عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برخلاف محاسبات قبلي، هسته زمين بسيار آهسته مي‌چرخد

برخلاف محاسبات قبلي، هسته زمين بسيار آهسته مي‌چرخد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:46 ق.ظ

دانشمندان بر اين باورند كه براي اولين بار توانسته‌اند به برآوردي دقيق در مورد سرعت چرخش هسته زمين در مقايسه با سيارات ديگر دست پيدا كنند.

يك پژوهش جديد دانشگاه كمبريج دريافت كه برآوردهاي قبلي مبني بر سرعت گيري يك درجه بيشتر هسته به طور سالانه كاملا خارج از اصول است.

به ادعاي دانشمندان، هسته زمين در حقيقت بسيار آهسته‌تر از آنچه تا پيش از اين تصور مي‌شد يعني هر يك ميليون سال يك درجه سريع‌تر مي‌چرخد.

هسته داخلي زمين به آهستگي در طول زمان هنگامي كه مواد مايع هسته خارجي در سطح آن به صورت جامد در مي‌آيد رشد مي‌كند. در طول اين فرآيند تفاوت سرعت سير نيمكره‌هاي شرق و غرب در ساختار هسته داخلي ثابت شده است.

به گفته اين دانشمندان، ميزان چرخش سريع‌تر با نيمكره‌هاي مشاهده شده در هسته داخلي متناقض است چرا كه اين ميزان سرعت به تفاوت‌ها اجازه نخواهد داد كه در ساختار ثابت شوند. اين موضوع تا پيش از اين به عنوان يك مساله بزرگ باقي مانده بود چرا كه دو خصوصيت متفاوت نمي‌توانند با هم وجود داشته باشند.

دانشمندان براي اين تحقيق از امواج لرزه‌يي بدنه كه داخل هسته داخلي در 5200 كيلومتري زير سطح زمين مي‌شود استفاده و زمان سفر آنها را با امواجي كه از سطح هسته داخلي ساطع مي‌شدند مقايسه كردند.

تفاوت بين طول سفر اين امواج يك ساختار سرعت حداكثر 90 كيلومتر هسته داخلي را در اختيار محققان قرار داد. به گزارش ايسنا، اين پژوهشگران سپس بايد اطلاعات را با تفاوت‌هاي موجود در سرعت‌ نيمكره‌هاي شرق و غرب هسته داخلي مطابقت دهند.

از آنجايي كه هسته داخلي در طول زمان رشد مي‌كند، ساختار داخلي تا حدي قديمي است و تغيير در مرزهاي بين دو نيمكره باعث مي‌شود كه هسته داخلي در طول زمان چرخش داشته باشد.

ميزان چرخش با توجه به تغيير مرزها و نرخ رشد هسته داخلي محاسبه مي‌شود.

با اينكه هسته داخلي 5200 كيلومتر زير پاي ما قرار دارد،‌ تاثير حضور آن به ويژه در سطح زمين از اهميت برخوردار است.

به طور خاص با رشد هسته داخلي، حرارت آزاد شده در زمان جامد شدن باعث انتقال گرما در مايع هسته خارجي مي‌شود. اين انتقال باعث به وجود آمدن ميدان مغناطيسي زمين مي‌شود.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها