عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

افزايش سطح تري‌گليسيريد در خون خطر سكته مغزي را تشديد مي‌كند

افزايش سطح تري‌گليسيريد در خون خطر سكته مغزي را تشديد مي‌كند
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:21 ق.ظ

متخصصان مغز و اعصاب در يك مطالعه جديد هشدار دادند كه افزايش مقدار تري‌گليسيريد در خون خطر سكته مغزي را تشديد مي‌كند.

اين خطر در هر دو جنسيت زن و مرد افزايش مي‌يابد. اين در حالي است كه افزايش مقدار كلسترول فقط در مردان موجب تشديد خطر سكته مغزي مي‌شود.

خبرگزاري يونايتدپرس دراين‌باره گزارش داد:‌ گروهي از متخصصان دانماركي در دانشگاه كوپنهاگ با مطالعه روي 7579 زن و 6372 مرد داوطلب كه همگي سفيدپوست بودند، به نتايج فوق دست يافتند.

به گفته پزشكان، تري‌گليسيريد، اصلي‌ترين چربي موجود در مواد غذايي است و کالري اضافي که در بدن سوزانده نمي‌شود به تري‌گليسيريد تبديل شده و به عنوان چربي در اعضاي مختلف بدن ذخيره مي‌شود. بنابراين براي حفظ سلامتي لازم است كه ميزان تري‌گليسيريد موجود در خون كنترل شود.

به گفته متخصصان تغذيه، اگر ميزان تري‌گليسيريد خون شما بالا است مي‌توانيد با مصرف آب ميوه تازه، قهوه ساده، چاي معمولي و يا گياهي، مصرف نوشيدني‌هاي بدون قند، آب و مقدار كمي شکلات داغ با شير کم چرب، ماهي و گوشت کم چرب، مصرف سبزي بخارپز و آب پز شده، مصرف انواع ميوه‌ها به ويژه مركبات، مصرف نان سبوس دار، محدود كردن مصرف تنقلات و بويژه مواد قندي و شيرين،‌ حفظ وزن مناسب، محدود كردن مصرف زرده تخم مرغ در طول هفته، كنترل مصرف دانه‌هاي روغني و مغز خشكبار، استفاده از لبنيات کم چرب و مصرف مواد غذايي سرشار از فيبر خوراكي، مقدار آن را در بدن كاهش داده و كنترل كنيد.

شرح اين يافته در مجله انجمن نورولوژي آمريكا موسوم به سالانه‌هاي نورولوژي منتشر شده است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها