عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اظهارات ساركوزي در خصوص ايران و اسلام در شبكه يك تلويزيون فرانسه

اظهارات ساركوزي در خصوص ايران و اسلام در شبكه يك تلويزيون فرانسه
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:42 ق.ظ

ساركوزي رييس جمهور فرانسه با حضور در برنامه شبكه يك تلويزيون فرانسه تحت عنوان « حرف‌هاي مردم فرانسه» به پاسخ‌هاي هشت تن از شهروندان فرانسوي كه از سوي هيئت تحريريه اين برنامه انتخاب شده بودند پاسخ داد و نقطه نظرات خود در خصوص مسايل گوناگون را تشريح كرد.

 

وي در بخش مربوط به مصر به ايران نيز اشاره كرد و در تشريح اوضاع مصر، تصميم مبارك براي واگذاري قدرت را اجتناب‌ناپذير خواند ولي در عين حال با اشاره به انقلاب اسلامي ايران كه به اخراج شاه از كشور انجاميد، در خصوص به قدرت رسيدن « ديكتاتوري مذهبي » هشدار داد.

 

وي افزود: اميدوارم مردم براي تشكيل دموكراسي و ساختارها و اصول آن در اين كشور وقت بگذارند تا راه دموكراسي باز شود و شكل ديگري از ديكتاتوري مذهبي كه متاسفانه شبيه آنچه در ايران به وجود آمده است باز تكرار شود.

 

وي افزود: آنچه ما در دموكراسي‌هاي غربي مي‌توانيم انجام دهيم اين است كه به مصر و تونس كمك كنيم به سوي دموكراسي بروند و گرفتار سيستم‌هايي بدتر از آنچه قبلا داشته‌اند، نشوند. اين وظيفه اخلاقي ما است كه حتما بخشي از منافع ما هم محسوب مي‌شود.

 

رييس جمهور فرانسه همچنين در بحث در خصوص اسلام اعلام كرد وي با « مهاجرت صفر » مخالف است ولي چند فرهنگي را همانند مركل و كامرون شكست خورده مي‌داند.

 

وي تاكيد كرد: كسي كه به فرانسه مي‌آيد بايد فرهنگ محيط را بپذيرد و در آن ذوب شود. با نفي مشكل نمي‌توان مشكل را حل كرد. بحث فقط بر سر اسلام فرانسوي است و نه « اسلام در فرانسه».

 

وي افزود: كسي نبايد به تقويم كشور دست بزند و امامان جماعت نيز حق ندارند خطبه خشونت بخوانند.

اظهارات ساركوزي با واكنشهاي متفاوتي روبرو شد. نظرسنجي انجام شده پس از پخش اين برنامه نشان مي‌دهد 54 درصد از مردم فرانسه از اظهارات رييس جمهور قانع نشدند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها