عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فرانسه و عربستان يك توافق هسته‌يي امضا كردند

فرانسه و عربستان يك توافق هسته‌يي امضا كردند
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:31 ق.ظ

يك روز پس از انتشار استراتژي جديد هسته‌يي فرانسه، وزير انرژي اين كشور قراردادي هسته‌يي را با عربستان امضا كرد كه دانش اتمي را به اين صادركننده‌ بزرگ نفتي جهان ارايه خواهد كرد.

خبرگزاري رويترز از رياض گزاش داد: توافق همكاري هسته‌يي كه ميان عربستان و فرانسه امضا شد،‌آموزش نيروهاي سعودي را شامل مي‌شود و اولين قرارداد عربستان است اما در پي توافقات فرانسه با امارات و قطر به امضا رسيد كه هدف از آنها ارتقاي يكي از صنايع مهم فرانسه در اين منطقه تشنه برق است.

اريك بسون، وزير انرژي فرانسه به حشام بن عبدالله يماني، رييس شهرك انرژي اتمي و تجديدپذير ملك‌عبدالله در مراسم امضاي اين قرارداد گفت: تمامي گروه‌هاي صنعتي ما در صنايع انرژي هسته‌يي و انرژي‌هاي تجديدپذير در اختيار شما قرار دارند.

يك منبع ديپلماتيك فرانسوي كه خواست نامش فاش شود به خبرگزاري رويترز گفت كه اگرچه عربستان بر روي بزرگ‌ترين ذخائر نفت و گاز جهان نشسته اما در تلاش است تا به تقاضاي به سرعت رو به رشد برق در اين كشور پاسخ دهد. عربستان در حال بررسي گزينه‌هاي هسته‌يي كشورهاي مختلف از جمله روسيه است.

همچنين بنابر گزارش روزنامه عرب نيوز، توافق امضا شده ميان دو كشور به آنها اجازه خواهد داد در زمينه‌هاي توليد، استفاده و انتقال دانش مربوط به مصارف صلح‌آميز انرژي هسته‌يي همكاري كنند.

يماني پس از امضاي اين قرارداد گفت: عربستان تصميم گرفته است از منابع انرژي جايگزين نظير انرژي اتمي، انرژي خورشيدي ،‌انرژي گرمازميني و انرژي باد استفاده كند.

وي افزود كه انتظار مي‌رود تقاضاي برق در عربستان سالانه هشت درصد افزايش يابد.

اين مقام عربستاني ادامه داد: تقاضاي برق در عربستان تا سال 2032 طبق انتظارات سه برابر خواهد شد و اين نياز به نيروگاه‌هاي انرژي با ظرفيت 80 گيگاوات را مطرح مي‌سازد.

يماني گفت كه اين توافق راه را براي برنامه‌هاي بلندمدت عربستان مبني بر ساخت نيروگاه‌هاي برقي كه از منابع انرژي جايگزين براي توليد برق و تصفيه آب استفاده مي‌كنند، باز مي‌سازد.

در ژوييه سال گذشته شوراي وزيران عربستان چراغ سبز اين توافق را به فرانسه نشان داد. اين توافق راه را براي كمك فرانسه به توسعه برق هسته‌يي در عربستان گشود.

ايجاد شهرك‌ ملك‌عبدالله در آوريل سال گذشته با حكم سلطنتي براي توسعه سياست عربستان در قبال انرژي اتمي و انرژي‌هاي تجديدپذير آغاز شد.

انتظار مي‌رود اين توافق مبنايي را براي همكاري گسترده در حوزه كاربرد انرژي هسته‌يي، به ويژه توليد برق، تصفيه آب، تربيت نيروي انساني در حوزه مصارف صلح‌آميز انرژي اتمي و ارتقاي كاربردهاي انرژي هسته‌يي در بخش‌هاي كشاورزي، بيولوژيك، پزشكي و بخش‌هاي صنعتي فراهم سازد.

در بيانيه‌اي كه منتشر شد آمده است كه همكاري دو كشور شامل تبادل و آموزش‌هاي تيم‌هاي علمي و فني، مشاركت در فعاليت‌هاي مشترك پژوهشي و مهندسي و تبادل اطلاعات است.

از دو سال پيش كه نيكلا ساركوزي، رييس‌جمهور فرانسه در سفر به عربستان پيشنهاد كمك به توسعه انرژي هسته‌يي در اين كشور را مطرح كرد، انتظار انعقاد توافق هسته‌يي ميان دو كشور مي‌رفت.

در مارس 2009 كريستين لاگارد، وزير اقتصاد فرانسه در پي ديدارهايي در رياض با علي النعميي، وزير نفت و منابع معدني، ابراهيم الاصف وزير دارايي عربستان و ديگر مقامات اين كشور گفت كه توافق هسته‌يي به زودي ميان دو كشور امضا مي‌شود.

ماه گذشته رييس آروا براي گفت‌وگو درباره اين پروژه به رياض سفركرد و گفت كه اين شركت با گروه انرژي هسته‌يي و خورشيدي عربستان توافق همكاري امضا خواهد كرد. در آن زمان يماني گفت كه انرژي هسته‌يي و انرژي‌هاي تجديدپذير عربستان را از صادرات مقادير بالاي نفت خلاص مي‌كند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها