عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پس از مرمت كامل، كاروانسراي حاج‌كمال در شهرستان رباط كريم افتتاح شد

پس از مرمت كامل، كاروانسراي حاج‌كمال در شهرستان رباط كريم افتتاح شد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:56 ب.ظ

مسؤول اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان رباط كريم گفت: طرح آزاد‌سازي 27 پلاك در اطراف كاروانسراي حاج‌كمال در دستور كار است. در اين راستا، از مسؤولان براي انجام اين عمليات به‌طور كامل درخواست كمك داريم.

 

به گزارش خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عليرضا حسين‌آبادي در مراسم افتتاح كاروانسراي حاج‌كمال رباط كريم پس از مرمت كامل آن، اظهار كرد: به‌دليل فرسودگي ساختمان‌هاي اطراف كاروانسرا و فشاري كه به بدنه‌ي بيروني كاروانسرا براثر فرسودگي اين ساختمان‌ها وارد مي‌شود، آزاد‌سازي 27 پلاك اطراف اين بناي تاريخي آغاز شده است كه از مسؤولان براي انجام اين عمليات به‌طور كامل درخواست كمك داريم.

 

او در توضيح تاريخچه‌ي مرمت اين كاروانسرا، بيان كرد: مرمت كاروانسراي حاج‌كمال در سال 1358 و هم‌زمان با تحويل اين بنا به ميراث فرهنگي در دستور كار قرار گرفت و در چند سال اخير، مرمت آن شتاب بيشتري داشت و تا كنون بخش‌هاي مختلفي از اين بنا از جمله سالن‌ها، اتاق‌ها، ميانسراها و شاه‌نشين‌هاي اين كاروانسرا به‌طور كامل مرمت شده است.

 

وي چگونگي بهره‌برداري از كاروانسرا را يكي از ضروري‌ترين موضوع‌هاي مورد توجه دانست و ادامه داد: از كاروانسراي حاج‌كمال مي‌توان به‌عنوان يك مجموعه‌ي فرهنگي، تاريخي و هنري، موزه‌اي براي مردم، مركزي براي كتابخانه و اسناد تاريخي يا حتا مكاني براي فروش هنرهاي سنتي استفاده كرد.

 

او افزود: با توجه به اين‌كه اين بنا وقف عام است، بايد در اختيار مردم باشد و در راستاي فرهنگ عمومي جامعه مورد استفاده قرار گيرد.

 

به گزارش ايسنا، فرماندار رباط كريم نيز در سخناني با تأكيد بر لزوم توجه جدي‌تر به دستاورد‌هاي فرهنگي ـ تاريخي در ايران، اظهار كرد: اگر هويت گذشته و اكنون كشور حفظ شود، مي‌توان نسل جوان را از نزديك شدن به هويت‌هاي پوچ برحذر كرد و آن‌ها را در راستاي خود‌باوري و خوداتكايي سوق داد.

 

حسين كاشاني‌پور انجام اقدامات مرمتي در كاروانسراي حاج‌كمال را بسيار شايسته دانست و گفت: يكي از مشكلات هر ملت، بي‌هويت و توجه نكردن به افتخارات گذشته است. پس از انقلاب اسلامي نيز با آموزه‌هاي رهبري، هويت‌هاي ملي و اسلامي مورد توجه قرار گرفته است.

 

وي با اشاره به وجود حدود 60 اثر تاريخي در شهرستان رباط كريم، بيان كرد: با توجه به تعدد آثار تاريخي و ظرفيت‌هايي كه اين شهرستان در حوزه‌هاي ميراث فرهنگي و گردشگري دارد، از مسؤولان اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران درخواست مي‌كنم كه اداره‌ي شهرستان رباط كريم به‌صورت مستقل فعاليت كند.

 

او انجام فعاليت‌هاي پژوهشي و مطالعاتي در حوزه‌ي ميراث فرهنگي را در اين شهرستان ضعيف ارزيابي كرد و گفت: هنوز مردم اين شهرستان نمي‌دانند رباط كريم چه ظرفيت‌هاي تاريخي‌اي دارد. با توجه به ظرفيت‌هاي گردشگري كاروانسراي حاج‌كمال اين بنا مي‌تواند محلي براي برپايي نمايشگاه‌ها و مكان استقرار تورهاي يك‌روزه‌ي گردشگري باشد، به شرطي كه آسيبي به بنا وارد نشود.

 

شهردار شهرستان رباط كريم نيز در سخناني با اظهار اميدواري نسبت به رونق بحث گردشگري در اين شهرستان با افتتاح كاروانسراي حاج‌كمال، بيان كرد: بيش‌تر غربي‌ها با تأثير‌پذيري از معماري كاروانسرا به ساخت هتل در كشورهاي خود رو آورده‌اند.

 

منوچهر رضايي با تأكيد بر لزوم حفظ ميراث فرهنگي شهرستان رباط كريم، از جمله كاروانسراي حاج‌كمال و پل بازارك، به بحث آزاد‌سازي حرائم اين كاروانسر‌ا اشاره و اظهار كرد: از نمايندگان شهرستان رباط كريم در مجلس شوراي اسلامي خواستار رسيدگي به اين بحث هستيم. شهرداري اين شهرستان نيز آزاد‌سازي بخشي از پلاك‌هاي مربوط را تقبل كرده است.

 

او افزود: در راستاي تقويت گردشگري در اين منطقه با مشاركت اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران مي‌توانيم تورهاي يك‌روزه‌اي در شهرستان برگزار كنيم كه هزينه‌ي آن‌ها نيز برعهده‌ي شوراي شهر باشد.

 

در ادامه‌ي اين مراسم، كاروانسراي حاج‌كمال پس از مرمت كامل، با حضور معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران ـ بهروز جلالي ـ به‌عنوان نماينده‌ي اين اداره كل افتتاح شد.

 

كاروانسراي حاج‌كمال در سال 1245 هجري قمري هم‌زمان با سلطنت فتحعلي‌شاه قاجار توسط حاج‌كمال ساخته شد و تا پيش از ورود وسائل نقليه، مكاني براي اتراق كاروان‌هاي تجاري بود. پس از آن، مدتي به‌عنوان پاسگاه ژاندارمري و چندي نيز به‌عنوان يك مكان ورزشي در اختيار تربيت بدني بود تا اين‌كه سال 1356 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد و در اختيار سازمان ميراث فرهنگي قرار گرفت.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها