عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

قطع روابط ديپلماتيک پرو با ليبي

قطع روابط ديپلماتيک پرو با ليبي
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:21 ق.ظ

آلن گارسيا رئيس جمهور پرو
در حالي که اقدامات خشونت‌آميز براي سرکوب معترضان ليبيايي، موجب خشم و نفرت جهانيان شده، پرو نخستين کشوري است که روابط خود را با ليبي قطع کرده است.


آلن گارسيا رئيس جمهوري پرو گفت: "ليما تمام روابط ديپلماتيک خود را با ليبي تا زماني که خشونت عليه مردم ادامه دارد، به حالت تعليق در مي‌آورد."

در همين حال، دفتر نمايندگي سازمان ملل متحد در تهران با ارسال نمابري به وب‌سايت شبکه تلويزيوني پرس تي‌وي، اعلام کرد، دبيرکل سازمان ملل متحد دوشنبه (دوم اسفند) در ارتباط تلفني 40 دقيقه‌اي با معمر قذافي، نگراني عميق خود را درباره نقض حقوق بشر در جريان قيام مردمي اين کشور ابراز کرده است.

دبيرکل سازمان ملل متحد همچنين استفاده از گلوله‌هاي واقعي، بالگرد و جنگنده براي مقابله با معترضان را نادرست دانسته است.

گزارش‌ها حاکي است، بعد از ظهر دو‌شنبه، در پي تسلط مردم بر برخي از شهرهاي ليبي، جنگنده‌هاي رژيم قذافي با هدف جلوگيري از گسترش انقلاب در اين کشور، معترضان را هدف حملات هوايي قرار دادند.

شاهدان در طرابلس پايتخت اين کشور مي‌گويند، حاميان قذافي با استفاده از مهمات جنگي به‌روي تظاهرکنندگان اين کشور آتش گشوده ‌و شمار کثيري از آنان را کشته و زخمي کرده‌اند.

در پي انتشار اين اخبار، رامين مهمان‌پرست، سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران نيز، خشونت‌هاي شديد به‌كار گرفته شده عليه مردم ليبي را غيرقابل قبول دانسته و آن را محكوم كرده است.

مهمان پرست گفت، اخبار منتشر شده درباره حملات هوايي به تظاهركنندگان و مناطق مسكوني و كشتار جمعي مردم بي‌گناه ليبي، موجب تاثر و تعجب شده است و انتظار مي‌رود سازمان‌ها و مجامع بين‌المللي، اقدامات فوري و موثر جهت توقف آن را به‌عمل آورند.

کاترين آشتون، مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا نيز با انتقاد از اعمال خشونت عليه معترضان ليبيايي، اعلام کرده است، اين اتحاديه مذاکرات با ليبي بر سر مسائل تجاري را به حالت تعويق در مي‌آورد.

همچنين ابراهيم دباشي، معاون سفير ليبي در سازمان ملل، از قذافي خواست از کشتار مردم خودداري کند.

وي همچنين از سازمان ملل خواست پرواز هواپيماها و جنگنده‌ها بر فراز شهرهاي ليبي را ممنوع اعلام کند تا از انتقال مزدوران رژيم و تجهيزات نظامي به اين شهرها با هدف کشتار مردم، جلوگيري شود.

در همين حال، فدراسيون بين‌المللي ديده‌بان حقوق بشر در آخرين گزارش خود آمار تلفات انقلاب مردمي ليبي را بيش از 400 کشته اعلام کرده است.

سرهنگ معمر قذافي در سال 1969 ميلادي در پي يک کودتاي نظامي به قدرت رسيد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها