عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رويايي كه محقق شد: رانندگي با قدرت ذهن!

رويايي كه محقق شد: رانندگي با قدرت ذهن!
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:07 ب.ظ

گروهي از دانشمندان مغز نوعي خودرو ساخته‌اند كه مي‌توان آن را تنها با قدرت ذهن راند.

 

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين خودرو، راننده يك نوع هدست ويژه بر سر مي‌گذارد كه در اصل براي بازي‌هاي ويديويي مورد استفاده بوده و از طريق فناوري بي‌سيم با لوازم الكترونيكي خودرو مرتبط است.

 

تمام كاري كه راننده اين خودرو بايد انجام دهد اين است كه فقط به چپ يا راست رفتن و يا تند يا كند راندن «فكر كند» و خودرو به اين افكار واكنش نشان مي‌دهد.

 

اين خودرو توسط يك تيم از دانشمندان آلماني دانشگاه آزاد برلين ساخته شده و اكنون در مرحله اوليه آزمايش است.

 

فناوري BrainDriver با تجهيز خودرو با دوربين‌هاي ويديويي، رادار و حسگرها كار مي‌كند كه به خودرو تصويري سه بعدي و كامل از اطراف آن مي‌دهد.

 

راننده سپس يك كلاه خاص با 16 حسگر بر سر مي‌گذارد كه سيگنال‌هاي الكترومغناطيسي مغز را دريافت مي‌كند. اين سيگنال‌ها توسط يك رايانه تفسير مي‌شوند كه مي‌توان به آن آموزش داد كه دو الگوي خاص متفاوت به معني چپ يا راست است.

 

در يكي از آزمايش‌هاي نمونه اوليه، راننده با ذهن به گردش به راست فرمان داد، اگرچه بين فرمان و حركت خودرو كمي تاخير وجود داشت.

 

در آزمايش دوم به اين خودرو آموزش داده شد كه چهار الگو را شناسايي كند و راننده توانست سرعت را كم يا زياد كند.

 

اين محققان خودروي آزمايشي خود را «اثبات ايده» خوانده و اظهار كردند كه با اين حال هنوز راه زيادي تا كنترل كامل خودروها با نيروي ذهن وجود دارد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها