عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مسلمانان مي‌توانند تحت لواي توحيد زندگي مسالمت‌آميز داشته باشند

مسلمانان مي‌توانند تحت لواي توحيد زندگي مسالمت‌آميز داشته باشند
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:02 ق.ظ

يك عضو هيات علمي دانشگاه تربيت معلم تهران گفت: قرآن و پيامبر مي‌فرمايند كه "ما تعصبي نداريم كه شما مسلمان باشيد، ما مي‌توانيم بر محور توحيد جمع شويم" و اين يعني اينكه پيامبر قدر مشترك را بر توحيد گذاردند.

حسين شفيعي در گفت‌وگو با خبرنگار دين و معارف اسلامي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) پيرامون وحدت امت اسلامي اظهار كرد: در واقع بزرگترين شاهكار پيغمبر اسلام(ص) اين بود كه توانست بشريت را از بزرگترين مهلكه كه اختلافات قومي، نژادي و ... بود نجات داده و به سمت وحدت ببرد.

وي ادامه داد: ما مشاهده مي‌كنيم كه مسايل قبيله‌اي، قومي و مادي عاملي آتش‌افروز در محيط جامعه بشري بوده و هست و بسياري از جنگ‌هاي ما قومي است، به نحوي كه در حال حاضر بيش از صد و پنجاه كشور جهان مشكل قوميت دارند كه نمي‌دانند چگونه هماهنگي و همسويي قوميت‌ها را مديريت كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه تربيت معلم تهران گفت: پيامبر به گونه‌اي موضوع گرايش‌هاي قومي و قبيله‌اي را مديريت كرد كه اصلا قوميت را به عنوان يك ارزش مطرح نكرد، بلكه از نظر ايشان آنچه كه ارزش بود علم، تقوا و جهاد در راه خدا بود.

شفيعي ادامه داد: يعني پيامبر فرايند ارزش‌ها را متحول كرد و انسانها را متقاعد كرد كه ارزش‌هاي بزرگتري وجود دارد تا آنها بتوانند در زير پرچم آن ارزش‌ها و تحت عنوان كرامت انساني، اخلاق، زندگي مسالمت‌آميز و رعايت حقوق ديگران زندگي كنند و در اين پرتو توانست يك جامعه گسيخته و متضاد را به سمت وحدت همه جانبه به پيش ببرد.

وي گفت: بنابراين مشاهده مي‌كنيم كه پيامبر نه تنها مساله قومي، نژادي، خون و همه مسائلي كه در واقع ارزش نبودند و ارزش شده بودند را پشت سر گذارد، بلكه تفاهم بشري را بوجود آورد و همين هم باعث شد كه پيامبر موفق شد تا بشريت را بر محور مفاهيم انساني متحد كند و به همين خاطر است كه ما مي‌بينيم كه قرآن و پيامبر مي‌فرمايند كه "ما تعصبي نداريم كه شما مسلمان باشيد، ما مي‌توانيم بر محور توحيد جمع شويم" و اين يعني اينكه پيامبر قدر مشترك را بر توحيد گذاردند.

شفيعي گفت: زماني كه ما قدر مشترك را توحيد قرار دهيم، اين امر باعث مي‌شود كه همه بشريت بتوانند در لواي توحيد با يكديگر زندگي مشترك و مسالمت‌آميز داشته باشند و اين اقدام بزرگي است.

وي ادامه داد: به نظر من، ما تحت عنوان "توحيد" كه در واقع بازگشت انسان به خويشتن خويش است، مي‌توانيم بشريت را به اين سمت سوق دهيم زيرا انسانيتي كه قرآن تنظيم مي‌كند اين است كه انسان به فطرت خود برگردد و كسي كه به فطرت خود برود به سوي خدا بر مي‌گردد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه تربيت معلم تهران با بيان اينكه ما بايد ديوارهاي اختلاف را كه باعث جدايي ملت‌ها شده است، از بين ببريم، گفت: ما هم نگاه درون ديني داريم و هم نگاه برون ديني، در نگاه "درون ديني" ما فرقه‌هاي بسياري در اسلام داريم و نگاه پيامبر اين‌گونه است كه ما بايد همه تحت عنوان اسلام با يكديگر متحد شويم و اين نگاههاي تفرقه‌ ايجاد كن را از بين ببريم.

وي افزود: به همين خاطر است كه ما مي‌بينيم جمهوري اسلامي هم اقدام خوبي كرد و مجمع تقريب بين مذاهب را تشكيل داد كه از دوازدهم تا هفدهم ربيع‌الاول را كه ميان مذاهب اسلامي براي تاريخ ميلاد پيامبر اكرم(ص) اختلاف بود را به عنوان هفته وحدت قرار داد و اين رمز وحدت بين مسلمانان قرار داده شد كه اين اقدام خوبي بود و اين يك هفته را جشن مي‌گيريم به اين معنا كه شخص پيامبر نماد وحدت ميان مسلمانان است و اين در حال حاضر در دنياي اسلام جا افتاده است و مي‌شود گفت كه ابتكار جمهوري اسلامي اين بوده است كه پيامبر را به عنوان رمز وحدت قرار داده است.

شفيعي اظهار كرد: در نگاه برون ديني هم ما مي‌توانيم با اهل كتاب در حول محور "توحيد" جمع شويم و بدانيم كه خطاب اسلام به ساير انسانها اين است كه هر كس به ارزش‌هاي انساني احترام بگذارد ما مي‌توانيم با آنها متحد شويم.

وي ادامه داد: در واقع نگاه اسلام بگونه‌اي است كه مي خواهد جنگ و خونريزي را از بين ببرد و انسانها با اتحاد و يكپارچگي و بدون جنگ در پوشش صلح و مسالمت زندگي كنند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها