عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سديم، فاكتوري مهم براي پيشگيري از شكستگي‌ استخواني در سالمندان

سديم، فاكتوري مهم براي پيشگيري از شكستگي‌ استخواني در سالمندان
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:22 ق.ظ

پزشکان تاکيد کردند مقدار کافي سديم (نمك) در خون بويژه در دوران سالمندي با حفظ استحکام و سلامت استخوان‌ها ارتباط مستقيم دارد.

اوونت هورن متخصص ارتوپد وطب استخواني در هلند و دستيارانش طي آزمايشات خود روي گروهي از سالمندان دريافتند كه حفظ غلظت سديم خون در حد سلامت و استاندارد بدن مي‌تواند از بروز شکستگي‌هاي استخواني در اين گروه سني جلوگيري کند، البته متخصصان هنوز از علت اين ارتباط آگاه نشده‌اند.

به گزارش روزنامه تايمز آو اينديا، اين مطالعه روي 5200 فرد بالاي 55 سال با هدف بررسي رابطه کاهش سطح سديم در خون با بروز شکستگي استخوان انجام شد.

نتايج بررسي‌ها نشان داد که در 8 درصد اين افراد کاهش سديم مشاهده شد و احتمال بروز شکستگي در آن‌ها بالا بود.

بنابراين‌ گزارش، نمک منبع اصلي سديم است. لزوم نمک در رژيم عذايي انسان از قرن‌ها پيش شناخته شده و از مدت‌ها قبل سديم به عنوان يک عنصر ضروري به حساب مي‌آيد.

سديم بيشتر در مايعات خارج سلولي بدن، مايعات داخل عروق خوني و مايعاتي که اطراف سلول‌ها را احاطه کرده‌اند، وجود دارد، در شرايط طبيعي، ميزان سديم موجود در سلول‌ها کم و به اندازه 10 درصد کل سديم بدن است.

به گفته متخصصان تغذيه، بدن نيز هميشه سديم را به خارج از سلول‌ها مي‌راند و40 درصد سديم باقي‌مانده در اسکلت استخواني بدن يافت مي‌شود. در کودکان غضروف استخواني مي‌تواند به عنوان ذخيره سديم عمل کند.

آمارها نشان مي‌دهد که در 61 درصد موارد، کمبود سديم موجب افزايش خطر شکستگي ستون فقرات و در 39 درصد موارد منجر به شکستگي ساير استخوان‌ها مي‌شود.

پزشکان تاكيد دارند كه کمبود اوليه سديم در رژيم غذايي انسان تاکنون ديده نشده است اما عوارض کمبود ثانويه با افزايش دفع سديم از طريق اسهال، استفراغ، شدت تعريق در هواي گرم و يا نارسايي غده فوق کليوي بروز مي‌كند.

از نشانه‌هاي کمبود اين املاح معدني مهم استفراغ، بي‌اشتهايي، ضعف عضلاني و انقباض دردناک ماهيچه‌ها هستند. ضعف و از حال رفتن در اثر نارسايي جريان خون نيز در اين مواقع مشاهده شده است.

در تحقيق جديد نيز تاييد شد که تحليل رفتن استخوان‌ها يکي ديگر از عوارض کمبود سديم به خصوص در سالمندان است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها