عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

توانایی محاسباتی ابررایانه ایران در اختیار صنایع و پژوهشگران

توانایی محاسباتی ابررایانه ایران در اختیار صنایع و پژوهشگران
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:17 ق.ظ

با رونمایی از دو ابررایانه جمهوری اسلامی ایران، توانایی محاسباتی این ابررایانه ها در اختیار صنایع و پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

 
 

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، در گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دوم سیما، ابتدا دکتر سعید شریفیان مدیرفنی ابررایانه دانشگاه امیرکبیر با اشاره به توان محاسباتی ابررایانه ارم به میزان 89 هزار میلیارد عملیات در ثانیه (ترافلاپس) گفت: ابررایانه ها کاربردهای زیادی در برخی رشته های مهندسی نظیر مدل سازی هوا و فضاپیما، کشتی و زیرسطحی دارند.

وی افزود: محققان پیش از ساختن یک محصول باید سامانه را شبیه سازی کنند،‌ از جمله مدل سازی هواپیما که به علت متغیرهای فراوان، شبیه سازی آن در رایانه های متداول مقدور نیست.

شریفیان ساخت داروها در شیمی ملکولی، ساخت مواد جدید در نانوفناوری و خدمات رسانی به گروه زیادی از کاربران در دولت الکترونیک را از دیگر کاربردهای ابررایانه برشمرد و گفت: ابررایانه امیرکبیر این امکان را نیز دارد که به بخش های مختلف تقسیم و در هر بخش یک برنامه اجرا شود، هم اکنون هم بیش از 60 برنامه کاربردی از قبیل انسیس و مطلب روی ابررایانه قرار داده شده است.

وی سرمایه گذاری ابررایانه را توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام کرد و افزود: قرار است با طراحی 11 مرکز مختلف در کشور و مرتبط کردن آنها بتوانیم از قدرت پردازشی زیادی که نقش مهمی در پیشرفت فناوری دارد، استفاده کنیم.

مدیرفنی ابررایانه دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر فراهم شدن امکان استفاده دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از این دستاورد علمی گفت: هم اکنون طرح هایی با پژوهشکده ژنتیک، مخازن نفت جنوب و نیز طرح های دانشجویی در دست اجراست و طرحی که برای آینده وجود دارد، استفاده از شبکه محاسباتی ابری به عنوان فناوری جدید است.

وی افزود: در این فناوری، کاربر از راه صفحات وب به مرکز وصل می شود و درخواست خود را در قالب نوع نرم افزار و قدرت پردازش اعلام می کند، سامانه هم در صورت وجود منابع لازم، آن را تخصیص خواهد داد.

شریفیان زیرساخت لازم برای خود ابررایانه را کافی و برای 5 سال آینده دانست و گفت: با این زیرساخت می توانیم به راحتی ظرفیت سیستم را به دو برابر افزایش دهیم.

وی افزود: بستر فیبرنوری هم در کشور مهیاست ولی ارتباط بین مرکز نیازمند مجموعه ای تجهیزات است که با راه اندازی آنها ما واقعا می توانیم شبکه ای یک پارچه داشته باشیم، البته از آنجا که ابررایانه در لبه فناوری قرار دارد، شاید نیاز لازم به آن در صنایع احساس نشده است که ما وظیفه نشان دادن این نیاز را داریم.

دکتر فخرالدین اشرفی زاده مجری طرح ابررایانه دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این گفتگو، قدرت محاسباتی ابررایانه شیخ بهایی را برابر با 71 ترافلاپس ذکر کرد و گفت: ما در جایگاه خوبی بین 500 عدد از قوی ترین ابررایانه های دنیا قرار داریم.

وی افزود: ‌از آنجا که صنایع نیازهای متنوعی دارند، ما ساختار غیرهمگن را برای ابررایانه خود در نظر گرفتیم به گونه ای که همه پروتکل های متداول در دنیا را با حداکثر بهره وری، پاسخگو باشیم.

اشرفی زاده، ابررایانه شیخ بهایی را در حالت خدمات دهی ذکر کرد و گفت: ‌از فردا جذب عضو جدید را نیز آغاز می کنیم.

وی افزود: بخشی از اعتبار تخصیص یافته به این طرح برای تدوین نرم افزارهای کاربردی صنایع بود و بر همین اساس، هم اکنون گروهی متشکل از پژوهشگران دانشگاه های شریف، تهران و خواجه نصیر تیم طراحی نرم افزار را تشکیل داده اند و برای نخستین نرم افزار، طراحی یک تونل باد مجازی را که در خودروسازی و صنایع هوایی کاربرد بسیاری دارد، در دستور کار قرار داده اند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها