عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: درهاى آسمان در اوّلین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد. بحارالانوار، ج93، ص344

آيت الله حسيني بوشهري در گفت‌وگوباايسنا: ايستايي مناسب شآن حوزه نيست

آيت الله حسيني بوشهري در گفت‌وگوباايسنا: ايستايي مناسب شآن حوزه نيست
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:05 ب.ظ

ايستايي مناسب شأن حوزه هاي علميه نيست و مقوله تحول کليدي ترين نياز حوزه است .

آيت الله سيدهاشم حسيني بوشهري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه قم، با بيان اين مطلب، افزود: دغدغه اصلي مقام معظم رهبري مقوله تحول در حوزه است و با توجه به اين که جهان رو به پيشرفت است، يکي از کارگروه‌هايي که در اين اجلاس برگزار شده نيز بحث تحول و مديريت آن را مورد بررسي قرار مي دهد.

وي اظهار اميدواري کرد: نتايج خوبي از اين هشت کارگروه استخراج خواهد شد و بايد اين نتايج در راستاي اهداف حوزه باشد و نياز به مديريت و برنامه ريزي دارد.

رييس هفتمين اجلاسيه جامعه مدرسين با اشاره به حضور کارگروه‌هاي ويژه اي براي مطالعه مباحث درون حوزه ‌اي و برون حوزه اي گفت: در اين کارگروه‌ها مسايل حوزه در رابطه با جامعه ، نظام، جهان اسلام و مباحث مربوط به علوم انساني و همچنين سياستگذاري ها و برنامه ريزي هاي حوزه بررسي مي شود.

وي با بيان اين که بايد حوزه ها به حوزه هاي بالنده تبديل شوند، اظهار داشت: يکي از مسايلي که به اين امر کمک مي کند جايگاه علم و اولويت علوم ونحوه سرمايه گذاري در علوم به ترتيب اولويت است .

امام جمعه موقت قم هدايتگري را اصلي ترين نقش حوزه ها دانست و تصريح کرد: حوزه اي مي تواند هدايتگر باشد که آراسته به اخلاق و تهذيب شود.

وي در خصوص معناي تحول گفت: دست کشيدن از سنت هاي کهن معناي تحول نيست، بلکه قوام حوزه ها به همين سنت هاست و منظور از تحول نو به نو کردن مسايل حوزه ، برنامه يزي و طراحي افق هاي حوزه بالنده است.

حسيني بوشهري در ادامه باتاکيد بر دغدغه مقام معظم رهبري بر ضرورت تحول در حوزه خاطر نشان کرد: در اين اجلاسيه راهکارها و بايسته ها در حوزه براي رسيدن به افق حوزه بالنده مورد بررسي قرار مي گيرد و در نهايت با طراحي ، ايده پردازي و نظريه پردازي عملياتي مي شود.

وي با اشاره به حضور کمي و کيفي علما وبزرگان در اين اجلاسيه اظهار اميدواري کرد :دستاوردهاي خوبي را شاهد خواهيم بود و با تاسي از الهامات رهبري و رهنمودهاي مراجع حوزه برنامه ها طوري طراحي مي شود که پاسخگوي نيازهاي حوزه، جهان، نظام اسلام و مراکز علمي ودانشگاهي باشد.

اين عضو جامعه مدرسين فلسفه وارد شدن به علوم انساني را تعامل حوزه و دانشگاه دانست و گفت: وقتي بحث حوزه و نظام مطرح مي شود، نظام با مجموعه اي ديده مي شود که مراکز دانشگاهي از آن جمله است .

وي ارتباط بين حوزه و دانشگاه بعد از انقلاب را مثبت ارزيابي کرد و افزود: تلاش دشمنان نظام در اين زمينه نيز بي ثمر ماند و هر چند که به وضع موجود قانع نيستيم و بايد قدم هاي موثرتري برداشته شود، اما نا اميد نيستيم و به جايي خواهيم رسيد که حوزه هاي بالنده شعاع فراگيري داشته باشند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها