عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: درهاى آسمان در اوّلین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد. بحارالانوار، ج93، ص344

داروي درمان ضايعات دهاني بيماري تب برفکي در كشور توليد شد

داروي درمان ضايعات دهاني بيماري تب برفکي در كشور توليد شد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:34 ق.ظ

محققان مرکز تحقيقات کشاورزي استان قم با همكاري يك شرکت داروسازي به دانش فني توليد داروي درمان ضايعات دهاني بيماري تب برفکي دست يافتند.

مجيد ترابي گودرزي، مجري طرح با بيان اين كه طرح طي مدت چهار سال با همكاري دانشکده دامپزشکي دانشگاه تهران انجام شده است، کاهش خسارات ناشي از بيماري در دامداري‌ها، افزايش توليد فراورده‌هاي دامي از طريق جلوگيري از شدت بيماري و اتلاف دام، بازگشت سريعتر گله به وضعيت طبيعي و کاهش استرس‌هاي محيطي، پيشگيري از پيشرفت علائم اوليه را از جمله فوايد اين طرح برشمرد و گفت: بيماري تب برفكي، بيماري بسيار عفوني و به شدت واگير دام است كه به لحاظ شدت خسارات اقتصادي يکي از مهمترين بيماري‌هاي کاهش دهنده توليد دام محسوب مي‌شود.

وي افزود: تقريباً تمامي دام هاي اهلي نظير گاو، گاوميش، گوسفند و بز به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. اين بيماري در گله هاي مختلف به طور متوسط موجب 25 درصد کاهش توليد شير، گوشت و پشم مي شود. برابر با گزارش‌ها اين بيماري طي سال 80 تعداد 44 هزار و 858 واحد اپيدميولوژيک را درگير و رقمي در حدود 23 ميليون و 174 ريال خسارت مستقيم به جمعيت گاو و گوساله کشور وارد كرده است.

به گفته وي، اين دارو، با ويژگي‌هاي چند گانه (ضد ويروس، ضد ميکروب، ضد التهاب، ضد درد و التيام‌بخشي) تمامي ويژگي هاي لازم را براي درمان ضايعات دهاني بيماري تب برفکي دارد و از پيشرفت سريع بيماري و خسارات ناشي از بيماري مي کاهد.

گودرزي اضافه كرد: محلول «ميرتووت» براي اولين بار در کشور ساخته شده و داراي مشابه خارجي نيست و به همين دليل، توليد آن مورد توجه و استقبال دامپزشكان و دامداران قرار گرفته است و در حال حاضر دارو در سطح كشور توزيع و مصرف مي شود.

رضا نجفي مومن، مهدي دارابي، حسين اکبري، محمد اکبري، فاطمه قاضيان، قاسم حقي، عليرضا صفايي و عليرضا باهنر در اين طرح همكاري داشته‌اند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها