عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ميانجيگري در ازدواج مستحب است

ميانجيگري در ازدواج مستحب است
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:13 ب.ظ

وساطت و ميانجيگري در امر ازدواج و تهيه مقدمات آن ، و تحصيل رضايت طرفين در اسلام مستحب است ، از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم :
((هر كس در تزويج كردن زن و مرد مؤ مني بكوشد تا خدا آنها را با يكديگر جمع كند، خداوند (در بهشت ) هزار حوري نصيبش ‍ مي گرداند، و هر قدمي براي اين كار بردارد و يا هر كلمه اي بعنوان وساطت به زبان آورد خداي عزوجل ثواب يكسال عبادت را به او مي دهد.
از امام صادق عليه السلام :
((هر كس ازدواج دهد عزبي را (يعني وسايل مرد بي زن و يا زن بي شوهر را فراهم آورد تا آنها ازدواج نمايند، روز قيامت خداوند نظر (رحمت ) بسوي او مي اندازد))
از اميرالمؤ منين عليه السلام :
بهترين وساطت و ميانجي گري در اسلام در امر ازدواج است )).
از امام صادق عليه السلام :
امام صادق عليه السلام به نجاشي (حاكم اهواز) نوشت هر كس به برادر مؤ من خود زني دهد كه مونس تنهايي و ياور زندگي و مايه آسايش وي باشد، خداوند حوري بهشتي نصيب او فرمايد و او را با كساني كه دوست دارد ماءنوس مي گرداند و آنان را نيز با وي انس دهد.
از امام صادق عليه السلام : ((چهار كس است كه در قيامت مورد نظر و توجه خداي عزوجل قرار مي گيرد، يكي ، آنكه وقتي طرف معامله از معامله اش پشيمان شد خواست برگرداند، قبول كند، دوم كسي كه غمي از دل غمگيني برگيرد و او را تسلي خاطر بخشد، سوم كسي كه بنده اي را (در راه خدا) آزاد كند، و چهارم آنكه مرد بي زن را زن دهد يعني وسايل ازدواج آن را فراهم آورد و يا ميانجي گري كند)).
از امام صادق عليه السلام :
((سه كس روز قيامت در سايه عرش الهي كه جز آن سايه اي نيست سايه مي گيرند كسي كه برادر مسلمانش را زن دهد و كسي كه خادمي براي او تهيه كند، و كسي كه اسرار (سر) برادر مسلمانش را فاش ‍ نكند)).
از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم : ((هر كس تزويج كند بين دو مؤ من را يعني زن و مرد مؤ مني را بازدواج يكديگر بياورد، خداي عزوجل هزار حورالعين را به ازدواج او در مي آورد كه هر يكي از آنها در قصري كه از درّ و ياقوت ساخته شده باشد، همگي در اختيار او قرار مي گيرد و هر قدمي كه در اين راه بردارد و يا هر كلمه اي كه بعنوان ميانجيگري بر زبان آورد خداوند ثواب عبادت شبها و روزه روزه دارها را به او مي دهد.
و هر كس عملي انجام دهد كه بين زن و شوهر تفرقه افتد، غضب و لعنت خداوند در دنيا و آخرت نصيب او گردد و بر خدا حق است كه هزار سنگ آتشين بر سر او فرود آورد (اين كار را خداوند در قيامت انجام خواهد داد).
و هر كس در تفرقه و جدائي بين زن و شوهر اقدام نمايد، هر چند كه عمل او به ثمر نرسد و آن دو از هم جدا نشوند، باز هم او در دنيا و آخرت به غضب و لعنت الهي دچار مي شود و ديدار و توجه پروردگار براي هميشه بر او حرام مي گردد)).
لعنت خدا بر كسي كه ميان زن و شوهرها تفرقه اندازد. (آمين ).
با چه كسي ازدواج كنيم اسدالله داستانى بنيسى

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.
 

omidayandh

omidayandh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 7483
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها