عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

جوانان و نوع ارتباط برقراركردن

چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:45 ب.ظ

چگونه با ديگران ارتباط برقراركردن و چگونه موثر بودن, همواره براي جوانان و نوجوانان پرسشي بوده كه ذهن آنها را درگير ساخته است. براي كسب ارتباط موفق از چند خطاي ارتباطي برحذر باشيد:
1 ـ رئيس مابانه رفتار كردن
2 ـ برچسب زدن به ديگران
3 ـ طعنه و كنايه زدن
4 ـ پرسيدن سوالات زياد و نابجا
5 ـ امر كردن و تحميل كردن
6 ـ تهديد كردن
7 ـ پند بيهوده دادن
8 ـ ايجاد ابهام
9 ـ بروز ندادن اطلاعات
10 ـ منحرف كردن
اين رفتارها, «خطاي ارتباطي» ناميده مي شوند, چون هر نوع ارتباط را به سرعت مختل مي نمايند. بعلاوه فرد را بسوي حدس و گمان و سو تفاهمات, رنجشها, نااميديها و در نتيجه نابودي كامل ارتباطي رهنمون مي گردند.
متاسفانه ما همه روزه در اطرافمان شاهد ارتكاب افراد به اين خطاهاي ارتباطي هستيم, حتي ما نيز به آساني مرتكب آنها مي شويم اما مگر نه اين است كه گاهي مردم به اين شيوه با يكديگر به گفت و گو مي پردازند
بنابر اين اگر مي خواهيد ارتباط موفقيت آميزي در پيش داشته باشيد, نبايد به اين شيوه عمل نمائيد, همچنان كه هر يك از اين خطاها را مورد بررسي قرار مي دهيد, با خود بينديشيد درچه مواقعي با نظاير آن برخورد داشته ايد و چگونه به آنها پاسخ داده ايد آيا شما, خود هرگز مرتكب اين خطاها شده ايد و يا مي شويد در چه مواقعي و هنگام صحبت با چه كساني مرتكب چنين خطاهائي شده ايد
وقتي ما در باره ديگران قضاوت مثبت يامنفي مي كنيم ظاهرا در بعضي موارد خود را برتر از ديگران مي دانيم, به ويژه هنگامي كه به جاي نظرخواهي درباره ديگران به قضاوت كلي در مورد آنها مي پردازيم (تو كارگر خوبي هستي) يا (تو فرد بي لياقتي هستي) در حاليكه هيچكدام از اين قضاوتها مفيد نيستند. چون اين عبارت بسيار كلي موجب مي شود كه شنونده احساس نمايد كه خيلي سطحي با او رفتار شده است. بنابر اين از ارزيابيهاي كمي نظير (شما خيلي بي ملاحظه ايد) يا (اگر مي خواهيد بجايي برسيد بايد تعهد بيشتري احساس كنيد) اجتناب كنيد در بيان تشويقهاو يا انتقادات خود مراقب باشيد, هرگز بدون دليل به بيان علاقه يا عدم علاقه خود نپردازيد و سعي كنيد قضاوتهايتان بيشتر بر اثر حقايق باشد نه بر اساس نظرات و تفاسير ديگران.
در بيشتر مواقع تعابير بالا مفيد نيستند. چون آنها هدف را از دست مي دهند. در واقع اين عبارات بيانگر اين مطلب مي باشند كه بيشتر از فرد مقابل از موقعيت او آگاهيم. اگر به اين مطلب بينديشيد درمي يابيم كه اين شكل ارتباط كاملا توهين آميز است. سعي كنيد روش احترام متقابل را بيشتر كنيد. با ديگران به شيوه افراطي و يا سطحي سخن نگوئيد. اين كار مانع از بروز رفتار رئيس مابانه در شما مي گردد و سعي كنيد از بكاربردن عبارات كليشه اي و بيهوده اميدواري دادن بپرهيزيد.
روزنامه جمهوري اسلامي21/02/83 داود صبوري

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

omidayandh

omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483