عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

دورکاری70درصد وزارت کاری‎ها

دورکاری70درصد وزارت کاری‎ها
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:41 ق.ظ

دورکاری70درصد وزارت کاری‎ها  
وزیر کار و امور اجتماعی از تحقق دورکاری 70 درصد از کل نیروهای شاغل در این وزارتخانه خبر داد و گفت: هم اکنون میزان بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی 20 برابر بیکاری در افراد زیردیپلم است.
به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا شیخ الاسلامی در مراسم بهره برداری از پورتال جامع سازمان آموزش فنی حرفه ای با بیان اینکه تحول اداری و اشتغال هم اکنون به دو موضوع مهم و در دستور کار کشور تبدیل شده است، گفت: به نظر می رسد مجموعه وزارت کار  و امور اجتماعی در کشور به عنوان مرکز ثقل هر دو موضوع قرار دارد .
وزیر کار و امور اجتماعی با بیان اینکه رونق بخشیدن به اشتغال و پیگیری نهضت ملی اشتغال زایی در کشور مورد توجهات ویژه وزارتخانه متبوعش قرار دارد به نظارت و تقسیم کار اشاره کرد و اظهار داشت: طی سالیان متمادی و زیاد در کشور از موضوع تحول اداری صحبت شد ولی متاسفانه اقدام خاصی صورت نگرفته بود.
70درصد وزارت کار دورکار شد
وی به اجرای طرح دورکاری در وزارت کار به عنوان یکی از محورهای تحول اداری اشاره کرد و بیان داشت: با اجرای این طرح هم اکنون 70 درصد از کل نیروهای وزارت کار و امور اجتماعی دورکارشده اند که از این طریق نه تنها بر کیفیت کارها تاثیر منفی نداشته است بلکه بهبود نیز مشاهده می شود.
شیخ الاسلامی بهبود مناسبات کاری و روابط را در دورکاری مد نظر قرار داد و افزود: در دورکاری عملا خیلی از چرخش فعالیت ها تعریف دوباره ای می شوند. همچنین تا پایان دوره فعالیت دولت دهم سعی خواهیم کرد فعالیت های مختلف وزارت کار را بر اساس سیستم های جدید طراحی و تعریف کنیم به نحوی که در نظر داریم تا قلم و دست و انسان را از دایره کارها حذف کنیم.
وزیر کار و امور اجتماعی تحقق دولت الکترونیک را محور اصلی تحول اداری دانست و بیان داشت بیش از دو دهه است که کشور میلیاردهاتومان را صرف ایجاد زیرساخت های شبکه اینترنت و ارتباطات کرده است ولی سئوال این است که تا چه حد توانسته ایم از این زیرساخت ها و هزینه ها استفاده کنیم؟
معضلی به نام بیکاری
وی با طرح این موضوع که اگر بخواهیم اشتغال را یک معضل اساسی در کشور بنامیم نیازمند انجام یکسری اقدامات هستیم گفت: در هر حال هم اکنون با تعداد بالایی از بیکاران در کشور مواجه هستیم که منابع و امکانات فعلی کشش اشتغال زایی برای همه آنها را ندارد.
به گفته شیخ الاسلامی هم اکنون حجم بالای اقتصادی کشور 400 میلیارد دلار است که تا حدودی می تواند منجر به اشتغال زایی شود. حال اگر منابع صندوق توسعه ملی بالغ بر30 هزار میلیارد تومان را هم به آن اضافه کنیم نمی توانیم به ایجاد بیش از 900 هزار شغل امیدوار باشیم؛ بنابراین بر اساس برنامه های جدید دولت در سال آینده و ایجاد 2.5 میلیون فرصت شغلی یک میلیون و ششصد هزار فرصت باقی می ماند که برای تحقق آن راهی جز استفاده بهینه از منابع را نداریم.
وزیر کار و امور اجتماعی استفاده از توسعه منابع انسانی را متذکر شد و تصریح کرد: ما هر چه می گوییم مسئول اشتغال نیستیم می گویند شما هستید و هر چه می گوییم مسئول توسعه منابع انسانی هستیم می گویند شما نیستید.
توسعه منابع انسانی؛ راهکار تقویت اشتغال
وی ایجاد اشتغال و پاسخگویی به نیازهای بازار کار را در راهگذر توسعه منابع انسانی دانست و بیان داشت در حال حاضر 79.5 درصد ثروت دنیا در اختیار کشورهای توسعه یافته است که 67 درصد آن از محل سرمایه انسانی بوده و 17 درصد نیز سهم منابع طبیعی و 16 درصد هم سهم منابع فیزیکی است.
شیخ الاسلامی ثروت نهفته در کشورهای صادر کننده نفت را 6.4 درصد در مقایسه با حدود 80 درصد کشورهای توسعه یافته دانست و هم چنین سهم منابع انسانی آنها را در ایجاد ثروت 44 درصد اعلام کرد.
وزیر کار و امور اجتماعی سهم منابع انسانی در تولید ثروت کشورمان را 34 درصد دانست و با مقایسه آن با متوسط 67 درصد کشورهای توسعه یافته، نیاز به سرمایه گذاری و کار بیشتر را در توسعه منابع انسانی متذکر شد.
بیکاری دانشگاهی‎ها 20 برابر زیردیپلم
وی منابع انسانی کشور را خلاق و با هوش دانست و افزود: به زودی و تا قبل از پایان سال جاری سازمان ملی مهارت نیز آغاز بکار خواهد کرد. در حال حاضر متاسفانه نظام آموزش رسمی تئوریک کشور کفایت لازم را برای پاسخگویی به نیازهای بازار کار ندارد و آموزش ها تقاضا محور نیست. بنابراین نحوه آموزش با نیازهای بازار کار نسبتی ندارد.
شیخ الاسلامی هم اکنون وضعیت اشتغال افرادی که از تحصیلات کمتری و زیر دیپلم برخوردار هستند را بهتر از فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست و اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد که نرخ بیکاری زیر دیپلم ها در حال حاضر یک درصد و افراد دارای مدرک لیسانس 20 درصد یعنی 20 برابر افراد کم سواد است که این نشان می دهد آموزش ها هیچ ربطی به نیازهای بازار کار ندارند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها