حتي پيروان اديان ديگر دارد.
خالي از از لطف نيست كه در ماه شعبان كه ميلاد اين امام همام و همچنين ميلاد منجي عالم بشريت امام مهدي (عج) در آن اتفاق افتاده است، چند حديث و روايت امام حسين (ع) درباره حكومت جهاني امام مهدي (عج) مرور كنيم.
امام حسين (ع) فرمود: «قال الحسين (ع) لو قد قام المهدي لا نكره ا لناس، لانه يرجع اليهم شابا و هم يحسبونه شيخا كبيرا» (۱)
(هنگامي كه حضرت مهدي قيام كند مردم او را نشناسند و منكر او خواهند بود، زيرا به صورت جواني بيايد و در حالي كه مردم گمان دارند كه او پير سالخورده اي است)
همچنين امام حسين (ع) فرمود: «دخلت انا واخي علي جدي رسول الله (ص) فاجلسني علي فخذه واجلس اخي الحسن علي فخذه الاخري ثم قال لنا. بابي انتما من امامين صالحين اختاركما الله مني ومن ابيكما وامكما واختار من صلبك يا حسين تسعه ائمه تاسعهم قائمهم كلهم في الفضل و المنزله سواء» (۲)
(روزي من و برادرم بر جدم رسول خدا (ص) وارد شديم. خدا مرا روي ران خود نشاند و برادرم حسن را بر ران ديگر، سپس به ما فرمود: پدرم فداي شما، شما دو امام صلاحيد، كه حق تعالي اختيار فرموده شما را از من و از پدر شما و مادر شما و از نسل تو اي حسين، نه امام در ازل برگزيده كه نهم ايشان امام قائم است كه همه آنان در فضل و منزلت يكسانند)
عبدالله بن عمر از شيعيان امام حسين (ع) مي‌گويد: شنيدم از حسين بن علي (ع) كه مي‌فرمود: «لو لم يبقي من الدّنيا الا يوم واد لطول الله عزوجل ذلك اليوم حتي يخرج رجل من ولدي يملاها عدلا وقسطا كما ملئت جورا و ظلما، كذلك سمعت رسول الله (عليه السلام) يقول» (۳)
(اگر جز يك روز از عمر دنيا نمانده باشد خداوندآن روز را چندان دراز گرداند، تا مردي ازاولاد من قيام كند و زمني را پر از عدل و داد نمايد، چنان كه پر از ظلم و ستم شده باشد، همچنين همين سخن را از رسول خدا (ص) شنيدم)
همچنين مردي از هَمْدان مي‌گويد: شنيدم از امام حسين (ع) كه مي‌فرمود: «قائم هذه الامه هو اتاسع من ولدي وهو صاحل الغيبه و هو الذي يقسم ميراثه وهو حي» (۴)
(قائم اين امت كه نهمين فرزند من است و هم اوست كه از نظرها غائب شود و در حال حيات، ميراث خود را تقسيم مي‌كند)
امام حسين (ع) در زماني ديگر مي‌گويد: «في التاسع من ولدي سنه من يوسف وسنه من موسي بن عمران وهو قائمنا اهل البيت يصلح الله تبارك وتعالي امره في ليله واحده» (۵)
(در نهمين فرزندم سنتي از يوسف و سنتي از موسي بن عمران است و او قائم ما اهل بيت است كه خداوند در يك شب كار او را اصلاح مي كند)
اين سخن امام حسين (ع) اشاره به اين موضوع دارد كه خداوند وسائل ظهور حضرت امام مهدي (عج) را فراهم آورده و ياران او را به گردش جمع مي‌كند.

پي‌نوشت‌ها

(۱) اثبات‌الهدي، ج۷، ص ۲۱۵، نقل از عقدالدر
([۲) كشف‌الغمه، ج ۳، ص ۴۲۵
(۳) بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۱۳۳
(۴) همان ماخذ
(۵) بحارالانوار، ج ۵۱، ۱۳۲

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 25772