عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

استعفا و ناپدید شدن فرد شماره 2 لیبی

استعفا و ناپدید شدن فرد شماره 2 لیبی
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:19 ق.ظ

آخرین خبرها از خیزش مردمی در لیبی ؛ استعفا و ناپدید شدن فرد شماره 2 لیبی / شرق لیبی در كنترل مردم / توقف فعالیت بنادر لیبی /بیش از 800 كشته در درگیری ها / احتمال حمله شیمیایی به تظاهركنندگان

تهران ، شبکه خبر ، سیاسی - بین الملل 4 اسفند 1389  17:22
كنترل تظاهركننگان بر شرق لیبی ، افزایش شمار جان باختگان قیام مردم لیبی به بیش از 800 تن و استعفای 12 مقام از وزارت امور خارجه این كشور ، مهم ترین خبرها از تحولات لیبی است .
گزارش ها از ناپدید شدن سرلشگر یونس العبیدی ، فرد شماره 2 و وزیر كشور لیبی ، اندکی پس از پخش مصاحبه اش با شبکه " سی ان ان " حكایت دارد . 

این مقام عالی رتبه حكومت قذافی ، در اعتراض اقدام قذافی در  حمله هوایی و بمباران تظاهركنندگان لیبیایی ،استعفا كرد . 

وی در مصاحبه با سی ان ان ، علت استعفای خود را كشته شدن صدها غیر نظامی بی‌ دفاع در 3 روز گذشته در بنغازی اعلام و از انقلاب مردمی مردم لیبی حمایت كرد .

وزیر كشور لیبی پس از آن در شهر بنغازی ناپدید شد . نیروهای مسلح لیبی ، گروه های چریك را عامل ناپدید شدن سرلشگر العبیدی می دانند .

وزیر دادگستری لیبی نیز دیروز از مقام خود استعفا كرد. 

12 عضو وزارت امور خارجه لیبی نیز در روزهای اخیر استعفا كرده اند . از جمله این افراد ، سفیران لیبی در فرانسه و آمریكا و سفیر طرابلس در یونسکو بوده اند . 


خبرها حاكی است تظاهركنندگان لیبیایی بر منطقه مرزی با مصر و همچنین مناطق شرق لیبی از جمله در شهرهای طبرق ( به فتح ط و ضم ر ) و اجدابیا مسلط شده اند .

در شهرهای این منطقه ، مخالفان حکومت سرهنگ معمر قذافی ، حاكم لیبی ، پرچم قدیمی این کشور را به اهتزار درآوردند ؛ اثری از نیروهای امنیتی و پلیس نیز دیده نمی شود و مردم و معترضان ، خود کنترل آمد و شد و امنیت را در دست گرفته اند .

اهالی این مناطق ، کار حکومت قذافی را پایان یافته می دانند ، با وجود این از آن بیم دارند که قذافی پیش از ترک قدرت ، اقدامات خشونت آمیز دیگری افزون بر اقدام دو روز پیش در بمباران مناطق مسكونی كشورش انجام دهد .

در این اوضاع ، قذافی كه با كودتای سال 1969 به قدرت رسید و اكنون 42 سال است بر این كشور حكمرانی می كند ، برخی کشورهای عربی را به دست داشتن در حوادث كنونی کشورش متهم كرد .

منابع خبری ، شمار قربانیان درگیری و ناآرامی ها در لیبی را بیش از 800 كشته و حدود 5000 زخمی گزارش داده اند .

بر این اساس ، سازمان " عفو بین ‌الملل " از اتحادیه عرب و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست کمیته ‌ای را برای تحقیق در خصوص حوادث لیبی اعزام كنند .

عمرو موسی ، دبیر كل اتحادیه عرب نیز در واكنش به تحولات لیبی ، از تصمیم این اتحادیه به لغو حضور هیئت لیبیایی در نشست های اتحادیه عرب خبر داد .

کمیسیاریای بین ‌المللی حقوق بشر نیز تحقیق بی‌ طرف را در خصوص رویدادهای خشونت آمیز لیبی خواستار شد .

در همین حال خبر می رسد ، قذافی مزدوران خارجی را برای سرکوب تظاهرکنندگان هموطن خود از منطقه شرقی وارد کرده است .

گزارش هایی نیز از هجوم جنگنده های ایتالیایی به لیبی با مجوز قذافی رسیده است .

همچنین خبرها از تمرکز درگیری‌ ها در طرابلس ، پایتخت این كشور ، قوت گرفتن احتمال سقوط رژیم قذافی در پی سقوط طرابلس و شکست مزدوران حكایت دارد .

اقدامات خشونت بار و دور از منطق قذافی تا حدی پیش رفته است كه از 45 هزار نیروی ارتش این كشور ، فقط 5 هزار نفر به قذافی وفادار مانده اند .

یكی از خلبان های جدا شده از رژیم طرابلس در این باره از اقدام قذافی در تسویه حساب كردن وی با بسیاری از افسران ارتش در روزهای اخیر خبر داد .

گردان ‌هایی از ارتش لیبی در منطقه " جبل الاخضر " اعلام کردند به طور کامل به مردم پیوسته‌ اند .

در همین حال ، یك فعال سیاسی لیبیایی از احتمال استفاده قذافی از سلاح ‌های شیمیایی و میكروبی علیه انقلابیون و مردم تظاهركننده در این كشور سخن گفت .

این كارشناس مسائل سیاسی ، اظهارات قذافی را آخرین سخنان وی پیش از ترك قدرت دانست و گفت : قذافی در سخنرانی خود سعی کرد قبائل لیبی را علیه یکدیگر تحریک کند تا بتواند از این طریق به خیال خود چند صباحی بیشتر حکومت کند .

در همین حال گزارش شده است ، فرودگاه بیروت لبنان به هواپیمای خصوصی حامل خانواده قذافی اجازه فرود نداده است .

همچنین شبكه تلویزیون دو رژیم صهیونیستی بر اساس آنچه یكی از بستگان نزدیک قذافی اعلام كرده است ، پدر و مادر وی را یهودی‌ بیان كرد .

تحولات لیبی واكنش های شخصیت ها و حكومت های مختلف را در پی داشت . از جمله اینكه سناتور جان کری ، رئیس كمیته روابط خارجی سنای آمریكا پیش بینی كرد ، حکومت قذافی به ساعت های پایانی عمر خود رسیده باشد .
 
کاخ سفید نیز اعلام كرد پیشنهاد سناتور كری را مبنی بر اعمال تحریم ‌علیه رژیم قذافی بررسی می کند . 

رجب طیب اردوغان ، نخست وزیر ترکیه ، درباره پیامدهای نادیده گرفتن خواسته های ملت لیبی ، به رژیم قذافی هشدار داد .
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به همراه شماری از مقامات ارشد این سازمان ، از جمله بان كی مون ، دبیر كل سازمان ملل متحد ، دیروز از دولت لیبی خواستند فوری به سركوبگری های خشونت آمیز خود علیه معترضان پایان دهد و به وظائف قانونی در قبال مردمش عمل كند . 

" سازمان کنفرانس اسلامی " نیز حوادث لیبی را فاجعه ‌ای انسانی خواند . 
 
رئیس دانشگاه شیخ الازهر مصر نیز با اشاره به برخورد خشونت بار نیروهای امنیتی لیبی با تظاهركنندگان لیبیایی ، تاكید كرد : هر کس نابحق کشته شود ، شهید است .

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) ، ضمن محكوم كردن کشتار مردم لیبی ؛ با ملت لیبی اعلام همبستگی کرد . 

180 وکیل مصری نیز دستگیری و محاکمه قذافی را به اتهام ارتکاب جنایت های جنگی خواستار شدند .

همچنین گروه انقلابیون 17 فوریه لیبی با صدور بیانیه‌ ای تاکید کردند ، رژیم قذافی مشروعیت خود را میان مردم و در نزد جامعه جهانی از دست داده است .
 
قرضاوی ، رئیس اتحادیه هیئت علمای مسلمانان نیز دیروز در فتوایی ، خون قذافی را مباح اعلام کرد و از هر کس ، به ویژه نیروهای نظامی خواست ، اگر امکان قتل قذافی به وجود آمد ، خون وی را بریزند .

در همین حال ، عبدالباری عطوان ، سردبیر روزنامه القدس العربی ، با اشاره به سخنان سراپا تهدید قذافی گفت : مهم تر از همه این است که قذافی با نوع سخنان خود ، ملت لیبی را تحقیر کرد و آنها را انسان‌ هایی ساده ‌لوح به تصویر کشید و تظاهرکنندگان را عده ‌ای مزدور و سرسپرده آمریکا توصیف کرد . 

قذافی در سخنان سه شنبه شب خود ، ضمن تحقیر مردم كشورش با الفاظ ركیك ؛ مردم لیبی را به کشتار و اعدام تهدید کرد .
وی با رد درخواست عمومی برای کناره‌ گیری از قدرت ، مردم را به اعدام  تهدید و آنان را مزدور ، معتاد و مشتی موش توصیف کرد . 

در همین حال ، پایگاه اینترنتی الوفد مصر اعلام كرد ، رژیم قذافی در لیبی دیروز ( سه شنبه ) با استفاده از ناوهای خود ، به مردم شهر بندری بنغازی حمله کرد .

در همین حال ، تظاهرات و اعتراض های مردمی ضد رژیم قذافی در شهرهای بزرگ لیبی از جمله پایتخت همچنان ادامه دارد .
 
در آغاز هفته دوم اعتراض های مردمی در لیبی برای برکناری معمر قذافی ، سازمان های بین المللی اعلام کردند ، شمار قربانیان و افراد زخمی در لیبی به هزاران نفر رسیده است ؛ ولی سانسور و جلوگیری از ورود خبرنگاران به لیبی ، سبب جلوگیری از ارسال اطلاعات از لیبی به خارج شده است .

شاهدان که توانستند از تیررس تانک ها ، تیراندازها و جنگنده ها جان سالم به در ببرند ، از کشتار جمعی در دو منطقه فشلوم و تاجوره خبر دادند . 

به گفته شاهدان ؛ مزدوران قذافی در خودروهای زرهی در خیابان ها گشت می زنند و به سمت غیر نظامیان و حتی خودروهای آمبولانس تیراندازی می کنند .

سخنگوی وزارت کشور لیبی اعلام كرد : بیشتر كشته شدگان در ناآرامی های دیروز در لیبی ، در بنغازی دومین شهر بزرگ لیبی و شهرهای البیضا و درنه كشته شده اند .

دیروز در پی تسلط معترضان بر طرابلس پایتخت ، ارتش لیبی با هواپیماهای جنگی ، بالگرد و توپخانه معترضان را در این شهر آماج بمب و گلوله قرار داد .

نیروی هوایی لیبی نیز حملات به شهر بنغازی در شمال این کشور را از سر گرفته است .

قذافی در سخنان دیشب خود گفت : در برخورد با معترضان تا کنون به زور متوسل نشده است ، اما از این پس با زبان زور با آنها سخن می گوید .

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها