عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عضو موسسه پژوهش‌هاي بازرگاني: قيمت نفت در بودجه 1390بايد بيش از 100 دلار محاسبه شود

عضو موسسه پژوهش‌هاي بازرگاني: قيمت نفت در بودجه 1390بايد بيش از 100 دلار محاسبه شود
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:15 ب.ظ

قيمت هر بشكه نفت در بودجه سال 1390 بايد بيش از 100 دلار تعيين شود.

بيژن بيدآبادي - عضو موسسه پژوهش‌هاي بازرگاني، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام خبر بالا، تصريح كرد: اگر دولت در بودجه سال 1390 كمتر از 100 دلار را براي هر بشكه نفت تعيين كند، بيم آن خواهد رفت كه درصدي از درآمدهاي دولت در سال آينده مازاد بوده و دولت بدون ملاحظات بودجه‌اي اقدام به هزينه آن كند؛ از اين لحاظ به نظر مي‌رسد مناسب‌تر آن است كه رقم 100 دلار براي هر بشكه در بودجه سال 1390 در نظر گرفته شود.

او توضيح داد: با توجه به قيمت نفت در سال گذشته، وضعيت فعلي رشد اقتصاد كشورهاي غربي و ادامه احتمال آن در سال آينده و قيمت نفت در روزهاي اخير كه حتي تا 104 دلار نيز در هر بشكه رسيد و از طرف ديگر قيمت‌هاي آتي در بورس‌هاي نفتي جهان، حالت تفاوت نقد و نسيه (backwardation) را ايجاد كرده كه بر اين اساس بايد در بودجه سال 1390 قيمت هر بشكه نفت به طور متوسط بيش از 100 دلار محاسبه شود.

وي ادامه داد: وقتي وضعيت بك وارديشن در بورس كالا اتفاق مي‌افتد، به اين معناست كه قيمت‌هاي آتي ناشي از اوراق و قراردادها در ماه‌هاي آينده گران‌تر از قيمت نقدي كالا است. به عبارت ديگر در حال حاضر حواله‌هاي نفتي براي ماه‌هاي آينده گران‌تر از حواله‌هاي نفتي به صورت تحويل فوري يا نقدي است.

به گفته او مدتي است كه بازار بورس‌هاي جهان در ارتباط با قيمت‌هاي آينده نفت در حالت بك وارديشن هستند و اين نشان از افزايش قيمت نفت در سال آينده دارد.

اين اقتصاددان پيش بيني بين المللي در ارتباط با قيمت نفت در سال 2011 را صد دلار براي هر بشكه نفت اعلام كرد و افزود: البته اين موضوع شايد بدون توجه به شرايط سياسي منطقه باشد؛ زيرا اين پيش‌بيني‌ها از نظر كمي و مقداري و محاسبات اقتصادسنجي انجام گرفته و مسائل سياسي در آن لحاظ نشده است.

بيدآبادي يادآور شد:‌ به عبارت ديگر اگر شرايط سياسي مانند سال 2010 باشد، قيمت نفت براي سال 2011 حدود 100 دلار خواهد بود، اما در شرايط سياسي كشورهاي منطقه قيمت نفت بالاي 100 دلار پيش بيني مي‌شود. بنابراين با توجه به اين مسائل بايد اين موضوع را مدنظر داشت كه قيمت نفت در سال آينده براي متوسط سال از حداقل 100 دلار در هر بشكه پايين‌تر نخواهد آمد و رقم هر بشكه 100 دلار قابل پيش بيني است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها