عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

اصحاب امام عصر (علیه السلام) برابر با اصحاب بدر خداوند

اصحاب امام عصر (علیه السلام) برابر با اصحاب بدر خداوند
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:41 ق.ظاصحاب امام عصر (علیه السلام) برابر با اصحاب بدر خداوند متعال همواره برای هدایت انسانها و رفع مشکلات آنها و تنبیه زورگویان و متجاوزان فاسد افرادی از پیامبران، اوصیای بزرگ آنها و افراد صالح و مؤمن را بر میگزیند، که گاهی در روایات از آنها با عنوان کارگزاران خداوند در روی زمین یاد میشود.
اصحاب حضرت حجت(عج) همچون امامشان - که «بقیة الله» و «ذخیرة الله» است - از جمله افرادی هستند که خداوند وعده عذاب حکام جور و ستم و مشرکان و کفار را به دست آنها داده و مقرر ساخته است که پایان حکومت جباران و شروع حکومت صالحان با دست توانای آنها و رهبریت امام زمان(عج) واقع شود.
قرآن کریم از آنها تحت عنوان «أمّت معدوده» نام می برد. خداوند متعال در قرآن خطاب به کفار منحرف میفرماید:
اگر ما عذاب را تا [آمدن] «امت معدوده» از آنها به تأخیر بیندازیم میگویند: چه چیز آن را باز میدارد؟ آگاه باش! هنگامی که آن روز بیاید، عذاب از آنها برگردانده نمی شود، و آنچه را که مسخره میکردند آنها را فرو خواهد گرفت.( هود ، آیه 8)
از امام باقر و امام صادق(علیهماالسلام) روایت شده که آن دو بزرگوار در تفسیر این آیه فرمودند:
منظور از «امت معدوده» (امت شمرده شده)، همان اصحاب حضرت مهدی(عج) در آخرالزمان هستند که 313 نفر به تعداد اهل «بدر» میباشند و همانگونه که پارههای ابر پاییزی به هم می پیوندند آنان نیز در آن واحد گرد می آیند.1
و در روایت دیگر امام صادق(علیهالسلام) میفرماید:
منظور از «عذاب» خروج حضرت قائم(عج) است (که سبب عذاب کافران و مفسدان خواهد شد) و منظور از «امت معدوده» اصحاب اوست که به تعداد اهل بدر میباشند.2

پی نوشتها :

1. علامه طبرسی، مجمع البیان، ج6، ص185؛ تفسیر برهان، ج5، ص105.
2. البرهان، ج5، ص103؛ نعمانی، کتاب الغیبه، ص241.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها