عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

مسجد بنکدارها در كرمانشاه؛ مسجدي مزين به طاق‌ها و غرفه‌هاي طلايي

مسجد بنکدارها در كرمانشاه؛ مسجدي مزين به طاق‌ها و غرفه‌هاي طلايي
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:43 ب.ظ

مسجد بنکدارهاي کرمانشاه يکي از سه اثر تاريخي استان بود که اخيرا در ليست ميراث تاريخي ملي قرار گرفت.

اکرم طهماسبي، کارشناس مسوول ثبت آثار تاريخي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه کرمانشاه، در خصوص ويژگي‌هاي مسجد بنکدارها، اظهار داشت: مسجد بنکدارها که به طاق ها و غرفه‌هاي هلالي مزين شده است اخيرا در فهرست آثاري قرار گرفت که به ثبت ملي رسيده اند.

طهماسبي افزود: مسجد بنکدارها که اخيرا به ثبت ملي رسيده از جمله مساجد دوره قاجار است که در بازار بنکدارها واقع در ميدان نواب شهر کرمانشاه قرار گرفته است.

وي در خصوص ويژگي‌هاي معماري اين بناي تاريخي اشتان کرمانشاه، گفت: اين مسجد به سبک مساجد دوره قاچار ساخته شده است و مزين به تزئينات آجر کاري نيز است.

طهماسبي افزود: درب ورودي اين مسجد داخل بازار بنکدارها واقع شده که توسط شش پله به داخل مسجد راه مي‌يابد و سطح آن پايين تر از سطح اصلي بازار است.

وي گفت: ديوارهاي اين مسجد قطور هستند و با مصالحي از جنس آجر و ملات ساخته شده‌اند.

طهماسبي بيان كرد: اين مسجد داراي چهار طاق نما در ورودي اصلي شبستان است و از کف حياط به اندازه تقريبي 60 سانتيمتر ارتفاع دارد.

کارشناس مسوول ثبت آثار تاريخي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه بيان كرد: اين مسجد تاريخي دو طاق بزرگ با چهار ستون در داخل شبستان دارد که طاق‌هاي آن به شکل پنج و هفت است.

وي گفت: اين مسجد داراي يک محراب به عرض 1.63 سانتيمتر است، ضمن اين‌که از طاق ها و غرفه‌هاي هلالي در اين مسجد استفاده شده است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها