عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

داروي درمان ضايعات دهاني بيماري تب برفکي در كشور توليد شد

داروي درمان ضايعات دهاني بيماري تب برفکي در كشور توليد شد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:34 ب.ظ

محققان مرکز تحقيقات کشاورزي استان قم با همكاري يك شرکت داروسازي به دانش فني توليد داروي درمان ضايعات دهاني بيماري تب برفکي دست يافتند.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، مجيد ترابي گودرزي، مجري طرح با بيان اين كه طرح طي مدت چهار سال با همكاري دانشکده دامپزشکي دانشگاه تهران انجام شده است، کاهش خسارات ناشي از بيماري در دامداري‌ها، افزايش توليد فراورده‌هاي دامي از طريق جلوگيري از شدت بيماري و اتلاف دام، بازگشت سريعتر گله به وضعيت طبيعي و کاهش استرس‌هاي محيطي، پيشگيري از پيشرفت علائم اوليه را از جمله فوايد اين طرح برشمرد و گفت: بيماري تب برفكي، بيماري بسيار عفوني و به شدت واگير دام است كه به لحاظ شدت خسارات اقتصادي يکي از مهمترين بيماري‌هاي کاهش دهنده توليد دام محسوب مي‌شود.

وي افزود: تقريباً تمامي دام هاي اهلي نظير گاو، گاوميش، گوسفند و بز به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. اين بيماري در گله هاي مختلف به طور متوسط موجب 25 درصد کاهش توليد شير، گوشت و پشم مي شود. برابر با گزارش‌ها اين بيماري طي سال 80 تعداد 44 هزار و 858 واحد اپيدميولوژيک را درگير و رقمي در حدود 23 ميليون و 174 ريال خسارت مستقيم به جمعيت گاو و گوساله کشور وارد كرده است.

به گفته وي، اين دارو، با ويژگي‌هاي چند گانه (ضد ويروس، ضد ميکروب، ضد التهاب، ضد درد و التيام‌بخشي) تمامي ويژگي هاي لازم را براي درمان ضايعات دهاني بيماري تب برفکي دارد و از پيشرفت سريع بيماري و خسارات ناشي از بيماري مي کاهد.

گودرزي اضافه كرد: محلول «ميرتووت» براي اولين بار در کشور ساخته شده و داراي مشابه خارجي نيست و به همين دليل، توليد آن مورد توجه و استقبال دامپزشكان و دامداران قرار گرفته است و در حال حاضر دارو در سطح كشور توزيع و مصرف مي شود.

به گزارش ايسنا، رضا نجفي مومن، مهدي دارابي، حسين اکبري، محمد اکبري، فاطمه قاضيان، قاسم حقي، عليرضا صفايي و عليرضا باهنر در اين طرح همكاري داشته‌اند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها