عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خودرو هیبریدی ایرانی ، طی بیش از 550 کیلومتر با یک بار سارژ

خودرو هیبریدی ایرانی ، طی بیش از 550 کیلومتر با یک بار سارژ
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:12 ق.ظ

خودروی هیبریدی هیدروژنی طراحی شده در ایران با یک بار سوخت گیری و شارژ باطری، بیش از 550 کیلومتر مسیر را طی می کند.

 
 

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، جمشید آرین اصل طراح و سازنده خودروی هوشمند هیبریدی درباره خودرویی که امروز به وسیله رئیس جمهور رونمایی شد گفت: این خودرو با یک بار شارژ باطری و پرکردن مخزن هیدروژن می تواند مسافتی بین 550 تا 600 کیلومتر را با سرعتی حداکثر تا 180 کیلومتر بر ساعت طی کند.

وی شتاب خودرو را برابر 8 و 7 دهم ثانیه برای رسیدن به 100 کیلومتر ذکر کرد و افزود: از نظر شتاب در کلاس وزنی خود، بین 15 تا 20 درصد برتری دارد.

آرین اصل، نقش مهم این نوع خودروها را جلوگیری از انتشار آلاینده های زیست محیطی عنوان کرد و گفت: ایستگاههای تولید هیدروژن می توانند از انرژی های پاک یا هسته ای استفاده کنند و در ظرفیت های خالی خود از جمله در شب ها که برق کمتری مصرف می شود، به تولید هیدروژن بپردازند.

وی افزود: از دو هفته پیش یکی از خودروهای هیبریدی به عنوان تاکسی هوشمند الکتریکی بین مسیر تجریش، بزرگراه چمران و میدان دانشگاه شهید بهشتی به صورت رفت و برگشت، مسافران را رایگان جا به جا می کند و در طی مسیر از آنها درباره توقعشان از خودروی جدید نظر سنجی می شود.

آرین اصل تصریح کرد: این کار برای 1000 مسافرت شهری پیش بینی شده و پس از آن تعداد خودروها افزایش خواهد یافت.

طراح و سازنده خودروی هوشمند هیبریدی حامی اصلی طرح را رئیس جمهور معرفی کرد و گفت: در کنار وی، مرکز فناوریهای ریاست جمهوری از این طرح حمایت کرده است.

وی با اشاره به سابقه 50 ساله ساخت خودروهای الکتریکی افزود: آنچه محصولات را متمایز می کند، مشخصات آنهاست که خوشبختانه در این فناوری ما از جهت فنی،‌کمتر از کشورهای دیگر نیستیم و این نخستین خودروی هیدروژنی خاورمیانه است.

آرین اصل ویژگی بارز خودروی خود را هیبریدی بودن ذکر کرد و گفت:‌ اگر هیدروژن نباشد، خودرو با شارژ باطری های خود می تواند 250 کیلومتر مسافت را طی کند که برای سفرهای درون شهری کافیست و خودرو در خانه دوباره شارژ می شود.

وی افزود: برای سفرهای برون شهری هم نرم افزاری در خودرو نصب شده است که مدیریت مصرف انرژی از باطری و هیدروژن را به عهده می گیرد.

آرین اصل در پایان، تحریم ها علیه ایران را دارای جنبه مثبت و موجب همت و کار بیشتر از طرف محققان داخلی دانست و گفت: ایرانی ها با استعداد خود می توانند از این بحران موقت عبور کنند ولی در مجموع این تحریم ها برای کشور ما که به دنبال صلح و دوستی است،‌ جای تاسف دارد.

 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها