عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

با چه كسي ازدواج كنيم ؟ زن خوب و شايسته و زن بد و ناشايست

با چه كسي ازدواج كنيم ؟ زن خوب و شايسته و زن بد و ناشايست
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:19 ب.ظ

مسئله ازدواج و انتخاب همسر از مهمترين مسائل حياتي است و پيوند زناشوئي در زندگي انسانها نقطه عطفي است كه ممكن است صدها پيروزي و كاميابي و يا شكست و ناكامي در پي داشته باشد، لذا بايد هر كسي در انتخاب همسر شايسته كوشش و دورنگري لازم را بعمل آورد كه تا ضامن خوشبختي و سعادت آينده اش گردد.
بزرگان دين ائمه طاهرين سلام الله عليهم اجمعين با بيانات زيبا و شيوا توجه پيروانشان را به اين امر حياتي معطوف داشته در ضمن روايات متعددي نقش همسر خوب شايسته و بد ناشايست را در زندگي انسانها خاطرنشان ساخته و راهنمائيهاي لازم را در اين باره متذكر شده اند:
از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم ، آن حضرت فرمو:
((يكي از تقديرهاي الهي براي مرد مسلمان كه حال او را اصلاح مي كند اين است كه زني قسمت او كند كه هر وقت شوهر او را ببيند شاد و خرسند گردد و در غياب او آبرويش را نگهدارد و در حضورش فرمان او را ببرد)).
از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم ، آن حضرت فرمود:
((چهار چيز نشان خوشبختي مرد است:
1- زنش پارسا و پرهيزكار باشد.2- فرزندانش نيكوكار باشند.3- معاشرانش صالح باشند.4- روزي خويش را در شهر خويش بدست آورد)).
((چهار چيز است كه هر كس از آن بهره دارد از نيكي دو جهان بهره ور است: 1- زباني كه ياد خدا كند.2- قلبي كه سپاس پروردگار گذارد.3- تني كه بر بلا صبور باشد.4- زني كه به ناموس و مال وي خيانت نكند)).
((مي خواهي تو را از بهترين گنجينه مرد خبر دهم ؟ زن پارسا و صالحه وقتي شوهرش به او نگرد شاد و مسرور مي شود، همين كه به او فرمان مي دهد اطاعت مي كند و هنگام غيبت و نبودن شوهر (ناموس ) و امانت او را خوب محافظت مي كند)).
مي خواهيد شما را از زناني كه اهل بهشتند خبر دهم ؟ زن مهربان و وفاداري كه فرزند زياد به دنيا آورد؟ و با شوهرش (اگر ناراحتي پيش ‍ آمد) زود آشتي كند، و همين كه بدي كرد به شوهرش گويد: اين دست من در دست توست (يعني من در اختيار توام ) چشم بر هم نمي گذارم تا از من راضي شوي.
زن پارسا و صالحه اي كه ديدار او شوهرش را خوشحال كند مايه خوشبختي، مرد و زن بد و زشت خويي كه ديدارش شوهر او را غمگين سازد مايه بدبختي مرد است.
بهترين زن آن است كه وقتي شوهرش او را ببيند خوشحال شود و وقتي فرمان دهد اطاعت بر دو تن خويش و مال شوهرش را در غياب او حفظ و محافظت كند.
از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم
آن حضرت فرمود:
دنيا متاعي است و بهترين متاع آن زن پارسا و پرهيزكار است.
ديد زن خوبرو و سبزه بينايي (چشم ) را زياد مي كند.
بهترين زنان شما زن بچه آور و مهربان است كه شريك و مطيع شوهر باشد اگر از خدا بترسد، و بدترين زنان شما آرايش كنان و متكبرانند و آنان منافقانند و از آنها جز به اندازه كلاغي كه خط سفيد به گردن دارد به بهشت نمي روند.
((پنج چيز از مصائب دنياست كه يكي از آنها زن بد و بداخلاق است )).
((زن را براي چهار چيز مي گيرند: مال شرف جمال دين ، تو زن دين دار بجوي و بگير)).
((براي نطفه هاي خود محل مناسب انتخاب كنيد و از اشخاص ‍ همشاءن خود زن بگيريد و به آنها زن بدهيد)).
((براي نطفه هاي خود جاي مناسب انتخاب كنيد، زيرا زنان نظير برادران و خواهران خود فرزند بدنيا مي آورند)).
از امام صادق عليه السلام ، آن حضرت فرمود:
((زن بمنزله (طوق ) قلاده اي است كه در گردن خود مي افكني ، پس ‍ دقت كن كه چگونه قلاده براي خود انتخاب مي كني و آن حضرت فرمود: زن خوب و صالحه را با طلا و نقره بخواهي قيمت كني قابل مقايسه نيست و او از همه جواهرات جهان با ارزش تر است ، ولي زن بد و غير صالحه بمشتي خاك هم نمي ارزد، كه مشتي خاك هزاران بار بهتر از زن بد و ناشايست است )).
شخصي به امام صادق عليه السلام عرض كرد: همسرم از دنيا رفته كه زني همدم و همساز بود (خدايش رحمت كند) اينك به فكر همسر ديگري هستم (چگونه زني انتخاب كنم ؟) امام صادق عليه السلام فرمود: خوب دقت و توجه كن ببين خود را در دام كه مي افكني ؟ و چه كسي را شريك مال و آگاه بر دين و محرم اسرار خود مي كني ؟
اگر از اين كار ناگزيري دوشيزه اي پيدا كن كه نيك رفتار و خوشخوي باشد، سپس آن حضرت فرمود:
زنان چنان هستند كه اين شاعر وصف كرده:
الا ان النساء خلقن شتي _____ فمنهن الغنيمة والغرام
و منهن الهلال اذا تجلي _____ لصاحبه و منهن الضلام
فمن يظفر بصالحتهن يظفر _____ فمن يعثر فليس له انتقام
يعني:
خداوند زنان را گوناگون آفريده است _____ بعضي غنيمت ارزنده و دلربايند
بعضي ها چون ماه يكشبه جلوه مي كنند _____ در برابر شوهر، بعضي چون شب تاريكند
هركس زني شايسته بچنگ آرد پيروز گردد _____ هر كس بخطا رود گرفتار شود و چاره ندارد
به مصداق شعر:
زن بد در سراي مرد نيكو _____ هم در اين عالمست دوزخ او
زينها از قرين بد زينهار _____ و قنا ربنا عذاب النار
از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم: آن حضرت فرمود:
((بهترين زنان شما زني است كه بچه آور، و مهربان ، پاكدامن و صالحه باشد و نزد فاميلش عزيز و محترم و در مقابل شوهرش متواضع و فروتن باشد، و براي شوهر خود زينت كند و نسبت به ديگران موفر و بي اعتناء باشد، و حرف شوهرش را بشنود و مطيع امر او باشد و به فرمان او گردن نهد و در خلوت در اختيار وي باشد)).
از اميرالمؤ منين عليه السلام:
علي عليه السلام فرمود: بهترين زنان شما پنج قسمند!
گفتند: يا اميرالمؤ منين آنها را بيان كنيد؟
فرمود: 1- سهل گير، 2- نرمخو، 3- رام ، 4- زني كه چون شوهرش ‍ خشمگين شد نيارامد تا رضايت او را فراهم كند، 5- زني كه در غياب شوهرش حيثيت او را نگهدارد، اين زن اگر چنين كند از كاركنان و عمال الهي است ، از لطف خدا نااميد نگردد.
سپس آن حضرت اضافه كرد و فرمود: اين زنان برخي پر بركتند و بعضي پربچه اند يكي در دامان يكي در شكم دارند و بعضي نسبت به شوهر بداخلاقند، بعضي همانند غلهاي پر شپشند (در اصطلاح عوام گويند چون شپشي بجانم افتاده ) كه خداوند بگردن هر (بخت برگشته اي ) كه بخواهد مي افكند.
از امام محمد باقر عليه السلام ، آن حضرت فرمود:
مردي به حضور پيغمبر خدا صلي الله عليه و آله و سلم ، آمد و در كار ازدواج با آن حضرت مشورت كرد، حضرت فرمود: آري زن بگير ولي زن با ايمان خداشناس ، خدايت خير دهد! زن شايسته مانند غراب (اعصم ) كمياب و يا (ناياب ) است.
آن مرد پرسيد: غراب اعصم چيست ؟
فرمود: كلاغي كه يك پايش سفيد باشد.
((بهترين زنان شما زني است كه هرگاه خشمگين شود و يا شوهر خود را بخشم و غضب آورد، به شوهر گويد دست من در دست توست يعني (من تحت فرمان توام ) تا از من راضي نشوي خواب را به چشمانم راه نمي دهم )).
با چه كسي ازدواج كنيم اسدالله داستانى بنيسى

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

omidayandh

omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483
دسترسی سریع به انجمن ها