عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

طراحي يك دستگاه ساده و دقيق براي اندازه گيري فشارخون

طراحي يك دستگاه ساده و دقيق براي اندازه گيري فشارخون
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:08 ق.ظ

دانشمندان علوم پزشكي در سنگاپور به تازگي موفق به طراحي وسيله جديدي شده‌اند كه با كاربردي ساده، فشار‌ خون را خيلي دقيق‌تر از روش‌هاي قبلي اندازه گيري مي‌كند.

اين وسيله به راحتي روي لباس نصب مي‌شود و به لحاظ كارآيي دقيق‌تر نمونه‌هاي قبلي فشارخون را مي‌سنجد.

خبرگزاري آسوشيتدپرس در‌اين‌باره گزارش داد كه وسيله جديد، طرح ابتكاري متخصصان دانشگاه ليسستر در سنگاپور است و با اطلاعات دقيق‌تري كه در اختيار پزشكان قرار مي‌دهد به آنها كمك مي‌كند كه بيماران خود را بهتر تحت معالجه قرار دهند.

وسيله جديد به اين خاطر مي‌تواند فشارخون را دقيق اندازه‌گيري ‌كند كه در واقع فشار سيستوليك آئورت مركزي نزديك قلب را مورد بررسي قرار مي‌دهد. بيماراني كه از اين ابزار جديد استفاده كرده‌اند اظهار

مي‌دارند استفاده از آن، بسيار ساده‌تر و راحت‌تر است و مثل يك ساعت مچي به سادگي روي بدن نصب

مي‌شود.

از آنجايي که بسياري از افراد مبتلا به فشارخون از بيماري خود آگاه نيستند، توصيه بر کنترل منظم آن وجود دارد زيرا اين بيماري مانند بالا بودن چربي‌هاي خون، مي‌تواند براي سال‌ها بي‌ سر و صدا وجود داشته باشد، بدون آن که هيچ گونه علائمي را در شخص مبتلا بروز دهد.

فشار خون بالا بويژه در افراد مسن بسيار شايع‌تر است. طبق آمار در سالمندان تقريبا از هر چهار نفر يك نفر به فشارخون بالا مبتلا است. در بيماران جوان‌تر نيز اين عارضه در مردان شايع‌تر است اما در سنين بالاتر در زنان بيشتر از مردان مشاهده مي‌شود. به طور کلي با افزايش سن خطر ابتلا به فشارخون بيشتر مي‌شود.

 

براي کنترل فشارخون علاوه بر توصيه‌هاي خاص تغذيه‌اي و تغيير در الگوي زندگي، پزشک متخصص ممکن است داروهاي مختلفي نيز تجويز کند که مکانيسم‌هاي متفاوتي دارند و حتما بايد تحت نظر دكتر استفاده شوند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها