عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ناصر فيض: كوچك كردن تعريف مفاهيم به تكرار در شعر دفاع مقدس مي‌انجامد‌

ناصر فيض: كوچك كردن تعريف مفاهيم به تكرار در شعر دفاع مقدس مي‌انجامد‌
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:45 ب.ظ

ناصر فيض با اشاره به كليشه‌يي شدن مفاهيم در برگزاري كنگره‌هاي شعر دفاع مقدس، معتقد است، كليشه‌يي شدن مفاهيم از كوچك كردن عرصه تعريف مفاهيم منجر مي‌شود.

 

اين شاعر طنزپرداز در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،

با اشاره به كليشه‌يي شدن برخي مفاهيم در حوزه دفاع مقدس، گفت: ما راجع به مفاهيم اشتباه مي‌كنيم. براي مثال، وقتي مي‌گوييم شعر آييني، فكر مي‌كنيم بايد درباره ائمه اطهار (ع) يا دين

باشد؛ اما اگر مفهوم را كمي گسترده‌تر درنظر بگيريم، مي‌بينيم كه اين هست؛ اما خيلي مسائل ديگر هم هست. در دفاع مقدس هم اين اتفاق افتاده است. وقتي مي‌گويند شعر دفاع مقدس، فكر مي‌كنيم فقط شامل مفاهيمي چون شهيد و جانباز و عمليات‌ها مي‌شود.

 

او در ادامه افزود: به همين دليل وقتي فقط به اين موضوعات فكر مي‌كنيم، يواش يواش

فكر مي‌كنيم خب الآن ديگر چه بگوييم؟ اگر درباره شهيد مي‌خواهيم شعر بگوييم كه گفته‌اند، خصوصا الآن كه به هر حال ما از زمان جنگ و سرايش آن آثار فاصله گرفته‌ايم. حالا براي سرايش اشعار بايد اين تعريف را گسترده‌تر كنيم و بگوييم دفاع مقدس فقط آن‌چيزي نبود كه اتفاق افتاد.

 

 

فيض با اشاره به هشت سال جنگ تحميلي، گفت: هشت سال دفاع مقدس، دفاعي بود كه به شكل فيزيكي رخ داد؛ اما قرار است ما تا قيام قيامت در مقابل ظلم بايستيم و هميشه اين دفاع را داريم.

 

 

او همچنين به شعرهاي حوزه دفاع مقدس اشاره و عنوان كرد: اين درك تا حدودي وجود دارد؛ اما از شعرخواني‌ها مي‌توان فهميد كه تعريف در نظر شاعران محدود است. وقتي عمده‌ي شعر‌هايي كه اين‌جا در كنگره خوانده مي‌شود، همان مضامين تكرارشده است، تصور اين است كه دفاع مقدس يعني اين تعريف محدود و بايد در اين جشنواره‌ها اين تعريف را تبيين كنند؛ چون اگر شده بود، بايد در آثار مشخص مي‌شد.

 

اين شاعر افزود: حتا يك شعر هم براي دشمنان كنوني ما مانند آمريكا سروده نشده بود؛ نه شعرهايي كه شعاري هستند. برخي مواقع شاعران فكر مي‌كنند اگر درباره اين موضوعات شعر بگويند، خارج از موضوع است.

 

فيض با اشاره به اتفاقات منطقه، عنوان كرد: اين اتفاقات منطقه كه بر اساس تلفيقي از خيزش مردم و توطئه آمريكاست و يا برخي اتفاقات در ايران نشان مي‌دهد كه هنوز دفاع لازم است.

 

او در ادامه گفت: من مي‌خواهم بگويم اگر تعريف از دفاع مقدس تبيين شود، آن وقت شاهد اين تكرار‌ها نخواهيم بود. اگرچه برخي از اين تكرار‌ها بد هم نيست؛ اما گاهي براي مخاطب، خصوصا مخاطب هنرمند، اين تكرار‌ها كه شايد به بهترين شكل هم پيش‌تر آن‌ها را شنيده‌ايم، آزاردهنده مي‌شود.

 

اين شاعر سپس گفت: بايد اين سؤال را مطرح كرد كه مي‌خواهيم اين شعر‌ها را

دوباره بشنويم كه چه شود. تجربيات تلخ و شيرين اين هشت سال و افتخارات آن را قرار است حفظ كنيم. براي بعد از اين چه؟ بايد براي الآن هم مفاهيمي باشد براي سرايش. نبايد اين‌گونه باشد كه همه شعر‌هاي خود را در اين مفاهيم تنظيم كنند و متأسفانه تنها اتفاقي كه در اين كنگره‌ها مي‌افتد، تعامل شركت‌كنندگان است و اين‌كه خاطره اتفاقي را ياد كنيم. اما كنار اين حضور بايد تحليل هم باشد؛ نبايد بشينيم به قاب عكس شهيد نگاه كنيم و حسرت بخوريم. اگر

مي‌گوييم آن‌ها زنده‌اند، زنده‌اند به حوادث. زنده بودن آن‌ها به اين است كه مقابل يك بحران بزرگ ايستادگي كرده‌اند. آيا بايد در مقابل يك بحران در جامعه و مقابل يك دشمن خارجي به زانو دربياييم؟

 

 

اين طنزپرداز با اشاره به آثار خلق‌شده در حوزه دفاع مقدس گفت: ما الآن براي حوزه دفاع مقدس، چه رمان ماندگاري خلق كرده‌ايم؟ آثاري هستند؛ اما اثري كه در جهان مثل توپ بتركد و ما را به جهان تحميل كند و آن‌ها نتوانند ما را انكار كنند، كجاست؟

 

فيض سپس با اشاره به برگزاري جشنواره‌ها، افزود: بودن اين جشنواره‌ها بسيار مفيد است؛ اما بايد برنامه‌هاي جنبي داشته باشند. در اين كنگره از وقتي كه ما آمده‌ايم، از صبح اسم شاعران را مي‌خوانند، شعر مي‌خوانند و دو نفر هم خاطره تعريف مي‌كنند. مانند برنامه‌هاي تركيبي يك آهنگ هم كنارش مي‌گذارند. در حالي‌كه مي‌شود كنار شعرخواني‌ها، كارگاه نقد شعر و آسيب‌شناسي شعر دفاع مقدس برگزار شود. بررسي شود كه آن‌چه گفته شده، چگونه بوده و چه

معيارهايي رعايت شده يا نشده. اين‌كه شعر دفاع مقدس چيست؟ اصلا اين عنوان مناسب است و مي‌توانيم بگوييم شعر دفاع مقدس يا نه؟

 

ناصر فيض در پايان عنوان كرد: با توجه به پيشرفت‌هاي گسترده جامعه، چرا ما بايد جشنواره‌اي را برگزار كنيم كه انگار روز اول است كه آن را برگزار مي‌كنيم و هيچ تجربه‌اي نداريم. اين به معناي اين نيست كه دست‌اندركاران اين جشنواره را ناديده بگيريم؛ برگزاركنندگان اين جشنواره اهل اين كارند؛ اما جاي اين چيزها در برنامه خالي است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها