عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

زن و شوهر لباس همديگرند!

زن و شوهر لباس همديگرند!
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:18 ب.ظ

خداوند تبارك و تعالي در (قرآن ) زنان را لباس مردان و مردان را لباس زنان معرفي كرده و مي فرمايد:
((هن لباس لكم و انتم لباس لهن...))
آنان (زنان ) لباس شما هستند و شما (مردان ) لباس آنان هستيد، هر دو زينت همديگر و باعث محجوب ماندن يكديگر!
مي دانيد كه لباس به معني.جامعه پوشاك تن پوش را گويند و در ظاهر زينت و زيبائي انسان بوسيله لباس ظاهري است خداي تعالي هم با اين تشبيه زيبا و ساده خواسته مردمان را به امر ازدواج متوجه سازد و زن و مرد يا به تعبير ديگر (زن و شوهر) را به منزله لباس همديگر معرفي فرموده است كه در حقيقت اگر ما دقت كنيم مي بينيم چنانكه لباس ‍ براي پوشش و آرامش و حفظ و زيبائي بدن محسوب مي شود همانطور همسران هم مانند لباس عيوب همديگر را پوشانده و آرامش همديگر را حفظ مي نمايند و به اضافه آن مايه زينت و زيبائي همديگر نيز هستند.
همچنان لباس چنانكه آدمي را از سرما و گرما نگه مي دارد و از مرضهاي زياد مصون مي دارد و زن و شوهر هم نسبت به همديگر چنان هستند.آنان با اشباع غريزه شهوت كه خود مايه عزت است به اين معني وقتي آدمي زوج و زوجه داشته باشد مي تواند عفت خود را حفظ كند و در جامعه و خارج از منزل بسوي فتنه و فساد نرود:
زن و مرد هر دو لباس دگرند_____ چون لباسند و به عفت نگرند
همچو تن پوش بوند، سوي گناه_____ نروند، چهره هم مي نگرند
در تفسير (منهج الصادقين ) در ذيل اين آيه شريفه آمده است كه روزي زني بنام (خولاء) به خانه تشريف نداشتند، او پيش (عايشه ) نشست و درد دل خود را شروع كرد و گفت: از آن روزي كه من شوهر كرده ام هر شب خود را مثل شب اول زينت كرده و عطر مي زنم و به بستر شوهرم مي روم ولي او از من روي بر مي گرداند ولي من از براي رضاي خدا از او روي بر نمي گردانم و بر بي توجهي او تحمل مي كنم ، آمدم از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم بپرسم آيا از اين جهت من در پيشگاه خداوند اجر و مزدي دارم ؟!
عايشه گفت: صبر كن رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم بيايد، آنقدر نگذشت كه آن حضرت تشريف آورد، خولاء قصه خود را به آن حضرت معروض داشت ، رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم بر آن زن فرمود: آيا منقاد و فرمانبردار او هستي ؟
خولاء جواب داد: بلي يا رسول الله ، آيا مرا مزدي باشد؟!
حضرت فرمود:
هر آن زن كه در خانه شوهر بنوعي سلوك كند كه موجب صلاح شوهر باشد حقتعالي آن را چندين حسنه مي نويسد و سيئه محو مي كند و درجات او را بالا مي برد، و هر آن زن كه از شوهر خود حامله باشد او را مزد زيادي خواهد داد، مزد او مثل كسي خواهد بود كه تمامي عمر (قائم الليل و صائم النهار) باشد و هر يك بار كه كودك را شير دهد چنان باشد كه بنده اي را آزاد كرده است ، چون كودكش را از شير باز گيرد منادي از آسمان ندا مي زند كه گناهان گذشته تو آمرزيده شد.
عايشه هم كه در آنجا حاضر بود، گفت: يا رسول الله ، زنان را كه اين همه ثواب است مردان را چيست ؟
حضرت تبسمي كرد و فرمود:
هر مردي كه براي مراوده دست زن خود را بگيرد، حقتعالي او را حسنه كرامت فرمايد و اگر دست در گردنش كند ده حسنه بر او مي نويسد، اگر او را ببوسد بيست حسنه بر وي ضبط شود، اگر با وي نزديكي كند چندان ثوابش دهند كه از همه دنيا بيشتر بود و چون غسل كند به هر موئي كه آب از وي مي گذرد سيئه محو مي شود و درجه بالا مي رود و ثوابي كه براي غسل او مي دهند بهتر است از همه دنيا و هر چه در آن است ، و حقتعالي بواسطه او با ملائكه مباهات مي كند و بر آنان مي فرمايد: شما را گواه گرفتم بر اينكه آمرزيدم او(آن مرد) (اين هم ثواب مرد).
البته من مي خواهم در اينجا متذكر بشوم كه در اينجا و يا در جاهاي ديگر روايات براي ضبط (حسنه ) و محو (سيئه ) وارد گرديده بعضي از عوام كم همت ، سؤ استفاده هائي كرده و فكر مي كنند كه مثلا بكار آميزش زياد و يا شهوتراني مفرط خداوند اين همه ثواب و پاداش ‍ مي دهد.
ولي آنان بايد كاملا دقت كنند و بدانند كه اين نوع مزد و پاداش ضبط حسنه و يا محو سيئه و يا رفع درجات براي آن است كه كسي به فرمان خدا به قصد پيروي از فرمان خدا عمل كرده باشد آن همه اجر و ثواب دارد، نه به قصد هوسراني و يا شهوتراني مفرط، پس هر كاري را بايد به قصد پيروي از فرمان خدا كه سعادت در آن است انجام داد، نه به قصد لذت جسماني و يا از روي هوي و هوس به دستور شيطان.
كني هر كار از بهر خدا كن_____كه تاگيري ز او مزد گراني
ز بهر خود كني گر جمله كار_____ ز شيطان باشد و خود هم هماني
با چه كسي ازدواج كنيم اسدالله داستانى بنيسى

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

omidayandh

omidayandh
کاربر طلایی1