عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

راستين در نشست مستند «از خانه شماره 37»: شايد اين نمايش تنها نمايش‌مان باشد

راستين در نشست مستند «از خانه شماره 37»: شايد اين نمايش تنها نمايش‌مان باشد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:29 ب.ظ

فيلم مستند «از خانه شماره 37» به كارگرداني مشترك سام كلانتري و محسن شهرناز‌دار روز گذشته ـ 3 اسفند ماه ـ در خانه هنرمندان به نمايش درآمد.

 

به گزارش خبرنگار بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شادمهر راستين ـ تهيه‌كننده اين مستند ـ در نشست نقد و بررسي فيلم با تشكر از افرادي كه براي ديدن اين فيلم تمام‌مدت، ايستاده بودند، گفت: شما براي صادق هدايت به اينجا آمديد و ما هم اين فيلم را براي او ساختيم. اكنون هم مجوز نمايش اين فيلم محدود است و شايد نمايش امروز تنها نمايش اين فيلم باشد.

 

وي با بيان اين‌كه لازم بوده اين اثر روايت نزديكان صادق هدايت باشد، ادامه داد: ما در پي اين بوديم كه تنها به روايت اطلاعاتي كه دراين زمينه وجود دارد، بپردازيم.

 

راستين درعين حال با اشاره به مشكلاتي كه سر راه تهيه‌ي اين نوع فيلم‌ها وجود دارد، عنوان كرد: واقعا وظيفه‌ي‌ ما نبود كه به تنهايي چنين فيلمي بسازيم. حال هم اگر براي اين فيلم ادعايي داريم، تنها به جهت توليد آن است، چرا كه ما مدت‌ها كار مي‌كرديم تا پولي جهت ادامه‌ي ساخت اين مستند درآوريم و حال اگر ساخت اين فيلم هشت سال طول كشيده به همين دليل بوده است و كار در اين پروژه با وقفه‌هاي متعدد همراه بوده است.

 

تهيه‌كننده‌ي «از خانه شماره 37» هم‌چنين به مميزي‌هاي صورت گرفته بر روي اين مستند اشاره كرد و افزود: نسخه‌ي اوليه‌ي اين فيلم در مدت 82 دقيقه به ارشاد فرستاده شد و در نهايت 68 دقيقه از آن مجوز نمايش گرفت.

 

سام كلانتري يكي از دو كارگردان اين مستند هم در اين نشست در سخناني به ذكر توضيحاتي درباره‌ي روند ساخت و شكل‌گيري اين فيلم پرداخت و يادآور شد: ايده‌ي اوليه‌ي اين فيلم در سال 1381 شكل گرفت و ما تصميم گرفتيم فيلمي درباره‌ي هدايت بسازيم، اما حتي خودمان هم نمي‌دانستيم كه قرار است اين پروژه چنين عظيم باشد. اكنون شايد پرداخت به مسائلي كه طي اين هشت سال رخ داده، خيلي جالب نباشد، اما به هرحال بحث تهيه‌كنندگي خصوصي از جمله تهيه‌ي اين نوع فيلم‌ها از مواردي است كه جاي توجه دارد.

 

كلانتري در بخش ديگري از اين نشست مطرح كرد:ما در اين مستند تلاش بسيار كرده‌ايم كه خود را از حالت پاسخگو‌بودن خارج كنيم و بگذاريم هدايت خودش‌ خودش را معرفي كند و ما دخل و تصرفي در اين زمينه نداشته باشيم. حال هم قرار است كه اين فيلم به يك سه‌گانه تبديل شود كه قسمت دوم آن به آثار هدايت و قسمت آخر به خودكشي هدايت اختصاص يابد.

 

محسن شهرناز‌دار ديگر كارگردان اين مستند هم گفت: پرداخت به صادق هدايت آن هم پس از گذشت 50 سال تتها يك پيام دارد و آن اين‌كه هنوز پرونده‌ي اين نويسنده براي مردم بسته نشده است.

 

وي ادامه داد: شايد صادق هدايت تنها روشنفكر‌ دوران خود و صد سال اخير باشد كه بدون هيچ جهت‌گيري سياسي به كار پرداخته است. در اين پروژه اگرچه هشت سال وقت صرف شد، اما در نهايت اين فيلم تجربه‌اي بود كه بتوانيم به مسير تاريخي اين نويسنده كمي نزديك شويم.

 

اين مستند‌ساز هم‌چنين عنوان كرد: براي من خيلي جالب بود كه چطور طي اينسال‌ها هيچ مستندي درباره‌ي صادق هدايت ساخته نشده است و حال با ساخت اين فيلم به خوبي دريافته‌ام كه پرداخت به داستان هدايت واقعا مشكلات بسيار دارد.

 

وي درعين حال ساخت اين فيلم را آغازي براي صادق هدايت دانست.

 

به گزارش ايسنا، جهانگير هدايت ـ برادر‌زاده صادق هدايت ـ هم كه از حاضران اين جلسه بود، پس از ديدن اين فيلم مستند عنوان كرد: واقعا اين فيلم تنها اثري است كه درباره‌ي زندگي، افكار و آثار هدايت تهيه شده است. تاكنون فيلم‌هاي متعددي درباره‌ي اين نويسنده ساخته شده بود و من در ساخت اكثر آنها هم به نوعي نقش داشتم، اما در آن آثار تا حدي گمانه ‌افسانه با واقعيت درهم تنيده شده بود، اما اين فيلم واقعا مستند است و از اين بابت جاي تبريك دارد.

 

فرهاد ورهرام، پيروز كلانتري، پرويز كلانتري، امير اثباتي، مصطفي و مرتضي رزاق‌كريمي و جمعي ديگر از هنرمندان از ديگر حاضران نمايش ديشب بودند كه هريك به ذكر نقطه نظراتشان درباره ي اين فيلم پرداختند.

 

نمايش ديشب با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد و در نهايت عده‌اي به‌طور ايستاده فيلم و جلسه‌ي نقد و بررسي آن را دنبال كردند.

 

«از خانه شماره 37» عنوان فيلم مستندي به کارگرداني محسن شهرنازدار و سام کلانتري است که به زندگي و مرگ صادق هدايت نويسنده ادبيات داستاني معاصر ايران اختصاص دارد.

مجري طرح اين مستند شادمهر راستين بوده و تهيه‌کنندگي آن را نيز او با همراهي کارگردانان فيلم بر عهده داشته است. همچنين مدير فيلم‌برداري «از خانه شماره 37» فرشاد بشير زاده ، صدابردار آن مهران ملکوتي و آهنگساز آن ايمان وزيري بوده‌اند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها