عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

جنين قادر به تشخيص صداي مادر از صداي ديگران است

جنين قادر به تشخيص صداي مادر از صداي ديگران است
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:37 ب.ظ

تحقيقات جديد نشان مي دهد كه جنين قدرت تشخيص و متمايز كردن صداي مادر از صداي ساير افراد است.
به گفته محققان, مغز جنين انسان از زمان قبل از تولد شروع به فراگيري نمونه ها و الگوهاي گفتاري كرده و زمينه براي كسب توان گفتاري در رحم مادر شروع مي شود.
تحقيقات قبلي نشان داده بود كه جنين در هفته سي ام توان شنوايي پيدا مي كند.
اما تحقيقات «باربارا كيسيلوسكي» از دانشگاه كويين در انتاريو نشان مي دهد كه جنين نه تنها قادر به شنيدن است بلكه مي تواند از بين صداهاي مختلف صداي مادر خود را تميز دهد.
كيسيلوسكي در تحقيق خود كه در دو كشور كانادا و چين انجام داده است از 60 زن باردار كه در مراحل نهايي بارداري بودند استفاده كرد.
صداي اين مادران در حالي كه با صداي بلند شعري را قرائت مي كردند ضبط گرديد, سپس اين 60 نفر به دوگروه تقسيم شدند.
در گروه اول ضربان قلب جنين در حاليكه صداي ضبط شده مادر پخش مي شد اندازه گيري شد و در گروه دوم ضربان قلب جنين در حاليكه همان شعر توسط مادر ديگري (غير از مادر خود جنين) قرائت مي گرديد اندازه گيري شد.
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي, بررسي ميزان ضربان قلب جنين اين 60 زن حامله نشان داد كه قرائت شعر موجب تغيير در ميزان ضربان قلب جنين در هر 60 زن حامله شده است.
اما در گروهي كه صداي مادر خود جنين پخش مي شد ميزان ضربان قلب جنين افزايش يافته است و در گروهي كه صداي زن ديگري غير از مادر چنين پخش شده بود ميزان ضربان قلب جنين كاهش يافت.
به گفته ميسيلوسكي كاهش ضربان قلب در واقع يك «سيستم توجه» در جنين است.
ضربان قلب در جنين هايي كه صداي ناآشنايي مي شنيدند كاهش مي يافت, زيرا جنين به اين صداي ناآشنا توجه و تمركز بيشتري نشان داده بود تا منبع صدا را شناسايي كند.
به گفته وي تغيير ضربان قلب در جنين هر دو گروه نشان مي دهد كه جنين هر دو صدا را مي شنود و مي تواند آنها را از هم تميز دهد.
روزنامه جمهوري اسلامي 82/03/11

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

omidayandh

omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483
دسترسی سریع به انجمن ها