عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

ظرفيت واحدهاي اقامتي استان حتي در زمان اوج سفر تکميل نمي‌شود

ظرفيت واحدهاي اقامتي استان حتي در زمان اوج سفر تکميل نمي‌شود
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:03 ق.ظ

رييس اتحاديه واحدهاي اقامتي خراسان شمالي گفت: ظرفيت واحدهاي اقامتي استان حتي در زمان اوج سفر تکميل نمي‌شود.

يونس کاظمي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، گفت: باتوجه به عبور حدود 20 ميليون زائر و گردشگر از اين استان که بيشتر در دو فصل بهار و تابستان انجام مي‌شود و همچنين قديمي بودن واحدهاي اقامتي که قاعدتا نبايد پاسخگوي حجم بالاي گردشگر را داشته باشد، اهم ظرفيت اين واحدها همواره خالي است .

کاظمي توضيح داد: استقبال مسافران از اقامت در مراکز اقامتي تحت پوشش سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و اين اتحاديه‌ها بسيار کم است.

وي ادامه داد: در حال حاضر با توجه به فصلي بودن تردد در محورهاي مواصلاتي استان بيشتر فعاليت واحدهاي اقامتي در دو فصل بهار و تابستان است که اين امر در صنعت هتل داري و سرمايه‌گذاري در اين بخش به صرفه نيست.

کاظمي از ديگر عوامل تاثيرگذار بر ميزان ماندگاري و اقامت مسافران در واحدهاي اقامتي استان به وقوع حوادث طبيعي مانند سيل گلستان که باعث مسدود شدن مسير اصلي ورودي استان شده بود اشاره کرد.

وي اظهار كرد: همچنين اقدام وزارت آموزش و پرورش در اسکان مسافران نوروزي هرچند که سبب فراهم شدن اسکان ارزان قيمت براي هموطنان شده اما با توجه به برنامه‌ريزي اسکان ساير مسافران اعم از کارکنان آموزش و پرورش و ساير افراد و درآمد زايي براي اين نهاد متاسفانه اين امر نيز تاحدودي تاثيرات خود را بر ميزان اقامت واحدها گذاشته است.

به گفته کاظمي صدور مجوز فعاليت به منازل مسکوني استيجاري بخش خصوصي به پيشنهاد سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز در اين امر موثر بوده است.

وي با اشاره به اين که ميزان ماندگاري مسافران در اين استان يکي از عامل‌هاي اصلي عدم اقامت آنها در اين واحدها است بيان کرد: ميانگين اقامت مسافران در اين استان 12 ساعت است كه در صورت افزايش به يک يا دو روز داراي توجيح اقتصادي خواهد بود.

کاظمي با ذکر اين که پراکندگي واحدهاي اقامتي در استان يکسان است گفت: در حال حاضر با کمبود اين واحدها مواجه نيستيم.

وي اضافه کرد: هم اکنون 19 واحد اقامتي در اين استان تحت پوشش سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در حال فعاليتند که از اين تعداد دو هتل سه ستاره، دو هتل دو ستاره، يك متل ، 11 مهمانپذير ، دو مهمانسرا و يک پانسيون فعال بوده و دو کمپينگ نيز در مناطق نمونه ملي بش قارداش و ايوب پيغمبر آماده بهره‌برداري است.

رييس اتحاديه واحدهاي اقامتي خراسان شمالي گفت: در سال‌هاي اخير ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري در مناطق نمونه و مستعد، احداث بازارچه‌هاي صنايع دستي، اطلاع رساني و احداث موزه‌ها کمک شاياني را در شناسايي جاذبه‌هاي گردشگري استان و ماندگاري مسافر کرده است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها