عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

سرگرداني و بلاتكليفي مردم و مسؤولان در بافت فرسوده بجنورد

سرگرداني و بلاتكليفي مردم و مسؤولان در بافت فرسوده بجنورد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:11 ب.ظ

154 هکتار از مساحت شهرستان بجنورد در طرح مطالعاتي بافت فرسوده قرار دارد که 8.2 هکتار از اين مقدار در مرحله اجرايي بازسازي است اين در حاليست که روند کند احياء اين محدوده موجب نارضايتي مردم شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حسين مهربان، يكي از ساكنان اين محدوده مي‌گويد: به مدت 10 سال است كه منزل من در محدوده طرح بافت فرسوده قرار گرفته است و طي اين مدت نه اجازه فروش ملك خود را دارم و نه اجازه ساخت و ساز به من داده مي‌شود.

وي مي‌افزايد: شركتي به نام مسكن سازان شرق مسووليت خريد اين منازل و تخريب و بازسازي آن را بر عهده گرفته است اين درحاليست كه طي اين مدت اين شركت نه اين منازل را با قيمت عادلانه خريداري مي‌كند و نه به ساكنان اين منطقه اجازه مي‌دهند تا كه منازل خود را بفروشند.

مهربان ادامه مي‌دهد: براي گرفتن مجوز به شهرداري نيز مراجعه كرده‌ايم ولي آنها به علت اين كه مي‌گويند اين محدوده در طرح است به ما جواب نمي‌دهند.

وي اظهار مي‌كند: طي اين مدت برخي از منازل به مخروبه تبديل شده بطوريكه بسياري از معتادان در هنگام شب در اين منازل مستقر مي شوند.

مهربان بيان مي‌كند: منزل من يكي از اين منازل بود كه براي رفاه حال ساكنان اين منطقه و همچنين ايجاد امنيت آن را خراب كردم.

وي همچنين مي‌گويد: اين شركت، خانه را با قيمت بسيار كمي خريداري مي‌كند بطوريكه افرادي كه منازل خود را به اين شركت به فروش رسانده‌اند نتوانسته‌اند در مكان مناسبي منزلي خريداري كنند و بسياري از آنها در حاشيه شهر ساكن شده‌اند.

امانيان، يكي ديگر از مالكان در اين منطقه اظهار مي‌كند: زميني 360 متري در اين محدوده دارم كه اين شركت متري 600 هزار ريال روي آن قيمت گذاشته است و اين درحاليست كه منزل رو به روي زمين من كه در طرح قرار ندارد و مساحت آن نيز كمتر است متري يك ميليون و 200هزار ريال قيمت گذاري شده است.

وي تصريح مي‌كند: هيچ متولي به شكايات رسيدگي نمي‌كند و حتي پاسخ قانع كننده‌اي نيز ارائه نمي دهند.

كريم پور، از ديگر ساكنان ادامه مي‌دهد: همسايه من كه نمي‌خواست زمين خود را بفروشد به اجبار بر روي آن قيمت‌گذاري كرده‌ است و به او گفته‌اند كه برويد پول خود را از حساب دادگستري كه در آن جا واريز شده است برداشت كنيد.

وي بيان مي‌كند: به ما اعلام شده كه زمين‌هايي كه در اين محدوده قرار دارند آزاد شده‌اند و مي‌توانيد ساخت و ساز كنيد و يا آنها را به فروش برسانيد اين در حاليست كه وقتي به شهرداري براي گرفتن مجوز مراجعه مي‌كنيم به ما پاسخي داده نمي شود.

خليل شوقي، ساكن اين منطقه مي‌گويد: اين محدوده در مركز شهر قرار دارد اين در حاليست كه شهرداري به نظافت و يا امنيت اين منطقه هيچ اهميتي نمي‌دهد.

وي ادامه مي‌دهد: مردم ساكن در اين منطقه هيچ امنيتي ندارند و انواع كارهاي خلاف در اين منطقه صورت مي گيرد.

به گزارش ايسنا، عبدالرضا وفايي، مديرعامل شركت عمران و مسكن سازان خراسان شمالي با اشاره به اين كه اين مطلب مبني بر اين كه اين طرح به مدت 10 سال طول كشيده است صحيح نيست مي‌گويد: مجوز طرح ارمغان كه بازسازي اين منطقه 8.2 هکتاري را برعهده دارد در سال 84 به تصويب رسيده و همچنين مجوز تاسيس اين شركت نيز در نيمه دوم سال 85 صادر شده است.

عبدالرضا وفايي با بيان اين كه من يكي از عوامل دولت هستم و آزادسازي اين منطقه به دست من نيست مي‌افزايد: اين طرح، طرحي ملي است و آزاد سازي آن به دست مقامات مسوول است.

وي ادامه مي‌دهد: تاكنون براي اجراي اين طرح 200 ميليارد ريال تزريق كرده‌ايم.

وفايي با اشاره به اين كه اين شركت در قيمت‌گذاري اين زمين‌ها نقشي ندارد توضيح مي‌دهد: با توجه به اين كه اين طرح، طرحي ملي است قيمت گذاري زمين‌هاي آن توسط كارشناسان رسمي دادگستري انجام مي‌شود.

وي بيان مي‌كند: طي اين مدت فقط يكي از زمين‌ها از طريق قانون گرفته شده است.

علي نقدي پور،‌ رييس مسكن و شهرسازي خراسان شمالي با بيان اين كه 154 هكتار از مساحت بجنورد در طرح مطالعاتي بافت فرسوده قرار دارد اظهار مي‌كند: 8.2 هکتار از اين مقدار در منطقه اجرايي قرار گرفته كه حدود دو سوم از اين مساحت تملك شده و بقيه اين روند نيز در حال اجرا است.

علي نقدي پور در خصوص نحوه قيمت‌گذاري اين زمين‌ها تصريح مي‌كند: قيمت گذاري زمين‌هاي اين منطقه از طريق كارشناسان رسمي دادگستري صورت مي‌گيرد و اگر تاكنون شخصي هنوز پول خود را از فروش اين زمين‌ها دريافت نكرده است مي تواند به شركت مسكن سازان خراسان شمالي مراجعه كند.

وي در خصوص روند کند اجرايي شدن اين طرح توضيح مي‌دهد: اين پروژه به عنوان يك پروژه بزرگ در حال اجرا است و وزارت مسكن متولي احيا و اوراق مشارکت آن بوده است .

وي مي‌افزايد: بعد از تصويب مجلس، مقرر شد كه شهرداري اين اوراق را به فروش برساند اما تاكنون اين امر محقق نشده است.

نقدي پور خاطرنشان مي‌كند: تاکنون جلسات متعددي براي تعيين تکليف نهايي اين منطقه برگزار شده است اما هنوز اين زمين‌ها آزاد نشده است و ساکنان اين منطقه اجازه فروش و ساخت و ساز آنها را نيز ندارند.

شهردار بجنورد در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا مي‌گويد: شهرداري هيچ مسووليتي را نسبت به اين محدوده ندارد.

جواد علوي مقدم با بيان اين که قبول دارم در اين منطقه مشکلاتي وجود دارد مي‌افزايد: شهرداري مسووليت برقراري امنيت در اين منطقه را برعهده ندارد ولي براي نظافت اين مکان اقدامات و پيگيري‌هاي لازم را انجام خواهد داد.

وي در خصوص عدم صدور مجوز توسط اين نهاد براي ساخت و ساز و فروش زمين‌ها اظهار مي‌كند: تاکنون ابلاغ کتبي براي آزاد سازي اين زمين‌ها به دست ما نرسيده است.

علوي مقدم بيان مي‌کند: پيشنهادات خام را براي صدور اوراق مشارکت به شوراي شهر فرستاده شده است و بايد ابتدا در اين محل تصويب شود تا شهرداري بتواند آن را ارسال کند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها