عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

آمفتامين‌ها خطر ابتلا به بيماري پاركينسون را افزايش مي‌دهند

آمفتامين‌ها خطر ابتلا به بيماري پاركينسون را افزايش مي‌دهند
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:53 ق.ظ

نتايج يك بررسي جديد نشان داده است كه استفاده از آمفتامين‌ها خطر ابتلا به بيماري پاركينسون را افزايش مي‌دهد.

 آمفتامين‌هايي كه بيشتر مورد استفاده دارند شامل بنزدرين و دكسدرين هستند. به گفته پزشكان، بنزدرين و دكسدرين معمولا براي افزايش هوشياري و تمركز در افرادي كه مبتلا به نقص توجه ناشي از بيش فعالي يا ناركولپسي هستند، تجويز مي‌شوند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، ناركولپسي عارضه‌اي است كه در آن فرد مبتلا در تمام روز دچار حالت خواب آلودگي است و همچنين گرفتار حملات خواب نيز مي‌شود. اين داروها همچنين براي درمان ضايعات تروماي مغزي نيز تجويز مي‌شوند.

اين متخصصان با بررسي روي اطلاعات مربوط به 66 هزار و 348 فرد داوطلب در كاليفرنياي شمالي بين سال‌هاي 1964 تا 1973و بازبيني اين اطلاعات در سال 1995 به نتايج فوق دست يافته‌اند.

بنابراين گزارش، آمفتامين‌ها داروي‌هاي محرک اعصاب و از خانواده داروهاي فنتيلامين‌ها هستند. از جمله آثار مصرف آمفتامين بي‌خوابي، افزايش تمرکز، کاهش خستگي و اشتهاست. همانطور كه اشاره شد آمفتامين‌ها گروهي‌ از داروها هستند كه از نظر ساختماني با ناقل‌هاي عصبي نور اپي‌نفرين، اپي‌نفرين و دوپامين در ارتباط هستند و به عنوان داروهاي محرك سيستم عصبي مركزي نيز شناخته شده هستند.

مصارف طبي آمفتامين‌ها در موارد پرتحركي كودكان، ناركولپسي، چاقي و برخي موارد افسردگي مقاوم به درمان، است.

پزشكان در اين مطالعه جديد هشدار دادند كه مصرف اين قبيل داروها بويژه در مدت طولاني خطر ابتلا به پاركينسون را تشديد مي‌كند.

به گفته متخصصان بخش مطالعات كايسر در كاروليناي شمالي، بيماري پارکينسون يک بيماري مربوط به دستگاه عصبي است که روي مغز و سيستم عصبي تاثير مي‌گذارد. مشکل اصلي که بيماران مبتلا به پارکينسون دارند عدم کنترل حرکات بدن است. عامل اصلي بروز پارکينسون کاهش توليد دوپامين در مغز است. مطالعات نشان داده است كه ژنتيک در اکثر موارد در بروز پارکينسون بي‌تأثير است.

مشروح اين مطالعات در نشست سالانه آكادمي نورولوژي امريكا در هونولولو ارائه شده است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها