عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي خوزستان:

رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي خوزستان:
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:42 ق.ظ

رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي خوزستان:  
بيشترين افراد جوياي‌كارسازمان دررشته‌هاي محيط ‌زيست وشيلات‌ تحصيل كرده‌اند  
رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي خوزستان گفت: سالانه يكهزار و300 نفر به‌عنوان عضو جديد وارد سازمان مي‌شوند.
يعني به‌طور ميانگين ماهيانه 100 هزار نفر عضو جديد در سازمان پذيرفته مي‌شوند 90 درصد اعضاي جديد جوياي‌كار هستند و بيشترين افراد جوياي‌كار سازمان در رشته‌هاي محيط ‌زيست و شيلات‌ تحصيل كرده‌اند كه اين افراد حدود 80 درصد از اعضاي جوياي‌ كار را تشكيل مي‌دهند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ فتح‌اله ابوعلي در نشست خبري اظهار كرد: سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استان براساس قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي در سال 81 تاسيس شد.
وي افزود: نظام مهندسي كشاورزي، سازماني است كه تاسيس آن در قانون اهداف بسيار وسيعي، در نظر گرفته شده است كه از جمله اين اهداف مي‌توان به تلاش براي ارتقاي اخلاق حرفه‌اي در امور كشاورزي، گسترش سطح دانش و فناوري‌هاي جديد، تلاش در جهت حفظ پايداري محيط زيست، ارتقاي سطح كمي و كيفي توليدات بخش كشاورزي، نظارت بر حسن اجراي وظايف فني و حرفه‌اي و حمايت از اشخاص حقيقي و حقوقي اشاره كرد.
ابوعلي گفت: جامعه مهندسين كشاورزي و محيط زيستي كشور در مجموع سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي را تشكيل دادند تا بتوانند ضمن توليد در بخش كشاورزي اعم از توليد از نظر كمي و كيفي، از حقوق حرفه‌اي خود دفاع كنند؛ در واقع يكي از وظايف سازمان‌هاي صنفي حمايت از اعضاست.
وي بيان كرد: طبق بررسي‌هاي انجام شده از سال 49 تاكنون حدود 205 هزار فارغ‌التحصيل بخش كشاورزي در كشور داشتيم و نزديك به 145 هزار نفر از اعضا در حال حاضر عضو سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي كشور هستند.
رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي خوزستان عنوان كرد: در خوزستان با توجه به عضويت اعضاي سازمان، حدود 9 هزار نفر عضو حقيقي اين سازمان و 223 عضو حقوقي اين سازمان‌ هستند.
ابو‌علي ادامه داد: جامعه گسترده مهندسين كشاورزي خوزستان در 19 رشته تخصصي اعم از زراعت، باغباني، دام، شيلات، منابع طبيعي و محيط زيست سازمان عضو دارد كه در كليه شهرستان‌هاي استان اين اعضا پراكنده هستند.
وي گفت: حدود 4 هزار و 700 نفر از اعضاي سازمان كه معادل 53 درصد از اعضاي سازمان‌ را شامل مي‌شوند در حال حاضر جوياي كار هستند و ميانگين اعضاي جديد جوياي كار نيز 90 درصد است. يعني ضريب جوياي كار بودن در افراد جديد بسيار بالا است.
رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي خوزستان بيان كرد: سيستم ورود به سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي بسيار ساده است. پس از فارغ‌التحصيلي از دانشگاه با ارايه گواهي موقت مي‌تواند عضو سازمان شود.
ابوعلي افزود: خوزستان با توجه به توانمندي‌ها و استعدادهاي فراوان بخش كشاورزي از جمله وجود رودخانه‌هاي متعدد، اراضي حاصلخيز و همچنين نيروي انساني متخصص مانند قوانين و مقررات است كه اجازه مي‌دهد بخش‌خصوصي در عرصه توليد بخش كشاورزي وارد عمل شوند، بيشترين كارخانجات صنعتي در خوزستان حضور دارند؛ خوزستان مرز دريايي دارد و شيلات خوزستان مي‌تواند در دريا فعاليت داشته باشد.
وي تاكيد كرد: اين در حالي است كه وجود درصد بالاي افراد جوياي‌كار در اين بخش با توانمندي‌ها و استعدادهاي فراوان بخش كشاورزي تناقض دارد.
ابوعلي گفت: خوزستان مقام نخست توليدات كشاورزي را در كشور دارد با وجود اين پتانسيل‌ها، انتظارات از استان بسيار است؛ زيرا خوزستان پتانسيل‌هاي بالقوه‌اي در زمينه توليد و مسائل مربوط به آن دارد كه هنوز بالفعل نشده است.
وي با بيان اينكه نظام مهندسي مي‌تواند در زمينه توسعه فناوري، ضريب فني و آگاهي‌هاي تكنولوژيكي‌ نقش خود را ايفا كند، اظهار كرد: سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي 2 شعبه در شوشتر و دزفول دارد و داراي 22 رابط در شهرستان‌ها است.
رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي خوزستان افزود: از جمله موارد پيگيري شده اين سازمان در سال‌جاري برنامه‌ريزي براي رابط‌هاي سازمان در سطح شهرستان‌ها بود تا خدمات بهتري را به اعضا در شهرستان‌ها ارائه كنند. براي كاربردي كردن آموزش‌ها كه هر ساله ارائه مي‌شود با مخاطبان ارتباط برقرار كرده و انتظارات واحدهاي پذيرنده خدمات مهندسي برآورد شد.
وي بيان كرد: در زمينه امور دام دوره‌هاي كاربردي انجام شد و در حال حاضر نيز دوره‌هاي كاربردي در زمينه شيلات در حال انجام است و باغباني آب و خاك و زراعت نيز در حال برنامه‌ريزي مي‌باشد.
ابوعلي گفت: سازمان براساس توانمندي‌هاي‌ اعضا در نظر دارد از مهندسان فني و تخصصي سازمان در تمام بخش‌هاي كشاورزي و ارگان‌هاي مرتبط با اين بخش استفاده كند؛ در اين‌باره نه تنها وزارت جهاد كشاورزي بلكه وزارت نيرو، شهرداري‌ها، اداره كل تعاون و حتي كميته امداد را در جريان كار درگير كرديم و با كميته امداد و مسئولان موسسه جهاد نصر به تفاهم رسيديم. در حال حاضر نيز با سازمان منابع طبيعي در حال انجام توافق هستيم و اميدواريم تفاهم‌هايي را كه با ارگان‌هاي مرتبط با بخش كشاورزي داشتيم به‌زودي اجرايي كنيم.
وي افزود: تمام امور صنفي و تخصصي داراي بيمه تامين اجتماعي هستند اما اعضاي سازمان نظام مهندسي كشاورزي هيچ‌گونه بيمه‌اي ندارند. البته با سازمان تامين اجتماعي كشور مذاكراتي صورت گرفته و مشاور سازمان در حال پيگيري بيمه تامين اجتماعي اعضا هستند.
ابوعلي با بيان اينكه انتظاراتي كه اعضاي سازمان دارند قانوني است، ادامه داد: قانون تاسيس اين حق را مي‌دهد كه در بخش فني كشاورزي نظارت‌ها را انجام دهيم، اعضاي ما در واقع بخش‌خصوصي‌اند و مي‌خواهند وارد فعاليت شوند، قانون افزايش بهره‌وري كشاورزي كه مردادماه امسال ابلاغ شد بسياري از مشكلات اين بخش را در صورت اجرايي‌شدن، رفع مي‌كند.
رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي خوزستان تاكيد كرد: با اجراي قانون افزايش بهره‌وري كشاورزي فارغ‌التحصيل بيكار نخواهيم داشت حتي به نيروي متخصص هم نيازمند خواهيم ‌شد.
وي افزود: از استاندار انتظار داريم كه به اين سازمان و اعضا آن توجه شود. بايد قوانيني كه براي سازمان نظام مهندسي كشاورزي در نظر گرفته مي‌شود اجرا گردد تا مشكلات اين سازمان از جمله فعاليت اعضاي جوياي‌كار آن رفع شود.
ابوعلي تصريح كرد: اغلب فارغ‌التحصيلان بخش كشاورزي سرمايه‌اي ندارند و خواهان فعاليت در اين بخش هستند و واقعا انتظارات كه زمينه براي پرداخت تسهيلات بانكي براي اين فارغ‌التحصيلان را فراهم كنند.
وي با اشاره به فضاي شهرهاي استان گفت: اغلب در شهرداري‌ها از مهندسي فني مرتبط با فضاي سبز شهرها استفاده نمي‌شود كه اين امر موجب نامناسب بودن فضاي شهرهاي استان مي‌گردد. خيلي از كارهاي انجام شده نادرست و اشتباه است در حالي كه اگر از كارشناس باغباني و مرتبط با اين موضوع استفاده شود اين مشكلات به وجود نمي‌آيد.
 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها